פשרה: אברי גלעד יבהיר כי לא התכוון שנורסטאר נתנה שוחד

הסכסוך בין הצדדים פרץ ב-2008, כשגלעד תקף את יוזמת החקיקה להתרת שילוט בנתיבי איילון ■ ואולם לאחר שהצהיר כי התביעה נגדו מגוחכת, הסכים גלעד למסור הבהרה בשידור

פשרה בתביעת הדיבה של חברת נורסטאר מדיה נגד אברי גלעד. מגיש הטלוויזיה והשדרן ימסור הבהרה בשידור חי בטלוויזיה וברדיו על דברים שאמר בגנות חברות השילוט, לפיהם הן "שימנו" אנשי ציבור כדי להביא לתיקון החוק האוסר הצבת שלטי חוצות בשטחים ציבוריים, כך שיותר להציב שלטי חוצות בנתיבי איילון. מנגד החברה משכה את התביעה בסך 2.8 מיליון שקל שהגישה נגד גלעד.

נורסטאר מסרה כי "זה לקח שאנשי תקשורת חייבים להפנים - הבעת דעה צריכה להיות מבוססת ועניינית ולא מתלהמת". גלעד מצידו מסר: "הסכם הפשרה מדבר בעד עצמו ומאשר את עמדתי העקבית".

התפשרותו של גלעד מפתיעה במיוחד לאור דברים שאמר מאז הוגשה התביעה ב-2008, לפיהם הוא לא מתכוון לוותר ו"ללכת עד הסוף".

לפני שבועיים אמר גלעד ל"גלובס" כי "התביעה של נורסטאר מגוחכת", וכי הוא מקווה "לגלגל אותם מכל המדרגות בבית המשפט". עוד אמר גלעד כי מבחינתו "מטרת המשפט היא לקבל פסק דין תקדימי, שיביא לארץ את המושג שנקרא SLAPP, שפירושו תביעה שנועדה להלך אימים על אנשי תקשורת".

גלעד אמר אז ל"גלובס" כי "בארה"ב זאת עבירה פלילית להגיש תביעות מסוג זה נגד אנשי תקשורת במטרה להפחידם ולהשתיקם". לדבריו, "בסופו של דבר מדובר בתביעה מאוד אלימה, שהכוונות שלה שקופות, ככה שאני מעריך שהולך להיות משפט מאוד מעניין, שאנחנו מקווים שייצא ממנו פסק דין תקדימי. התביעה שלהם מגוחכת. אני מקווה לגלגל אותם מכל המדרגות. מצד שני, זה גם יכול להיגמר בבכי".

"טיעונים דחוקים"

ב-2008 הגישו חברת נורסטאר מדיה ובעליה, משה נור, את התביעה נגד גלעד, בטענה ל"פגיעה בלתי הפיכה" בה, עקב דברים שאמר גלעד בשידור חי בגנותה בעניין פנייתה למחוקק בבקשה לתקן את חוק שילוט הדרכים, כך שיותרו להציב שלטי חוצות באיילון.

"הטיעונים שלהם להצבת שלטי החוצות", אמר אז גלעד בהתייחסו ליוזמה לתיקון החוק של ח"כ יורם מרציאנו, "הם כה דחוקים ונשמעים כמו טיעונים שהומצאו במשרדו של ספינולוג מומחה, שלי אישית זה נשמע כמעט ברור לחלוטין שבגלל זה יש איזה שמן שמטופטף על גלגליהם, שאני רוצה לדעת מאיפה הוא מגיע בדיוק".

בכתב ההגנה טען גלעד כי מטרתה האמיתית והיחידה של התביעה נגדו היא להרתיע אותו מפני המשך התנגדותו לתופעת שילוט הדרכים וכן להרתיע את שאר השותפים הרבים למאבק.

הבהרה בשידור

בדיון שנערך היום (ד') בבית המשפט המחוזי בתל-אביב הודיעו הצדדים כי הם מקבלים את מתווה הפשרה, שהוצג לפני שבועיים על-ידי השופטת יהודית שבח.

בהתאם להסכם הפשרה יאמר גלעד בשידור חי בימים הקרובים: "ב-2007 אמרתי דברים שונים הנוגעים לחברות השילוט, ובין השאר אמרתי כי נראה לי שחברות שילוט 'שימנו' אנשי ציבור שונים שתמכו במאבקן של חברות השילוט לתיקון חוק השילוט. אני מבהיר בזאת כי בדברים שנאמרו על-ידי לא כיוונתי לגוף ספיציפי מסוים, ובוודאי לא לחברת נורסטאר מדיה, והעומד בראשה מר משה נור, או לפורום חברות השילוט, שמר נור היה היו"ר של גוף זה בעת הדיון הציבורי הנוגע לתיקון החוק; ממילא לא אמרתי כי חברת נור או משה נור באופן אישי 'שימנו' מאן דהוא בכל צורה, ואני מצטער אם מי מהמאזינים הבין כי אני מאשים את חברת נור ומשה נור בהאשמה ספיציפית כלשהי".

בתגובה לפשרה מסר פרקליטה של נורסטאר, עו"ד גדיאל בלושטיין: "נורסטאר מאוד מרוצה מהתוצאה. מהרגע שגלעד הבין את חומרת הדברים שאמר והיה מוכן לקחת אחריות על האשמותיו הקשות נגד נור, נסללה הדרך לפשרה. אני מקווה שבעתיד התבטאויות ויישור המחלוקות ייעשו בצורה מקובלת ונאותה ולא בהתלהמות".

פרקליטו של גלעד, עו"ד צבי כהנא, מסר: "הסכם הפשרה מאשר את עמדתו העקבית של גלעד לכל אורך הדרך: כי כל 4 האמירות שבגינן הוגשה התביעה היו לגיטימיות - וכי סכום התביעה היה מופרז לאין שיעור. ההבהרה שניתנה במסגרת ההסכם חופפת את קו ההגנה של גלעד, לפיו אמירתו בדבר 'שימון' פוליטיקאים על-ידי חברות השילוט הייתה כללית - ולא נקבה בשם של אדם או גוף ספציפי מבין חברות השילוט".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988