הדולר היציג התחזק ב-0.5% ל-3.606 שקלים, האירו נחלש

רפי גוזלן, אסטרטג המאקרו של לידר שוקי הון: "השקל יתחזק בשנה הקרובה לסביבה של 3.40-3.50 שקל לדולר"

הדולר התחזק היום (ב') מול השקל וגם מול מטבעות מרכזיים בעולם בפתיחת שבוע המסחר במטבעות, בין השאר על רקע המתיחות הלא פוסקת בין שתי הקוריאות. הדולר היציג נקבע בעלייה של 0.5% לרמה של 3.606 שקלים והאירו מנגד נחלש ב-0.78% לרמה של 4.747 שקלים. בעולם מתחזק הדולר לרמה של 1.3165 דולרים לאירו.

לפי דיווחים היום בתקשורת הזרה נשמעו קולות פיצוצים באיים הסכומים לגבול בין דרום קוריאה לצפון קוריאה. עוד דווח כי דרום קוריאה הורתה לאזרחיה באזור לרדת למקלטים. המתיחות התחדשה בשל תמרון צבאי של דרום קוריאה באזור, על אף אזהרות הצפון, וכמו כן לאחר שצפון קוריאה הטביעה ספינה דרום קוריאנית. בעקבות כך נרשמות היום ירידות שערים בבורסות אסיה.

המשבר באירופה לא עוצר, וכעת מעריכים אנליסטים ומשקיעים אירופיים שאפילו דירוג האשראי המושלם של צרפת (AAA) עלול להיפגע. מדובר בחדשות מדאיגות במיוחד לאיחוד האירופי, לאור העובדה כי צרפת היא הכלכלה השניה בגודלה באירופה אחרי גרמניה. לאור הירידה בדירוג של מדינות רבות לאחרונה, יש הצופים כי צרפת היא הבאה בתור - כך פורסם הבוקר בסוכנות הידיעות בלומברג.

בזירת המאקרו המקומית, היום פרסם בנק ישראל את שיעור האינפלציה הצפוי והתפתחות אמצעי התשלום (M1) לחודשים נובמבר-דצמבר, שנותרו כמעט ללא שינוי, ומאוחר יותר גם את המדד המשולב לבחינת מצב המשק לחודש נובמבר.

בבנק ירושלים מציינים בסקירה השבועית כי בנק ישראל מוטרד מאוד מהחלשות האירו, שנסחר השבוע ברמה של 4.72 שקל לאירו - שפל של כחמישה חודשים. ביום רביעי האחרון פורסמו נתוני האינפלציה אשר הראו על עליה של 0.1% - עליה נמוכה מהצפוי וגם ביחס לחודשים האחרונים (עליות המחירים מתמתנות). לאור נתון זה והחלשות האירו בעולם, יתכן שבנק ישראל לא יעלה את הריבית בחודש הקרוב, וישמור תחמושת זו לחודש הבא. "להערכתנו, עד סוף השנה צפוי הדולר להיחלש מול השקל בעיקר בשל העליות בשוק המניות".

רפי גוזלן, אסטרטג המאקרו של לידר שוקי הון, מציין בסקירתו השבועית כי "בהתחשב בכוחות הריאליים להתחזקות השקל ומתוך ציפייה לעלייה נוספת בפערי הריביות בשנה הקרובה, אנו מעריכים כי השקל יתחזק בשנה הקרובה לסביבה של 3.40-3.50 שקל לדולר".

מדד נובמבר עלה בשיעור מתון אך נתוני המגמה מאותתים על האצה בקצב האינפלציה. גוזלן מעריך כי קצב האינפלציה צפוי להסתכם בכ-3.5% בשנה הקרובה. לגבי הריבית מעריך גוזלן כי קיימת הסתברות של 50% להעלאת הריבית. "תמונת האינפלציה העתידית מעלה לדעתנו כוחות ברורים להאצה בקצב האינפלציה ולכן מוטב שבנק ישראל יפגין יותר נחישות ויעלה את הריבית בסוף החודש. יחד עם זאת, ייתכן ושיקולי המט"ח שוב יכריעו בכיוון של הותרת הריבית ללא שינוי".

[לאתר המט"ח]

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988