נתניהו: לוד לא תהיה המערב הפרוע; לשמי העיר עלה צפלין עם מצלמת מעקב

המשטרה מנסה להציל את לוד מהפשיעה: הבוקר נעצר בנתב"ג חשוד ברצח אמל חלילי, תושבת העיר בת ה-27, עם שובו ארצה ■ ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים ביקרו בעיר

"החובה הראשונה של מדינה לאזרחיה היא הביטחון, ביטחון המדינה והביטחון האישי. אני לא מוכן שלוד תהיה המערב הפרוע", כך אמר היום (ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח דבריו במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בלוד, על רקע הרציחות האחרונות בעיר.

"אנו מחויבים לזה, השר לביטחון הפנים מחויב לזה, והמשטרה מחויבת לזה. אנו מחויבים לפעול בכל האמצעים, יוצאים לדרך אחרת. יש לנו מדינת ישראל אחת, ולכולם מגיע ביטחון אישי, לשלוח את הילדים לבית-הספר ולא לחשוש וללכת ברחובות ובכבישים", אמר ראש הממשלה והוסיף: "זה מתבטא כאן בלוד ויימשך ביתר שאת. שילוב הפעולות כדי לקדם את לוד והחשיבות שאנו מייחסים להשבת הביטחון האישי הן לטובת אנשי לוד ולטובת אזרחי ישראל כולה".

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', אמר כי "המשטרה עושה פה עבודה מצוינת, ותמשיך לעשות עם תגבור הכוחות. כוחות המשטרה ייעודם להכניס תחושת ביטחון יותר טובה. מקרי הרצח האחרונים ברובם הם על רקע כבוד המשפחה", אמר השר - ובכך חזר על דברים שאמר במסיבת העיתונאים שקיים אתמול (ד').

נעצר חשוד במעורבות ברצח

יומיים לאחר שאמל חלילי, בת ה-27 מלוד, נרצחה לעיני בתה, עצרה הבוקר המשטרה חשוד עיקרי ראשון במעורבות ברצח. העצור הוא אחיה של בעלה לשעבר, מה שמחזק את ההערכה בקרב החוקרים כי מדובר ברצח על רקע חילול כבוד המשפחה.

החשוד, תושב לוד בן 43, יצא במהירות מהארץ זמן קצר לפני הרצח ונעצר בנמל-התעופה בן-גוריון מיד עם שובו ארצה. חוקרים של היחידה המרכזית במחוז המרכז המתינו לו, עצרו אותו מיד עם נחיתתו והעבירו אותו לחקירה.

החל מהבוקר העלתה המשטרה לשמי לוד ספינת אוויר (צפלין), שעליה מותקנת מצלמת מעקב בניסיון להילחם בפשיעה הגואה בעיר.

כבר לפני יותר מ-8 שנים, ביולי 2002, ביקר בלוד ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, שהכריז כי הטיפול והשיקום של לוד יעלה לראש סדר העדיפויות.

אהרונוביץ': רוב הרציחות - על רקע כבוד המשפחה

אתמול ביקר בלודד השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', והתייחס לתגבור הכוחות בעיר. הוא אמר כי ההחלטה נועדה להעניק תחושת ביטחון לתושבים והדגיש: "אין תאריך יעד מתי להוציא אותם".

השר ציין כי מתחילת השנה נרשמו 8 מקרי רצח בעיר, 6 מהם על רקע חילול כבוד המשפחה. "זה מצביע שהכיוון הוא לא מלחמה בין כנופיות ועבריינים", ציין.

אהרונוביץ' הודה כי התופעה חמורה יותר בקרב המגזר הערבי, אך הבהיר כי טרם נמצא הפתרון. "הקציתי 3 כוחות משימה", סיפר, "התוצאות היו טובות - אבל זה לא מספיק, וצריך להמשיך להילחם בתופעה".

בהמשך חשף אהרונוביץ' כי לאחר הערכת מצב נוספת התקבלה ההחלטה לתגבר את המגזר הערבי בצפון, במרכז ובדרום בכוחות משימה שיקבע המפכ"ל. "יהיו גם כוחות משמר הגבול ויחידות מיוחדות", הוסיף.

שלשום (ג'), בעקבות אירועי האלימות, החליטה המשטרה להציב פלוגת מג"ב מיוחדת באופן קבוע בעיר, וזאת על מנת לתת מענה מהיר למקרה האלימות הבא. במהלך היום הוצבו מחסומים בכניסות לעיר ובצמתים המרכזיים שלה. מאות שוטרים החלו לפטרל ברחובות.

בת 27 חוסלה כשנורתה בראשה

ביום שלישי לפנות בוקר נורתה למוות אמל חלילי, צעירה בת 27, מטווח אפס על-ידי אלמונים, בעת שישבה במכונית עם בתה בת ה-8 ואחיה. זה היה הרצח השני בתוך 48 שעות שמתרחש בלוד באותו סגנון אכזרי, ובמשטרה בודקים אם יש קשר בין האירועים.

חלילי, תושבת לוד בת 27 ואם לשלושה, נורתה בפלג גופה העליון לעיני בני משפחתה, בעת שישבה ברכב מאזדה סמוך למסילת הרכבת ברחוב הלן קלר בעיר. צוותי טיפול נמרץ שהגיעו למקום ביצעו בה פעולות החייאה ופינו אותה לבית-החולים "אסף הרופא" בראשון-לציון, שם קבעו הרופאים את מותה כתוצאה מאיבוד דם מאסיבי. בתה ואחיה, שהיו איתה ברכב, נפצעו קל מרסיסי זכוכית.

ביום ראשון נרצח סאמי חיג'אזי מחוץ לבניין עיריית לוד לעיני בתו בת ה-12, כתוצאה מירי שאירע במקום. חיג'אזי, תושב לוד בן 41, נפצע בראשו. מותו נקבע בבית-החולים "אסף הרופא".

הירי אירע בכיכר המרכזית בעיר, כיכר השוטר. אנשי כוחות ההצלה ומגן דוד אדום הגיעו למקום, טיפלו בפצוע ופינו אותו לבית-החולים, תוך מאמצי החייאה רבים שכאמור נכשלו.