איראן מאיימת על ארה"ב: אל תחזירו נושאת מטוסים למפרץ

מפגן שרירים איראני על רקע ניסוי הטילים במפרץ הפרסי: מפקד הצבא האיראני מזהיר את ארה"ב לא להחזיר את נושאת המטוסים האמריקנית למפרץ ■ "אנחנו לא נוהגים להזהיר יותר מפעם אחת"

קרב שליטה במפרץ הפרסי: מפקד הצבא האיראני מזהיר את ארצות הברית מפני השבת נושאת המטוסים האמריקנית לאזור המפרץ. לדבריו, נושאת הטוסים שעזבה את אזור המפרץ הפרסי במהלך התרגיל הימי האיראני לא צריכה לשוב למי המפרץ, כך מפרסמת סוכנות הידיעות האיראנית "IRNA".

"איראן לא תחזור על האזהרה הזו. ספינת האויב הועברה לים עומאן בגלל התרגיל שלנו, ואני ממליץ ומדגיש למפקדי נושאת המטוסים לא לחזור למפרץ הפרסי", אמר עטאללה סאלהי, מפקד הצבא האיראני. סלאהי לא הסתפק באיומים והזהיר כי מדינתו "תנקוט בצעדים" אם ארצות הברית תחליט בכל זאת לשלוח כוחות למפרץ.

במוסקבה טוענים הבוקר שההכרזה האיראנית על הצלחת הניסוי בטילים ארוכי טווח תמוהה, מאחר שלדברי הרוסים, לאיראן אין טילים ארוכי טווח ברשותה. סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי הדברים נאמרו בתגובה הראשונה של מוסקבה לתרגיל הימי הנרחב שעורכת איראן בקרבת מצרי הורמוז.

מה עומד מאחורי מפגן הכוח האיראני?

"לאיראן אין את הטכנולוגיה לייצר טילים ארוכי-טווח בין-יבשתיים או טילי טווח-בינוני", אמר ואדים קובאל דובר משרד ההגנה הרוסי. "הם גם לא יקבלו טילים מסוג זה בקרוב", הוסיף. שניים מהטילים שנוסו אתמול הם בעלי טווח של 200 קילומטרים, הנחשב ככלל כנשק לטווח קצר. אולם, דובר מטעם הצי האיראני התעקש להגדיר אחד מהטילים כ"טיל ארוך-טווח". הטיל השלישי שנוסה, טיל נגד ספינות המכונה "נאסר", הוא בעל טווח של 35 קילומטרים בלבד.

בסוף חודש דצמבר מפקד הצי האיראני חביבוללה סאיירי שלח איום מרומז דומה לעבר המערב מפני עוצמתה של איראן ויכולותיה לסגור את מצרי הורמוז שמשמשים מעבר עיקרי לסחורות ולדלק. "סגירת מיצרי הורמוז היא קלה ביותר עבור הצבא האיראני. או כמו שאומרים באיראן, יהיה הדבר קל יותר משתיית כוס מים", אמר.

בתגובה אמר דובר מטעם הצי החמישי של ארצות הברית, הממוקם בבחריין, כי "הזרימה החופשית של סחורות ושירותים דרך מצרי הורמוז חיונית לשגשוג האזורי והגלובלי". דובר הצי האמריקני הוסיף איום משלו ואמר: "כל מי שמאיים לשבש את המעבר במצרים בינלאומיים הוא בבירור מחוץ לקהילת המדינות. לא נסבול כל שיבוש".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988