העבודה: סתיו שפיר צפויה להצטרף - ואולי גם עמוס ידלין

בחירות 2013: ראשי המחאה, עיתונאים, ובעלי תפקידים במגזר הציבורי

במערכת הפוליטית נערכים לחשיפת שמות מתמודדים ומועמדים חדשים בתקווה שהפנים החדשות ירעננו את הרשימות ויקפיצו את מספר המנדטים של המפלגות השונות. כרגע הקלפים מוחזקים קרוב לחזה, אולם מתחילות להסתמן מגמות: ראשי המחאה החברתית, בעלי תפקידים במגזר הציבורי וגם לא מעט עיתונאים יעמידו את עצמם לבחירה.

אף שהסקרים מנבאים למפלגת העבודה מספר כמעט כפול של מנדטים ממצבה בכנסת כיום, נראה כי כבר אין ממש מקומות פנויים ברשימה. פרט לחברי הכנסת המכהנים כיום ולמזכ"ל המפלגה המשוריין חיליק בר, צפויים להצטרף לרשימה גם סתיו שפיר, ממובילות המחאה החברתית, שבקרוב תודיע באופן רשמי על התמודדותה, ואולי אף איציק שמולי. עדיין לא ברור מי יתפוס את המשבצת הביטחונית, אבל לא מן הנמנע שראש אמ"ן לשעבר, האלוף במיל' עמוס ידלין, שצפוי לסיים בקרוב את תקופת הצינון וכבר נאם בוועידה האידיאולוגית של המפלגה, יצטרף אליה כמספר 2 של שלי יחימוביץ'. עוד צפויים להתמודד על מקום ברשימה: נועם שליט, משה מזרחי, אראל מרגלית, מקורביה של יו"ר המפלגה, עופר קורנפלד ומיכל בירן, ואולי אף העיתונאי שלום קיטל.

בעבר הוזכרו גם שמותיהם של העיתונאים אורלי וילנאי, גיא מרוז ומיקי רוזנטל כמי שמתכוונים לחבור ליחימוביץ', וגם יו"ר העבודה לשעבר, עמרם מצנע.

ברשימת "יש עתיד" של יאיר לפיד צפויים להתברג ניצב בדימוס מיקי לוי, העיתונאי עופר שלח, הרב שי פירון, ראש עיריית הרצליה יעל גרמן, עו"ד קארין אלהרר ומנהל אסותא לשעבר, איתן חי עם, אולם עדיין לא ברור מה יהיה סדר שיבוצם ברשימה.

שרן והאוזר - ראש בראש

גם חיים רמון משקיע באחרונה מאמצים לגייס מועמדים מחוץ למערכת הפוליטית למפלגה חדשה, שעדיין לא ברור אם תקרום עור וגידים. הבוקר אמר רמון כי את מרב המאמצים הוא משקיע בניסיון להחזיר לזירה הפוליטית את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ואת יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני. בבורסת השמות שהוזכרו כמי שאולי יצטרפו לרשימה: פרופ' מנו טרכטנברג, שלמה ינאי, ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין ואולי גם הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי.

לרשימת הליכוד הארצית, הצפופה ממילא, לא צפויים להצטרף שמות נוספים, אולם במחוזות ייתכנו קרבות מעניינים. המעניין שבהם צפוי להתקיים על משבצת מחוז תל אביב, שם יתמודדו ראש בראש דוד שרן, ראש המטה של שר האוצר יובל שטייניץ, ומזכיר הממשלה, צביקה האוזר, שצפוי לפרוש מתפקידו בקרוב.

היום (ד') הודיע ד"ר אבי שמחון לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, על החלטתו לסיים את תפקידו כיו"ר הפורום המייעץ לשר האוצר. ד"ר שמחון, 53, מרצה לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים, צפוי גם הוא להתמודד ברשימת הליכוד במסגרת המחוזות.