לילך ויסמןלמרות המהפך: קדימה לא ממריאה

יחד עם האאודי, מופז מקבל גם את המנדטים של לבני, אבל עדיין לא בטוח שקם כאן מנהיג חברתי חדש הסקרים מהבוקר קונים למנהיג החדש של קדימה קצת שקט תעשייתי, אבל נפילה בסקרים הבאים תכניס את הסיעה שוב לסחרור

אנשי לבני, וגם כל מי שלא רצה לראות את שאול מופז מנצח, הילכו אימים על מתפקדי המפלגה, בטענה שהוא יביא פחות מנדטים. הם ניבאו לקדימה בראשותו נפילה דרסטית במנדטים. והנה, יומיים אחרי, קדימה של מופז זוכה ל-15 מנדטים, אחד יותר מהעבודה. יחד עם האאודי, הלשכה והמאבטחים, מקבל מופז גם את המנדטים של לבני. כנראה שהנעליים שלה לא היו כל כך גדולות. הנתונים האלה זהים למספר המנדטים שקיבלה קדימה בסקר גלובס/סמית שנערך לפני חודש. אז גילמו הנתונים את לבני. הפעם זה מופז נטו, כשלבני כבר עם רגל בחוץ. פחות מ-72 שעות לאחר התבוסה והציבור כבר לא מתגעגע ללבני. כמעט שכח אותה.

אין "אפקט מופז"

מסקר מכון המחקר של רפי סמית שנעשה עבור "גלובס" עולה כי כרגע הציבור מקבל את השינוי בקדימה בטבעיות, מה שמוכיח שכל הספינים והפרסומים על כך שהוא הולך לרסק את קדימההיו מוגזמים. מצד שני, מסקר שנעשה לאחר פריימריז, נהוג לצפות ליותר.

זהו הרגע שבו המנדטים בדרך כלל עולים לשמיים. אלא שנראה שהאירוע הזה, שהיה אמור לעורר חיים בקדימה, לא הלהיב אף אחד והקהל לא ממש נדלק. הציבור נותר אדיש. מופז לא נתפס כרוח חדשה. הוא לא עף. לא ממריא. קדימה לא מזנקת. אין אפקט מופז.

כששלי יחימוביץ' נבחרה, העבודה המריאה. כשיאיר לפיד הודיע על כניסה לחיים הפוליטיים, הוא נסק. באותו שבוע שניהם דיגדגו את ה-20 מנדטים. זה צריך להדאיג את מופז ואת יועציו. השאלה אם מופז יעשה דרך הפוכה, כלומר יתחיל נמוך ויעלה, בניגוד ללפיד ויחימוביץ' שהתחילו גבוה וירדו. אז מופז לא מעורר התלהבות, אבל הוא גם לא עושה טעויות. מרגע בחירתו הוא עובד לפי עמוד 32 בספר היועצים הגדול. מאמץ אג'נדה, מדקלם מסרים, מניח זרים, שם פתקים, מדגמן ממלכתיות.

כרגע נותר רק לחכות ולראות אם הציבור יקנה את התדמית החברתית החדשה, אם צוות היועצים שהוא גיבש סביבו יצליח למתג אותו מחדש, האם מנהיג חברתי חדש נולד.

כרגע העובדות נגדו. כשהיה מופז ח"כ באופוזיציה, הוא לא הגיש הצעות חוק חברתיות, לא פצה פה בתקופת המחאה, וכשנתניהו כיהן כשר אוצר, מי שהתנגד הכי הרבה לקיצוצים בביטחון תמורת העברה לתקציבי רווחה, היה שר הביטחון מופז.

זו הסיבה שהדימוי של נושא הבשורה החברתית עלול, או עשוי, לא להידבק. אם ליאור חורב וצוות היועצים האסטרטגיים המוכשרים ימשיכו בעבודתם היסודית, יכול לחול שינוי. כרגע האפשרות שמופז יעמוד בקיץ התל אביבי החם, מזיע, על במה אחת עם קבוצה של סטודנטים, עם דפני ליף, סתיו שפיר, איציק שמולי ויגאל רמבם, ויצעק "העם רוצה צדק חברתי", מזכירה יותר מערכון ב"ארץ נהדרת". בינתיים, אלי ומריאנו משכנעים הרבה יותר.

