ישראל מציעה לטורקיה: 900 א' ד' למשפחות הרוגי המרמרה

"מעריב": כחלק מיוזמה חדשה לשיקום היחסים עם טורקיה ישראל מציעה להכפיל את סכום הפיצוי למשפחות תשעת ההרוגים על ספינת המרמרה ולהעביר לכל אחת מהן כ-100 אלף דולר

ניסיון נוסף לשיקום היחסים עם טורקיה בעקבות המשט: ישראל מציעה לשלם 100 אלף דולר על כל אדם שנהרג באוניית המרמרה ובתמורה תוותר טורקיה על הדרישה להתנצלות ישראלית. הטורקים טרם השיבו להצעה החדשה. כך פורסם הבוקר בעיתון "מעריב".

היוזמה הישראלית החדשה כוללת הצעה לתשלום כפול ובמקום סכום של כ-50 אלף דולר לכל משפחה טורקית שבן משפחתה נהרג, מציעה כעת ישראל לשלם סכום של כ-100 אלף שקל. בתמורה לקבלת היוזמה החדשה תוותר טורקיה על דרישתה להתנצלות וישראל תסתפק בהבעת צער עמוק על התקרית. ההצעה עברה מישראל לטורקיה בערוץ לא פורמלי ועדיין לא התקבלה תשובה מהטורקים.

במקביל, נשיא ארצות הברית ברק אובמה התקשר לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחץ עליו לפתור את המחלוקות בין שתי המדינות בהקדם ולהגיע להסכם עם טורקיה לפני פרסום דוח פאלמר לבדיקת אירועי המשט, הצפוי להתפרסם בתוך עשרה ימים. לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס לדבר קיום השיחה בין שני המנהיגים.

בתחילת השבוע התראיין המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון בתכנית "הבוקר הזה" ברשת ב' עם יעקב אחימאיר והתייחס ליחסי ישראל טורקיה. "דרישת טורקיה להתנצלות על אירועי המרמרה, לפצות את משפחות ההרוגים ולהסיר את הסגר על עזה היא דרישה חצופה", אמר. לדבריו של השר יעלון, המשט בשנה שעברה היה התגרות, וגם הממשלה באנקרה נושאת באחריות לכך.

"טורקיה מבקשת להעמיד את ישראל בפינה ועל חשבוננו, להעלות את קרנה בעיני הערבים, חמאס וחיזבאללה", אמר יעלון והוסיף, כי המדיניות הטורקית לא תשתנה אם ישראל תתנצל. "ישראל מצטערת על החיים שאבדו, אך דוח ועדת פאלמר לחקר אירועי המשט מצדיק את הסגר", דברי השר.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988