מיוחד: מיהו קווין ברמייסטר, שותפו של רמי לוי בנוף ציון?

מה מתכנן יהודי אוסטרלי שעשה את הונו מהתוכנות קאזה וסקייפ, במזרח ירושלים? ■ מכריו: "יש לו מצגת שמראה איך ישראל וירושלים יפכו למוקד עלייה לרגל בזכות בית המקדש"

המהומה שהתעוררה סביב כוונתו של איש עסקים פלסטיני לרכוש את שכונת נוף ציון במזרח ירושלים הביאה אל קדמת הבמה דמות חדשה, אלמונית מבחינת הציבור הרחב ומסקרנת: קווין ברמייסטר, שותפו של רמי לוי להצעת הנגד שארגנו ראשי הימין בעיר. אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון ברמייסטר ולוי יהיו בעלי הבית החדשים של נוף ציון (פירוט בהמשך), שכונה עם פוטניצאל נפץ לא מבוטל.

בתעשיית האינטרנט והמולטימדיה ברמייסטר, יהודי אוסטרלי המחלק את זמנו בין סידני לארצות הברית, הוא שם די מוכר. הוא נמנה עם המשקיעים המייסדים של סקייפ, ועשה אקזיט נאה כשזו נמכרה ל-eBay תמורת 2.6 מיליארד דולר. לפני סקייפ, בתחילת שנות האלפיים, הוא היה בעל השליטה בתוכנת שיתוף הקבצים הפופולרית קאזה בשלבים שבהם עדיין שימשה בעיקר לשיתוף קבצים פיראטי. כיום הוא משווק את אותה טכנולוגיה באופן חוקי, באמצעות חברת בריליאנט דיגיטל שבבעלותו.

קווין ברמייסטר / צלם: Jim Rice - Fairfax Photos
 קווין ברמייסטר / צלם: Jim Rice - Fairfax Photos

מחוץ לעולם הדיגיטלי, ובכל הנוגע לירושלים, לברמייסטר יש חזון מעניין: הקמת בית המקדש השלישי. מי שנפגשו איתו בשנים האחרונות התרשמו ממחויבותו העמוקה לקידום הנושא. בפגישות הללו הוא סיפר שהשקיע כסף בתוכניות אדריכליות לתכנון בית המקדש. אחרי שהשלים עם הרעיון שהקמת המקדש בהר הבית אינה אופציה ריאלית, החליט לרכז את מאמציו באיתור קרקע חלופית, שלפחות תשקיף על הר הבית. האם נוף ציון, שעומדת בקריטריון הזה, תהלום את תוכניותיו? סביר להניח שהצלתה מידי המשקיע הפלסטיני בשאר אל-מסרי שיחקה תפקיד משמעותי יותר, אבל אין לדעת.

מי שיכול היה להבהיר את הסוגיה הוא עו"ד דוד הרשקוביץ, המכהן כחבר מועצת עיריית ירושלים מטעם ישראל ביתנו ומשמש כפרקליטו של ברמייסטר בעניין דיגל, אולם הוא מסרב למסור כל פרט על האיש ועל תוכניותיו. "החזונות שלו אינם מענייני", הוא מבהיר, "כל איש וחזונותיו".

ברמייסטר אינו אדם דתי. הוא אמנם מסביר למאזיניו כי ההחלטה היכן ימוקם בית המקדש נתונה בידי רבנים, אולם באותה נשימה רואה במקום מיזם תיירותי, שיפתור את כל צרותיה של ישראל. חבית חומר נפץ? ברמייסטר רואה בבית המקדש גשר לשלום, מוקד משיכה בינלאומי שיביא לשגשוג כלכלי, שממנו ייהנו יהודים ומוסלמים כאחד. "קווין מאמין שלירושלים ולישראל אין משמעות אמיתית עבור אנשים מאמינים בלי בית המקדש השלישי", מדגישים מי שברמייסטר הרצה בפניהם על חזונו. "הוא מדבר במונחים של חזון ושל אומץ להוביל מהלך. יש לו מצגת שמראה איך ישראל וירושלים יפכו למוקד עלייה לרגל של מיליונים בזכות בית המקדש".