ומילה על לבני: היא הרוויחה את ההפסד ביושר. המספרים שהיא קיבלה בכל הארץ משקפים בבירור את הניתוק שלה, לא מהציבור הרחב, אלא מאנשי קדימה עצמם. היא הזניחה בצורה קיצונית את הפעילות הפוליטית בשלוש השנים האחרונות. אותה פעילות שלבני בזה לה.

לפחות מדבר אחד לבני יכולה להיות מרוצה. ניסיונה למתג את עצמה כאנטי-פוליטיקאית עבר בהצלחה. אין ספק שתוצאות הפריימריז הוכיחו שמתפקדי קדימה האמינו לה, בנושא הזה לפחות, ושלחו אותה הביתה בבושת פנים.

בלי הזדמנות שנייה

אין ספק ש-15 המנדטים של מופז לאחר הניצחון יקנו לו שקט תעשייתי. מבחינת הח"כים, כרגע הוא מספק את הסחורה. הם מקווים שהוא יצליח לטפס מעלה, ויכניס עוד חברים לכנסת הבאה. אבל אם תחול ירידה בסקרים, ואם לח"כים הרבים שצפויים, לפי סקרי הבוקר, לראות את המשכן רק מבחוץ, יתווספו חברים נוספים - אז יתחיל חוסר השקט בסיעה מחדש.

מופז נחשב לאדם יסודי, פרפקציוניסט, לומד לעומק ויורד לפרטים. לא קל לקבל את אמונו. זה לא הולך בקלות וגם לוקח לא מעט זמן. אבל מי שזכה לאמונו, מקבל חבל ארוך. באותה מידה, מי שפעל בניגוד לאמונו, לא זוכה להזדמנות שנייה.

אנשים שעבדו איתו בעבר ומעדו, הורחקו גם מהמעגלים הרחוקים שלו. מה שבטוח הוא שהנטישה ההמונית של חברי הכנסת את לבני, לא תקרה אצלו.

בשורה לליכוד ולעבודה

סקר גלובס/רפי סמית מביא בשורה טובה לליכוד ולעבודה. הליכוד נשאר יציב ומשייט סביב 29 מנדטים כמעט ברציפות כבר שלוש שנים מאז שהוקמה הממשלה. מי שהביט בסיפוק על הנעשה השבוע בקדימה, ובהנאה מרובה, הוא ראש הממשלה נתניהו.

הדלק יעלה מחר שוב, ויחצה את רף ה-8 שקלים, חשבון החשמל מטפס, פישר נוזף בו, אובמה מסתייג ממנו ועדיין לא קמה לו אלטרנטיבה. שלי ויאיר לא מתיימרים לזה, ומופז, ככל הנראה, לא יעשה זאת בסיבוב הראשון.

מצביעי הליכוד זוכרים למופז את "בית לא עוזבים", שפגע קשות באמינותו, ואת מסיבת העיתונאים ההיסטרית שלו שבה קרא לנתניהו "שקרן". לא יהיה למופז קל לקושש קולות מהליכוד.

מנגד, בניגוד לסקרים אחרים, סקר גלובס/ רפי סמית לא מנבא לעבודה עלייה עם בחירתו של מופז. ובכל זאת, כשלוקחים בחשבון את העובדה ששלי יחימוביץ' דוברת את שפת המחאה הרבה יותר טוב ממנו, אפשר לשער שבתוך האלקטורט הרלוונטי לאורך הזמן היא זו שתתחזק והוא זה שיירד.

למי היית מצביע אם הבחירות היו נערכות היום / צלם: תמר מצפי
 למי היית מצביע אם הבחירות היו נערכות היום / צלם: תמר מצפי

צרו איתנו קשר *5988