שוקלים רילוקיישן? כל הנתונים שיסייעו לכם להגשים חלום

צעירים רבים "פוזלים" לשווקים בחו"ל כשהם מתכננים את מסלול הקריירה שלהם ■ איך מוציאים את התכנון לפועל? ■ "גלובס" מסמן את היעדים המבוקשים, את התפקידים הנחוצים ואת הנתונים האישיים

נוכח מגמות מדאיגות המתרחשות בחברה הישראלית - הדרת נשים, קיטוב פערים, כפיה דתית, אינדיבידואציה, אובדן סולידריות, שחיתות שלטונית, ניתוק המנהיגות מהשטח וכו' - יש לא מעט צעירים ישראלים שמתכננים את הקריירה שלהם "עם הפנים החוצה". ונחשו מה? השאיפות הללו מקנות להם דימוי חיובי, של אנשים ה"לוקחים את גורלם בידיהם". לא עוד "נפולת של נמושות".

ביניהם, יש כאלה שחולמים לעבוד "בקצב הסמבה", ולחפש את עתידם המקצועי בברזיל; יש מי שמסוקרן מתרבויות המזרח, ורוצים להיות חלק ממנה; ויש את אלה שרוצים להתחיל את היום בג'וגינג בסנטרל פארק, לפני העבודה. "משרת רילוקיישן עשויה להיות האופציה שמכשירה את הקרקע למימוש החלום, אך חשוב לדעת ש'מזל' הוא מרכיב זניח בהשגת עבודה במדינת היעד", אומרת עינת גז, מנכ"ל רילוקיישן ג'ובס, המתמחה בגיוס ובליווי עובדים למשרות רילוקיישן.

"הצלחה בהשגת עבודה בחו"ל", מסבירה מאיה בוכניק, מומחית לניהול קריירה, "עוברת רק דרך תכנון צעדים מהשלב הכי מוקדם בקריירה. צריך לדעת, שעובדים המשתלבים בתפקידים שכוללים ממשק מול לקוחות בחו"ל (למשל, בתמיכת לקוחות, במתן שירות, במכירות, בעבודה צמודה מול צוותי OFF-SHORE), הם לעתים קרובות אלה שגם נשלחים מאוחר יותר לאתר הלקוח בחו"ל. כך למשל, הם רושמים לעצמם ניסיון בעבודה בחו"ל, צוברים הבנה בתהליכי עבודה גלובליים ומרחיבים את מעגל הקשרים".

גז מציינת, כי ישראלים רבים שחולמים על עבודה בחו"ל מגלים את הפער בין הציפיות למציאות בשלב מאוחר מדי בתהליך. "בניגוד למה שנהוג לחשוב", היא מסבירה, "חלק ניכר מתפקידי הרילוקיישן נעשים על-ידי גיוס עובדים מחוץ לארגון. תפקיד רילוקיישן לאו דווקא יוצע לעובד המצטיין של החברה, עם ותק מקצועי של עשר שנים, שכן הוא לא בהכרח מצויד בכישורים הנדרשים לתפקיד בחו"ל".

מהי המשמעות של זה מבחינת מחפשי העבודה שמתכננים רילוקיישן לטריטוריה נכספת? לעשות שיעורי בית: לקרוא את צורכי השוק במדינת היעד, לבחור במסלול לימודים מתאים, ולרכוש, משלב מוקדם בקריירה, ניסיון מקצועי בחברות מסוימות מאוד. "גלובס" מסמן, בסיוע רילוקיישן גו'בס, את יעדי הרילוקשיין המבוקשים ביותר על-ידי ישראלים, את התפקידים הנחוצים ביותר בכל יעד, את מסלול ההכשרה ההכרחי כדי להגיע לשם, ואת הנתונים הנוספים בקורות החיים שיגדילו את הסיכויים לממש את החלום.

אוסטרליה

אוסטרליה נחשבת ליעד אטרקטיבי מאוד בגלל האקלים הנוח, וההסתגלות הקלה יחסית לשפה ולתרבות. הקושי הגדול הינו המרחק הגיאוגרפי והבדלי השעות, שיוצרות ניתוק מהמשפחה ומהחברים בישראל.

התפקידים העיקריים הנדרשים: מומחי IT, מהנדסי תוכנה ומערכת, מנהלי פרויקטי תוכנה, מומחי RF וטלקום.

מסלולי הלימוד שיובילו אל היעד: מקצועות ההנדסה, בעיקר חומרה, תוכנה ואלקטרוניקה. עדיפות ניתנת לבעלי תארים מאוניברסיטאות ישראליות המחזיקות בשיתופי פעולה עם אוניברסיטאות בחו"ל.