מי שמכיר את התוכניות הללו מקרוב הוא האדריכל הירושלמי גדעון חרלפ, מקים אתר האינטרנט "ישראל המקדשית". באתר מציע חרלפ להרחיב את גבולותיה של ישראל מהנילוס ועד לפרת, כשירושלים, על בית המקדש שיוקם בה, תהיה במרכז. כשהוא נשאל על ברמייסטר, חרלפ מתלהב. "קווין ברמייסטר חבר שלי, איך ידעת? אני יועץ שלו בפרויקטים חשובים מאוד. דברים ענקיים בעלי השלכות ברמה הציבורית, אבל הם ביני לבינו".

- לשניכם יש עניין משותף - בית המקדש השלישי. אתה אדריכל מוכר, שימשת כמהנדס העיר מעלה אדומים וכאדריכל וכיועץ הראשי של החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי. הוא שכר את שירותיך כדי לקדם את הרעיון?

"זה נכון, נו. את יותר פקחית ממני. אבל אני לא מדבר על זה. תתחילי מהפרויקטים הקטנים שלו".

- קדימה. אתה פעיל בתכנון בית כנסת בהר הבית. ברמייסטר קשור גם לזה?

"אני לא מאשר ולא מכחיש".

- אז אני מניחה שזה נכון.

"היחיד שעשיתי לו תוכניות לבית כנסת בהר הבית הוא איש העסקים האמריקאי איירה ריינהרט (מיליונר יהודי מחשובי התומכים של הימין בארצות הברית, ח' ש'), שהזמין אצלי עבודה יחד עם אריק שרון, בתמיכת הרב אלישיב. קווין הוא בשוליים של זה".

- מה זאת אומרת שוליים? הוא שותף זוטר?

"עשיר מביא עשיר לפרויקטים כאלה. כל העשירים שותפים, ואנחנו עובדים בשבילם. זה כמו שברמייסטר לקח שותף כמו רמי לוי כדי לקנות את דיגל. הוא לא זקוק לו פיננסית. קווין הוא בכלל לא בקנה מידה שלנו מבחינה כספית, אבל אנשי עסקים אוהבים לעבוד יחד".

- אז יש לו כסף לבזבז ואידיאולוגיה לשרת. לא נראה שמטרידה אותו הכדאיות הכלכלית בפרויקט נוף ציון.

"הוא לא ירוויח מיליונים כמו בפרויקט דירות בתל אביב, אבל הכסף לא ילך לאיבוד. קווין לא ישקיע רק מטעמי אידיאולוגיה. הוא יודע שלא נשארו קרקעות פנויות במדינה, מלבד במזרח ירושלים. כך שבבוא היום זה ישתלם לו. חוץ מזה, הוא בחור עלא כיפאק. מסתובב עם טי-שירט שחורה ובלי פוזה בכלל".

מחכים לבנק לאומי

במשך השנים היה ברמייסטר עמוק מתחת לרדאר. פעילי שמאל ועורכי דין שעוקבים אחרי מקורות המימון של המתנחלים מעולם לא שמעו את שמו. אבל מי שמבקש להתחקות אחריו ימצא סימנים למעורבותו. בחשבון הטוויטר שלו מופיעים הפניה לכתבה מהתוכנית "60 דקות" על החפירות בסילוואן, ולינק לסרטון על חשיבות התקיעה בשופר בכותל.

בשבוע שעבר חשף כתב גלובס אבי שאולי כי ברמייסטר הוא שותפו של בעל רשת הסופרמרקטים רמי לוי בעסקת דיגל. כזכור, דיגל, היזמית שמאחורי פרויקט נוף ציון, נתונה בקשיים כלכליים וניהלה משא ומתן עם משקיעים כדי להסדיר את חובותיה לבעלי האג"ח ולבנק לאומי. המיליונר הפלסטיני בשאר אל-מסרי סומן כבעל ההצעה הטובה ביותר. הפרסומים על הפלסטיני שעומד להשתלט על שכונה יהודית הקפיצו את הימין, שהצליח לגייס את לוי ואת ברמייסטר, שהגישו הצעה זהה לזו של אל-מסרי - 36 מיליון שקלים לבעלי האג"ח - וטרפו את הקלפים.

