הנקראות ביותר

המש' להגנת הסביבה: לפקח על אנטנות סלולר תוך חודש

המשרד הורה לכל חברות הסלולר להתחבר לתוכנה שתפקח על כל חריגה בקרינה בזמן אמת ■ מדובר במהפכה אמיתית שתאפשר לראשונה פיקוח בזמן אמת על כל האנטנות במדינת ישראל

בתוך כחודש יחויבו כל חברות הסלולר להתחבר למערכת ניטור חדשה, שמטרתה לשים קץ לחריגות באנטנות סלולר, הן מבחינת קרינה והן מבחינת הספקים, כך אומר ל"גלובס" דר' סטיליאן גלברג, ראש אגף רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה שבראשות גלעד ארדן. המשמעות: המשרד יוכל לקבל אינדיקציה מלאה לגבי כל אתר סלולר במדינת ישראל, בכל נקודת זמן, ולאתר אנטנות שחורגות מהתקנים שניתנו להן. חברות הסלולר חוששות מאוד מהמערכת החדשה שתותקן, אך הן מבינות שאין להן ברירה אלא לאמץ את המערכת ולעבוד לפיה.

אתמול (ד') התקיים דיון רב משתתפים אצל דר' גלברג, ובו העלו החברות שאלות הנוגעות בעיקר להיבטים טכניים ולהיבטים של שמירה על פרטיות והגנה על מאגרי המידע שלהן. נקבע כי החברות יקבלו תשובות במהרה, וכי בימים הקרובים הן יקבלו לוחות זמנים מדויקים להטמעת המערכת.

מדובר במהפכה אמיתית שתאפשר לראשונה פיקוח בזמן אמת על כל האנטנות במדינת ישראל. בשנה האחרונה ערך המשרד ניסויים בתוכנה שתפקח על החריגות, ולאחר שהגיע כי היא יעילה החליט לרכוש אותה. נזכיר כי מבקר המדינה ביקר את המשרד על אופן הפיקוח שלו על אנטנות סלולר, ומכאן שהמשרד ראה חובה לטפל בנושא. הפתרון שמציעה המערכת הוא מתוצרת Wavegaurd הישראלית והיא מנטרת בצורה שוטפת את חריגות השידור של מתקני השידור.

על פי החוק, כל מתקן שידור צריך לקבל היתר שידור ממשרד איכות הסביבה. בהיתר זה מבוצע חישוב תיאורטי, כך שמתקן לא ישדר מעבר לסף הבטיחותי. בעבר חברות הסלולר יכלו לבצע שינויים מינוריים באתרים מבלי לבקש אישור, ונדרשו לדווח על כך למשרד איכות הסביבה רק בדיעבד. נציין כי על מנת לקבל אישור מהמשרד יש להציג היתר בנייה מעודכן, וכי לגבי מתקני גישה יש פטור מהיתר בנייה.

הדיון נערך אתמול בעקבות השהיות ועיכובים של כחודשיים על ידי חברות הסלולר להתחבר למערכת החדשה. על כן עלה החשש שהחברות פירשו את ההיתרים בצורה גורפת. כלומר, ביצעו שינויים חריגים באתרים בניגוד לנהלים. המשמעות היא שאתרי שידור רבים בארץ משדרים למעשה ללא היתרי בנייה או שידור מעודכנים ממשרד איכות הסביבה. אם אכן זה המצב, עבירות מסוג זה הן עבירה פלילית לכל דבר. מפורום חברות הסלולר נמסר בתגובה: "חברות הסלולר מקדמות בברכה כל הליך שיאפשר למשרד להגנת הסביבה להבהיר לציבור הרחב, באופן אובייקטיבי ומקצועי, שרשת הסלולר בטוחה ועומדת בכל ההנחיות והתקנים המחמירים הנהוגים בישראל. הממונה על הקרינה במשרד פנה לחברות לקידום רעיונות חדשים לניטור הרשתות, והחברות מצדן העבירו אליו כמה שאלות טכניות ומשפטיות, הקשורות גם לנושאים של אבטחת מידע ופרטיות הלקוחות, תוך מתן דגש כי הן נכונות לשיתוף פעולה מלא".

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובס טק?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
הסיפורים הגדולים
גלובס TV
פרויקט מיוחד
✓ הרישום בוצע בהצלחה!