אירופה ננעלה בעליות בעוד המשקיעים ציפו לנאום ברננקי

"וול סטריט ג'ורנל": הרשויות ביפן מנסות להציל את חברת טוקיו אלקטריק ■ שוקי המניות בעולם מחקו 2.5 טריליון דולר במונחי שווי שוק מה-1 במאי

בורסות אירופה ננעלו היום (ו') בעליות שערים קלות בעוד המשקיעים ציפו לנאומו של יו"ר הפד בן ברננקי. מדדי וול סטריט נסחרו בעליות שערים אך עברו לירידות עם תחילתו של נאום ברננקי.

"אני מצפה שיותר אזרחים ימצאו עבודה בקצב מהיר במחצית השנייה של השנה", אמר ברננקי בנאומו. "עד שלא נראה צמיחה לאורך זמן ביצירת מקומות עבודה חדשים, לא נוכל להגיד כי הכלכלה שוקמה".

דבריו של ברננקי הגיעו לאחר שביום שישי פורסמו נתוני תעסוקה חלשים במיוחד בארה"ב, שהצביעו על יצירת 54 אלף משרות חדשות בלבד בחודש מאי. כמו כן, תוכנית רכישות האג"ח של הפדרל ריזרב (QE2) תסתיים בסוף החודש.

בחזרה לאירופה, מניית Credit Agricole בלטה היום בעליות לאחר שהבנק היפני נומורה העלה את המלצתו למניית החברה ל"קנייה" מ"נייטרלי". האנליסטים ציינו כי חששות המשקיעים אודות חשיפת הבנק לאג"ח של מדינות ה-PIGS עמוסות החובות חבטו במניה וכעת היא אטרקטיבית. עוד בהמלצות, מניית Eutelsat Communications (סימול בבורסת פריז: ETL) עלתה לאחר שגולדמן זאקס העלה את המלצתו למניה ל"קנייה" מ"נייטרלי".

יפן: טויוטה מקפיצה ייצור הפריוס

מגמה מעורבת נרשמה היום בבורסות אסיה, כאשר בורסת יפן עלתה לאור התפתחות חיובית בחברת טוקיו אלקטריק, מפעילת הכורים הגרעיניים שניזוקו בפוקושימה. באוסטרליה התנהל המסחר ביציבות על רקע החלטת הבנק המרכזי להותיר את הריבית במשק על כנה, ברמה של 4.75%. אמש בוול סטריט ננעל המסחר בירידות שערים, כאשר מדד S&P 500 חצה מטה את רף ה-1,300 נקודות.

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי דובר ממשלת יפן מסר שהרשויות ביפן מנסות לגבש תוכנית שתציל את חברת טוקיו אלקטריק מפשיטת רגל. זאת, לאחר שמניית טוקיו אלקטריק צללה בעשרות אחוזים מאז רעידת האדמה ודליפת הכורים הגרעיניים בפוקושימה. הדיווח משפיע לטובה גם על מניות אנרגיה אחרות ביפן, דוגמת Kansai Electric Power או Chubu Electric Power .

מדד MSCI אסיה, המהווה בנצ'מרק למדדי המניות המובילים במזרח הרחוק, עלה היום ב-0.1%. בכלל, הבורסות ברחבי העולם מחקו 2.5 טריליון דולר במונחי שווי שוק מאז השיא האחרון ב-1 במאי, על רקע נתונים כלכליים חלשים יחסית בארה"ב מחד והעלאות ריבית שנועדו להילחם באינפלציה במדינות המתפתחות מאידך. גם משבר החוב באירופה מעיק על הסנטימנט בשבועות האחרונים.

"נראה שאנחנו בהאטה גלובלית", אמרה לסוכנות בלומברג דפני רות', אנליסטית בבנק ABN Amro. "המניות באסיה זולות עכשיו אבל רצוי לחכות עוד חודשיים כדי לראות מה הכיוון הכללי, ואז תהיה הזדמנות לאסוף מניות".

מניית טויוטה נסחרה היום בעלייה לאחר שהעיתון היפני "ניקיי" דיווח שבכוונת החברה להקפיץ את ייצור רכבי ה"פריוס", הרכב ההיברידי של טויוטה שנועד לחסוך בצריכת הדלק, בלא פחות מ-70%, לאור הביקושים הגבוהים.

לא רק שוקי המניות בעולם סובלים מחולשה, אלא גם שוק הסחורות. מחירי הנפט והמתכות ירדו אמש בבורסות הסחורות של ניו יורק, מה שלחץ היום מטה את מניות המשאבים באסיה. כך, למשל, יורדות מניות חברות הכרייה האוסטרליות Newcrest ו-BHP ביליטון .

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988