נוף ציון ירושלים / צלם: אדוארד קפארוב
 נוף ציון ירושלים / צלם: אדוארד קפארוב

לעסקת דיגל הגיע ברמייסטר בעקבות אריה קינג, ממובילי ההתיישבות במזרח ירושלים. קינג ייסד את הקרן לאדמות ישראל, שמתיימרת לשמש חלופה לקרן הקיימת, ומבקשת לקנות קרקעות מערבים. הוא גם חבר עמותת אלעד, המבקשת לייהד את אזור סילוואן (עיר דוד). "אריה קינג הוא המוציא והמביא של ברמייסטר בכל ענייניו בישראל", אומר פעיל הימין יהודה עציון, שפועל למען תפילת יהודים בהר הבית. "פגשתי את ברמייסטר פעם אחת בתיווכו של אריה, אבל לא יצאו מזה דברים מעשיים". גם אביחי בוארון, המשווק את פרויקט נוף ציון, מציע, "דברי עם אריה קינג, הוא זה שלראשו צריך לקשור את הכתרים בכל מה שקשור להצלת נוף ציון".

אלא שקינג שומר על עמימות. "לא אגיד שאני לא מכיר את קווין ברמייסטר, אבל הוא רק עוד יהודי שנענה לקמפיין הציבורי שהעליתי באמצעות הקרן לאדמות ישראל. שלחתי 14 אלף מיילים ליהודים מרחבי העולם, ועודדתי אותם לרכוש אג"ח של דיגל כדי להציל את נוף ציון מידי ערבים שעוינים את ישראל, וקווין היה ביניהם".

- במקרה המייל עורר את תשומת לבו. לא עשית שום דבר מעבר?

"כל המכותבים הם יהודים שמעוניינים בגאולת הקרקע. חלק מהנמענים, שהיו כבדים יותר מקווין בכסף, שקלו לרכוש את השליטה בחברה, אבל עורכי הדין שלהם ייעצו להם לא להיכנס לזה. קווין הלך עם זה מתוך אמונה שירושלים חשובה לא פחות מכסף. לי אין כסף לקנות לא אג"ח ולא מניות ולא נעליים, אז השתמשתי במייל. זה בחינם וזה עובד".

ברמייסטר נפגש עם מנכ"ל באמונה ישראל זעירא, שהיה ממובילי ההתארגנות נגד השתלטותו של אל-מסרי. הנחת אנשי הימין הייתה שהמיליונר הפלסטיני, מייסד העיר רוואבי ליד רמאללה, ייעד את המשך פיתוח הקרקע באזור לפלסטינים, ויותיר את הדיירים היהודים בשבעת הבניינים שכבר הוקמו בגטו. זעירא סירב השבוע להתראיין לגבי ברמייסטר. ייתכן שחשש כי מיתוגו של ברמייסטר כאיש היי-טק רציני, כפי שהופיע עד עכשיו בתקשורת, ייסדק אם ייחשף כאיש ימין בעל חזון לא מאוד מקובל.

שותפו של ברמייסטר למהלך, רמי לוי, הוא חבר ליכוד, ומשמש גם כחבר מועצת עיריית ירושלים מטעם סיעת ירושלים תצליח, שבראשות ראש העיר ניר ברקת. לוי חילץ את ברקת ממבוכה גדולה כשהפך למשקיע המועדף על בעלי האג"ח. משפחת ברקת היא בעלת השליטה בבית ההשקעות דש אייפקס, הנושה המרכזי מקרב בעלי האג"ח של דיגל. לו הייתה דש אייפקס מעדיפה את הצעתו של אל-מסרי, ברקת היה נאלץ לעבוד קשה כדי להרגיע את חוגי הימין. דובר עיריית ירושלים מסר כי ברקת לא היה מעורב בשום דרך במהלכיו של לוי.

לוי, אגב, לא שש לנדב פרטים על שותפו האוסטרלי. "הכרנו באיזה אירוע. הוא התעניין אם לעשות עסקים פה. גיליתי יהודי עם הרבה כסף שאוהב את ישראל".

- בצירוף מקרים מעניין, גם פרקליטו של ברמייסטר, עו"ד דוד הרשקוביץ, הוא חבר מועצת העיר; זה הוביל לחיבור ביניכם?

