עופר נמרודי הזמין שוחט

רשות ני"ע התעלמה אחרי שנמרודי סיפק מטאפורות שלא השאירו מקום לדמיון

איך לדעתכם אמורה להגיב מנייתה של חברה, העוסקת בתחום חיפושי הגז והנפט, בעקבות הודעה שלפיה קיים סיכוי גבוה מאוד לתגלית גז מסחרית בשטחי הרישיונות שלה? עליות שערים חדות, סביר להניח, תהיה תשובתכם. אז זהו, שלא - במשך שלושת ימי המסחר מאז הכריזה חברת הכשרה אנרגיה , על סיכוי של 54% למציאת תגלית גז ברישיונות החיפושים שלה "שרה" ו"מירה", איבדה מנייתה קרוב ל-40% מערכה. הסיבה לכך, כפי שרבים מהמשקיעים ודאי יודעים, טמונה בציפיות שנוצרו טרם פרסום תוצאות הסקרים.

"לא ברור לי מדוע המניה ירדה היום", אמר אוהד מראני, מנכ"ל הכשרה אנרגיה, בראיון לגלי צה"ל ביום חמישי האחרון, שבמהלכו פרסמה החברה את תוצאות הסקרים. אלו, נזכיר, הצביעו על סיכוי גבוה אפילו מזה שהיה טרם קידוח "לוויתן", לתגלית גז ברישיונות. המספרים של "שרה" ו"מירה" נמוכים ביחס לתגלית הגז "תמר", אולם גבוהים מהיקף תגלית הגז "ים-תטיס", שמספקת את צרכי הגז של ישראל בשבע השנים האחרונות.

"הבורסה היא חיה משונה, ולא תמיד כולם מבינים אותה", המשיך מראני לספר לירון וילנסקי. "בשבועות האחרונים המניה עלתה, ובאופן טבעי אנשים מממשים. מאוד ייתכן שהמניה תתחיל לעלות מחדש בשבוע הבא", הוסיף. בינתיים, ההערכה של מראני טרם התממשה: אחרי שצנחה ב-25% ביום פרסום הסקרים, המשיכה מניית הכשרה אנרגיה לצלול גם ביומיים האחרונים.

ננסה לעזור למראני להבין מדוע מניית הכשרה אנרגיה ירדה ביום פרסום תוצאות הסקרים. זה כנראה יהיה גם ההסבר לזינוק החד בערכה טרם פרסומם. מי שאחראי לזינוק הזה, יותר מכל אחד אחר, הוא דווקא הבוס של מראני - עופר נמרודי, בעל השליטה בקבוצת הכשרת היישוב.

רמז עבה

ידוע שככל שמתקרבים למועד שבו חברה אמורה לפרסם מידע קריטי הקשור למהלך עסקיה, מתרבות בבורסה הספקולציות. גם טרם פרסום תוצאות הסקרים הסיסמיים ברישיונות מבנה "לוויתן", נרשמו תנודות חדות במניות של המחזיקות בזכויות ברישיון. אלא שבמקרה של רישיונות "שרה" ו"מירה", היה זה נמרודי שדאג להבהיר למשקיעים, עוד טרם פרסום הממצאים, מה צפוי להיות בהם.

בתחילת חודש יוני, במהלך ראיון שסוקר על-ידי כלי התקשורת הכלכליים, התייחס נמרודי לעיכוב בפרסום תוצאות הסקרים. הוא אמר, כי "הבדיקות הוכיחו שהיה שווה לנקות את הרעשים וגם לחכות. ככל שהעמקנו ב'שרה' ו'מירה' הגענו למסקנה, שכמו כל אוכל טוב וחמין - עדיף לתת לו להתבשל לאט, ולא למהר".

בהמשך סיפק נמרודי רמז עבה יותר באשר לתוצאות שעתידות להתקבל רק בסוף החודש. בהתייחס להסכם שחתמה החברה עם מפעילת אסדת קידוחים לצורך ביצוע הקידוחים ברישיון, אמר נמרודי: "אתה לא מזמין מוהל לעשות ברית לבן שלך, אם אתה לא בטוח שיש לך בן - במיוחד אם המוהל הזה רוצה 160 מיליון דולר על הברית". ביום המסחר שלאחר דבריו, זינקה הכשרה אנרגיה ב-21% - במה שהחל ראלי של חודש, שבמהלכו הכפילה המניה את ערכה.

רשות ני"ע, יש לציין, לא עשתה לנמרודי חיים קשים, אחרי שסיפק למשקיעים מטאפורות שלא השאירו מקום רב לדמיון. הציפיות שיצר בדבריו, הובילו לכך שהכשרה אנרגיה הגיעה לשווי של 1.5 מיליארד שקל ביום פרסום תוצאות הסקרים.

מי שרכש באותו יום את המניה, מתוך כוונה לקחת חלק בתגלית הגז החדשה, הפסיד חלק ניכר מהשקעתו בזמן קצר במיוחד. בפרפראזה על דברי נמרודי הסביר את המצב אחד הגולשים: "נמרודי לא הזמין מוהל, הוא הזמין שוחט".

צרו איתנו קשר *5988