התרסקות: רק 3 מנדטים לקדימה בסקר חדש, 30 לליכוד

המרוויח הגדול מהמהלך הוא יאיר לפיד, שאחרי ירידה מתמדת בכוחו, חזר למספרים דו ספרתיים כשהוא מתרומם ל-17 מנדטים

סקר חדש של ערוץ הכנסת מגלה כי לכניסת קדימה לממשלה יש השפעות דרמטיות בקרב הבוחרים: מסקר שערכה חברת "פאנלס" עבור ערוץ הכנסת עולה כי אילו נערכו הבחירות היום, הייתה קדימה מאבדת 90% מכוחה ומתרסקת לשלושה מנדטים בלבד, לעומת 28 המושבים שלה בכנסת הנוכחית.

בראש הסקר ממשיך לצעוד הליכוד עם 30 מנדטים, ואחריו שלי יחימוביץ' ומפלגת העבודה שהופכת למפלגה השנייה בגודלה עם 20 מנדטים. המרוויח הגדול מהמהלך הוא יאיר לפיד, שאחרי ירידה מתמדת בכוחו, חזר למספרים דו ספרתיים כשהוא מתרומם ל-17 מנדטים.

ישראל ביתנו של ליברמן נחלשת ל-12 מנדטים, כשגם ש"ס נחתכת ל-6 מנדטים בלבד, כמו מרצ שמכפילה את כוחה. במפלגות הדתיות, עולה האיחוד הלאומי ל-6 מנדטים, כשהבית היהודי ממשיך להשאר ברמה נמוכה של שלושה מנדטים בלבד.

המפלגות הערביות שומרות על 10 מנדטים, ויהדות התורה שומרת גם היא על 5 המנדטים שלה. מפלגה נוספת שנמצאת על סף אחוז החסימה היא עצמאות של אהוד ברק, שמתנדנדת עם 2 מנדטים. לפי המצב בסקר, לגוש הימין (ליכוד, ישראל ביתנו, החרדים והציונות הדתית) יש 56 מנדטים, כשלשמאל (עבודה, מרצ, ערבים, קדימה) יש 39 מנדטים. יאיר לפיד עם 17 מנדטים, ואהוד ברק אם ייכנס לכנסת - יהיו לשון המאזנים בקואליציה הבאה.

לפני הקמת ממשלת האחדות, הסקרים צפו לקדימה בין 9 ל-12 מנדטים, ולש"ס כ-8 מנדטים. טרם ברור האם אריה דרעי יתמודד בבחירות לכנסת הבאה, והאם מפלגות הימין הבית היהודי והאיחוד הלאומי ירוצו ביחד או בנפרד. הבחירות אמורות להתקיים בחודש נובמבר 2013, כשיו"ר קדימה מופז וראש הממשלה נתניהו הבטיחו שניהם כי הבחירות יתקיימו במועדן.