בידיים ריקות: הממונה על תיק שליט "מסיים את תפקידו"

שליח רה"מ במו"מ על גלעד שליט, חגי הדס, הודיע על עזיבתו לאחר שנתיים בתפקיד ■ טען: "עוזב מסיבות אישיות; אשאר עד שיימצא מחליף"

חגי הדס, שליח ראש הממשלה במשא ומתן על שחרורו של גלעד שליט, הודיע על סיום תפקידו, זאת בשל מחויבויות אישיות ומשפחתיות - כך פורסם הערב לראשונה במהדורה המרכזית. טרם הוחלט על מינוי מחליפו של הדס.

כאמור, הסיבה שבגינה סיים הדס את תפקידו אינה חילוקי דעות, אלא אישית. מדובר באותה מחויבות משפחתית שבגינה הוא השיב בשלילה כשהוצע לו לשמש כראש המוסד. למרות זאת, סבור הדס שיש אמצעים שלא ננקטו ומנופים שטרם הונפו, וכי צריך לקבל החלטות קשות בעניין שחרורו של שליט. הדס גם זוכה לאמון והערכה מלאה של ראש הממשלה נתניהו, משפחת שליט והמתווך גרמני.

אתמול נפגש הדס עם המתווך הגרמני והודיע לו על התפטרותו. לאחר מכן שוחח הדס גם עם צבי שליט, סבו של גלעד, והודיע לו על החלטתו. בסופו של דבר, הודיע הדס גם לנועם ואביבה שליט כי הוא עוזב את התפקיד.

חגי הדס מונה לפני כשנה ועשרה חודשים, ב-1 ביוני 2009, לתפקידו. מאז חלה התקדמות רבה ואף נרשמו פריצות דרך רבות, אך עדיין בשורה החתונה - אין בשורה.

מהדס נמסר הערב: "לא התפטרתי מתפקידי, סיכמתי מראש עם ראש הממשלה שאבוא לתקופה מוגבלת של שנתיים בשל התחייבויות משפחתיות. תקופה זו מסתיימת בימים אלה ואשאר בתפקיד עד שיימצא מחליף".

"בשנתיים האחרונות עבדתי עם ראש הממשלה שהוביל מדיניות נמרצת ורבת פעילות לשחרורו של גלעד שליט, שאת רובה ככולה לא ניתן לחשוף. אני תומך תמיכה מלאה בדרך שהוביל רה"מ. חשבתי שהיה זה נכון לעדכן את הגורמים מולם עבדתי", מסר.

נועם שליט סירב להתייחס ישירות לעזיבת התפקיד ורק אמר: "העובדה היא שגלעד עוד לא חזר, ויותר מזה אני לא רוצה להעלות ספקולציות".

"גלעד עדיין בחשכת המרתפים של עזה"

מוקדם יותר היום אמר נועם שליט בראיון לשש עם עודד בן עמי כי טרם קיבל מידע כזה או אחר על אות חיים חדש מגלעד. "לצערי הצוות הגרמני עדיין פעיל, אבל אין התקדמות", אמר שליט.

"גם בפסח הזה נהיה באוהל המחאה וגלעד יהיה בחשכת המרתפים של עזה", הוסיף שליט ואמר: "לא נוכל למחזר צעדים שערכנו, אבל נשקול את צעדינו אם נראה ששום דבר לא מתקדם".

קלטת חדשה של שליט?

אתמול דווח כי החמאס שוקל לפרסם אות חיים נוסף של החייל החטוף גלעד שליט. על פי הפרסום בבטאון הרשמי של הארגון, המבוסס על "הערכות של פרשנים מקומיים", תנועת חמאס מתכוונת לבצע צעד נוסף שמטרתו "להגביר את הלחץ על החברה הציונית וראש הממשלה בנימין נתניהו", על מנת להשלים את עסקת חילופי השבויים.

"ייתכן שנראה קלטת חדשה של שליט, אך הדבר דורש מחיר מצד ממשלת נתניהו", דווח בביטאון החמאס, אך עם זאת "גורם רשמי" שהתראיין לאתר האינטרנט סירב להתייחס ל"הערכות" הללו. הוא הדגיש כי חמאס מסרב לוותר על התנאים לשחרורו של החייל והטיל את האחריות על ישראל בהכשלת העסקה.

"לא ניתן לחתום על העסקה"

בחודש אוקטובר 2009 פורסם אות החיים האחרון מהחייל החטוף, בדמותה של קלטת וידאו קצרה בה נראה שליט יושב על כיסא, קורא מעיתון ומספר על אחת מחוויותיו של משפחתו מתקופת הצבא. בתמורה, שחררה ישראל 20 אסירות פלסטיניות שישבו בבתי הכלא.

בביטאון החמאס טענו הלילה כי "נסיבות אזוריות ובינלאומיות עדיין לא מאפשרות לחתום על העסקה". בשבוע שעבר הודיע סגן יו"ר הלשכה המדינית של החמאס מוסא אבו מרזוק כי תפקידו של המתווך הגרמני בעסקה הסתיים, וכי חמאס אינו מעוניין עוד בתיווך. דיווח דומה הופיע גם בעיתון הגרמני "דר-שפיגל" השבוע.

צרו איתנו קשר *5988