נעילה שלילית באירופה בעקבות פרסום נתוני מאקרו עגומים

המסחר באירופה ננעל בירידות על רקע האכזבה של המשקיעים מקרן החילוץ האירופית ■ האבטלה בגוש האירו עלתה בחודש ספטמבר ל-10.2% - רמת שיא מאז תחילת הרישומים

היום הראשון בשבוע המסחר באירופה ננעל בירידות שערים, וזאת בהמשך לירידות שנרשמו באסיה הבוקר (ב'), ולסגירה המעורבת בוול סטריט ביום שישי האחרון. הגורם העיקרי לירידות באירופה הוא האכזבה ההולכת וגוברת מקרן החילוץ האירופית שאושרה ביום חמישי האחרון. כל זאת לאחר האופוריה שפקדה את השווקים ביום חמישי לאחר ההודעה על אישור הקרן.

כאמור, האכזבה בקרב המשקיעים מקרן החילוץ האירופית הולכת וגוברת ככל שמתגלים פרטים נוספים על קרן החילוץ, מה שגרם לירידות בשוקי העולם ביום שישי. במהלך סוף השבוע האחרון יצא המשקיע הנודע ג'ורג' סורוס בביקורת חריפה נגד קרן החילוץ וטען שמדובר "במעט מדי - מאוחר מדי".

מנכ"ל קרן החילוץ האירופית קלאוס ריגלינג ממשיך במסעותיו במזרח הרחוק במטרה למצוא משקיעים שיעזרו למנף את קרן החילוץ האירופית לכרטליון דולר, כשהיום הוא נפגש בטוקיו עם סגן שר האוצר היפני, ולאחריה הודיע שהוא הבטיח את תמיכת הממשלה היפנית במהלך.

"ממשלת יפן תמשיך לקנות אג"ח של ה-EFSF שהנפקנו ב-10 החודשים האחרונות", אמר ריגלינג בתום הפגישה. זאת לאחר שבסוף השבוע האחרון הוא נפגש בסין עם בכירים במשק המקומי שהביעו הססנות לגבי ההשתתפות במאמצי החילוץ.

בשעה שהסינים מגמגמים ולא ממהרים להושיט יד לאירופה, ראש ועידת שרי האוצר של האיחוד האירופי אמר היום כי האירופים לא זקוקים נואשות לסיוע מסין ויצליחו למנף את ה-EFSF גם ללא רכישות אג"ח מצד סין. גם ראשי האופוזיציה בצרפת תקפו את הנשיא ניקולא סרקוזי, שפנה לעמיתו הסיני הו ג'ינטאו על מנת לבדוק אפשרות סיוע מסין, וטענו כי "זה יחשוף את חולשתה של אירופה".

מאקרו: האבטלה באירופה עלתה

היום פורסמו נתונים עגומים לגבי מצב התעסוקה באירופה וממנו עולה ששיעור האבטלה באירופה עלה באופן מפתיע לרמה של 10.2% בחודש ספטמבר לעומת 10.1% באוגוסט. 16.198 מיליון אירופים היו מובטלים בחודש ספטמבר - שיא מאז תחילת הרישומים בשנת 1998. (לסיפור המלא)

כמו כן, פורסם היום כי האינפלציה השנתית בגוש האירו לחודש אוקטובר נותרה ללא שינוי ועומדת על 3%, כך עולה מסוכנות הסטטיסטיקה הרשמית של האיחוד האירופי. אנליסטים העריכו שהאנפלציה לחודש אוקטובר תרשום ירידה קלה ל-2.9%.

מניית ברקליס עולה

מניית בנק ברקליס רושמת עליות במהלך המסחר וזאת לאחר דוח רבעוני מוצלח. הבנק הודיע היום על רווחים של 1.34 מיליארד פאונד לפני מיסים ברבעון השלישי השנה, לעומת 1.27 מיליארד פאונד ברבעון המקביל אשתקד. הרווחים של הבנק מתחילת השנה מסתכמים ב-5.02 מיליארד פאונד לעומת 4.24 מיליארד פאונד בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

דיווח שפורסם היום בעיתון שוויצרי טוען שהבנק השוויצרי קרידט סוויס מתכוון לפטר כ-1000 עובדים. על פי הדיווח, ההודעה על הפיטורים תתפרסם מחר, כשהבנק יציג את הדוחות שלו לרבעון השלישי.

אסיה ירדה

המסחר בבורסות אסיה ננעל היום (ב') בירידות שערים קלות, כאשר הירידות בבורסת יפן קוזזו במהלך המסחר, לאחר שהבנק המרכזי המקומי התערב במסחר בזירת המט"ח והוביל לצניחה במטבע הין.

במוקד המסחר היום עמדה התערבות הבנק המרכזי של יפן במסחר במט"ח. זאת, כאשר דיווחים מהמדינה מאשרים כי שר האוצר היפני ג'ון אזומי (Jun Azumi) הנחה את הבנק המרכזי לבצע התערבות בשוק המט"ח - הראשונה מאז אוגוסט. במסגרת ההתערבות צנח הין בכ-4.5% לרמה של 79.2 ין לדולר.

"הבנק המרכזי של יפן היה ברור ביותר לגבי האפשרות שיתערב מתישהו בשוק המט"ח - זה הכל היה עניין של תזמון", מסבירה אנט ביצ'ר (Annette Beacher), אנליסטית ב-TD Securities.

מאקרו בסינגפור

בזירת המאקרו, פורסם היום מדד האבטלה בסינגפור, שנפל ברבעון החולף לאחר התגברות הרכישות בסקטור הבנייה והשירותים. על פי נתונים ממשלתיים, רמת האבטלה בסינגפור ירדה ל-2% ברבעון השלישי, לעומת 2.1% ברבעון השני - מעל תחזיות האנליסטים, שציפו לעלייה קלה באבטלה, לכ-2.3%. על פי הנתונים, הכלכלה בסינגפור נהנתה מתוספת של 32,300 משרות חדשות ברבעון החולף.

"הכלכלה בסינגפור במצב טוב, ונאחזת בהתבהרות הנתונים סביב המשברים בארה"ב ובאירופה", מסביר אירווין שיא (Irvin Seah), כלכלנית ב-DBS הולדינגס. "אנו מצפים כי קצב יצירת המשרות במדינה יתמתן ברבעונים הבאים".

היצואניות במוקד

מניות יצואניות הרכב עמדו במוקד, על רקע ההיחלשות במטבע היפני. נציין את מזדה מוטורוס , הונדה וטויוטה .

מניות הבנקים הובילו את הירידות ביבשת. בין היתר נציין את Agricultural Bank of China וכן את China Construction Bank .

חברת סוני בוחנת אפשרויות שונות לפיתוח עסקיה לייצור מסכי LCD בשיתוף עם סמסונג . בין היתר, שוקלת סוני אפשרות לצאת מהמיזם בעצמה - כך מסר מקור המקורב לנושא היום.

[לטבלת ישראליות בעולם][לבורסות בעולם]

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988