"יצא בפוקס שאנחנו גם מכירים מהמועצה. לא לכל קשר יש משמעות גדולה. הנה, אבא של יהודה לוי (הבעלים הנוכחי של דיגל) וסבא שלי הם אחים, אבל אין לנו קשרים עסקיים, וכקרובי משפחה אנחנו נפגשים פעם בשנה בקושי".

- ועדיין זה נחמד שדיגל נשארת במשפחה.

"עצם העובדה שהיא נשארת בידיים ישראליות זה כבר להישאר במשפחה".

המאבק מול תעשיית המוזיקה

את פרסומו בתחום הטכנולוגי קנה ברמייסטר בעיקר סביב תוכנת שיתוף הקבצים קאזה. הוא רכש את השליטה בחברה בשנת 2001 באמצעות חברת שרמן נטוורקס, בזמן שתעשיית המוזיקה עדיין ניהלה נגדה מאבקים משפטיים על זכויות היוצרים. קאזה הפסידה, שילמה פיצויים בסך 150 מיליון דולרים, וכיום היא מציעה את שירותיה בתשלום, באמצעות חברת בריליאנט דיגיטל, שמשרדיה ממוקמים בלוס אנג'לס ובניו יורק.

ברמייסטר ייסד את חברת המולטימדיה האינטראקטיבית אוזי סופט, שהוקמה ב-1982 והייתה מהחלוצות בתחומה. הוא גם היה שותף בחברת פאקרד בל באוסטרליה, ואת חלקו בה מכר ב-1999. אבל ההערכה היא כי עיקר הונו בא לו מהאקזיט בסקייפ.

כיום הוא מספיק חזק ועשיר כדי להתגייס למאבקים אידיאולוגיים, יעלה כמה שיעלה. אחרי שבעלי האג"ח הצביעו בשבוע שעבר לטובת המשך ניהול המשא ומתן עם הקבוצה שבראשותו, הוא עדיין זקוק להסכמת בנק לאומי, הנושה הגדול מכולם, לצורך ההסדר. דיגל חייבת 83 מיליון שקלים לבנק, שממתין להצעה. לאור הקמפיין שניהלו אנשי הימין נגד הבנק (שבין היתר הביא לחסימת האפשרות להגיב בעמוד הפייסבוק של לאומי), קשה להאמין שהבנק יתנגד.

פרקליטו של אל-מסרי, עו"ד דב ויסגלס, מאמין שלא הכול אבוד. "ההצעה שלנו לבעלי האג"ח זהה לזו של לוי ושל ברמייסטר. אבל ההצעה לכיסוי החוב בבנק פותחת הכול מחדש. הצעתנו טובה מאוד, ואם המתנחלים לא ייתנו הצעה גבוהה יותר, הבנק עשוי ללכת למכירה פומבית. ואז שוב אנחנו בתמונה".

- ודאי לא הופתעתם מהעדפת המשקיעים היהודים על פניכם.

"את מתכוונת לעיקרון שרק ליהודים מותר לקנות איפה שהם רוצים? בעלי האג"ח החליטו את מה שהחליטו. אצל אל-מסרי זה עניין מסחרי. לא עלה יפה, אז לא עלה. היו לו אלף עסקות בעבר ויהיו גם בעתיד. להבדיל מהמתחרים, שאצלם זה עניין אידיאולוגי, אצלו זה מסחרי גרידא".

מבנק לאומי נמסר כי נכון ליום שני אף הצעה להסדר חוב לא הגיעה לשולחנם, ובכל מקרה המשא ומתן מתנהל מול יהודה לוי מדיגל בלבד, ואין להם דיאלוג ישיר עם המשקיעים הפוטנציאליים.

מה שבטוח, משכונה שאיש לא הכיר הפכה נוף ציון לסמל ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים. בוארון מצהיר שזה מתבטא גם במכירות. "אנחנו מוצפים בטלפונים. אנשים שנזהרו מלקבל החלטות מבקשים לרכוש דירה, כי רואים שיש עתיד. בזכות רמי לוי וקווין ברמייסטר השכונה תקום ותהפוך לסמל".

צרו איתנו קשר *5988