טיפ נוסף: ממשלת אוסטרליה מפרסמת מדי שנה באתרה רשימת מקצועות נדרשים, שמחזיקים בהם יכולים להגיש בקשה לקבלת רישיון עבודה במדינה. השנה היא מפרסמת, בין השאר, את הצורך ברופאים, באחיות ובמורים.

הונג קונג

מדינה זו נחשבת ל-HUB של המזרח בתחומי הפיננסים והבנקאות. המדינה מאופיינת בקצב חיים בהילוך גבוה, בסביבת מחיה צפופה ובדירות קטנות מאוד; והיא מתאימה לישראלים שמחפשים שילוב של סביבה אורבנית לצד אווירת המזרח.

התפקידים העיקריים הנדרשים: מנהלי לקוחות ומנהלי השקעות, בעיקר בחברות פיננסים ובנקאות; אנשי מחשוב עבור חברות IT, שמתמחות במערכות מסחר בנקאיות; מומחי VOIP; מנהלי שילוח ולוגיסטיקה; ומנהלי מכירות בחברות תוכנה ופיננסים.

מסלולי הלימוד שיובילו אל היעד: לתפקידי IT נדרש תואר ראשון במדעי המחשב, לצד הסמכות מקצועיות נוספות. בלוגיסטיקה ושילוח יחפשו בעלי תואר אקדמי בתעשייה וניהול.

טיפ נוסף: הונג קונג, שהייתה עד לפני כמה שנים קולוניה בריטית וכעת חזרה לרשות הסינים, היא שילוב של דוברי אנגלית בריטית רהוטה לצד סינית. שליטה טובה באחת משתי השפות הללו מהווה יתרון משמעותי.

ארצות הברית

ארה"ב נחשבת למעצמה טכנולוגית ועדיין מהווה מוקד משיכה לישראלים. לאחר משבר הסאב-פריים החלה פעילות יזמית נרחבת במדינה, עם גיוסי עובדים מעבר לים.

התפקידים העיקריים הנדרשים: מתכנתים במגוון טכנולוגיות, כמו JAVA, .NET, C SHARP; מנהלי צוותים; מנהלי כספים; מנכ"לים לחברות הזנק; ומנהלי סניפים לחברות בינלאומיות.

מסלולי הלימוד שיובילו אל היעד: תואר ראשון ושני במקצועות ההנדסה, בעיקר חומרה ותוכנה; ותואר ראשון ושני במנהל עסקים. למי שמכוון לשוק זה כדאי לנסות להתקבל בתקופת הלימודים לסמסטר באוניברסיטה אמריקנית, במסגרת תוכניות חילופי סטודנטים.

טיפ נוסף: הליכי קבלת אשרות עבודה לארה"ב אינם פשוטים. רוב אשרות העבודה דורשות אישור לימודים ממוסד אקדמאי, ולכן תעודה אקדמית בפועל היא רכיב קריטי בדרך ליעד זה.

סינגפור

סינגפור נחשבת למרכז של תחומי התוכנה במזרח, והיא מרכזת פעילות של חברות בינלאומיות רבות. זוהי אחת המדינות המפותחות יותר בעולם, שמחזיקה בשיאי מצוינות בתחומים רבים, וידועה בניקיונה, ברמת פשיעה נמוכה וברמת חינוך גבוהה. אלו הן גם הסיבות שהיא מושכת אליה ישראלים.

התפקידים העיקריים הנדרשים: מנהלי מוצר - חומרה ותוכנה, מנהלי פיתוח, מנהלי פרויקטים, מנהלי מכירות - בעיקר בחברות היי-טק, בחברות ביטחוניות ובחברות תקשורת.

מסלולי הלימוד שיובילו אל היעד: תואר ראשון בתחומי הנדסה, חשמל ואלקטרוניקה.

טיפ נוסף: תינתן עדיפות למועמד עם תואר שני במנהל עסקים או עם תארים מתקדמים בתחומי התמחותו.

ברזיל

ברזיל, הנמצאת בהכנות לקראת מונדיאל 2014 ואולימפיאדת 2016, מרכזת פעילויות עסקיות רבות של מדינות דרום אמריקה, ומציעה אפשרויות תעסוקה רבות לישראלים.

התפקידים העיקריים הנדרשים: מומחי טלקום ו-RF, תשתיות תקשורת, מומחי IT ואינטגרציית מערכות, מנהלי מכירות, מנהלי כספים, אגרונומים ומומחי חקלאות.

מסלולי הלימוד שיובילו אל היעד: תארים ראשונים בהנדסת מחשבים, אלקטרוניקה, ומערכות חשמל; הסמכה כרו"ח או כלכלן; ותארים אקדמיים בחקלאות.

טיפ נוסף: שווה להשקיע ברכישת השפה הפורטוגזית, שכן שיחה טובה בשפה מקנה יתרון משמעותי למועמדים המכוונים לעבור לברזיל.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובס טק?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988