חריגה במימון בניית אצטדיון ספורט? לא פטנט ישראלי

ב-2010 מימן משלם המסים האמריקאי כ-10 מיליארד דולר נוספים בגין חריגות בנייה של מתקני ספורט; מחיר ממוצע של מגרש פוטבול: 480 מיליון דולר

האצטדיון החדש בנתניה נפתח השבוע בקול תרועה, אחרי שנים של עיכובים שגרמו לתקציב שלו להתנפח ל-240 מיליון שקל, סכום גבוה ב-128% לעומת התקציב המקורי. אבל מתברר שלא רק בישראל לא ממש מצליחים להעריך את המחיר האמיתי של בניית מתקני ספורט.

בספר חדש שמפרסמת ג'ודית גרנט לונג, פרופסור לתכנון עירוני מאוניברסיטת הרווארד, היא מעריכה כי בשנת 2010 נאלץ משלם המסים האמריקאי לממן חריגות בבניית האולמות והאצטדיונים השונים לענפי הספורט המקצועניים בארה"ב בסך של כ-10 מיליארד דולר.

לדבריה, בסך הכל נבנו 121 מתקנים חדשים במהלך 2010, במחיר ממוצע של 259 מיליון דולר לכל פרויקט - לעומת 170 מיליון דולר בממוצע עליהם דיווחו בתעשיית הספורט ובתקשורת הספורט. כך שכל מתקן נבנה בחריגה של 52% בהשוואה לתכנון המקורי.

הרוב המוחלט של ההוצאות על מתקנים חדשים נופל על הציבור: התקציב של המתקנים החדשים מומן ב-78% בממוצע על-ידי משלם המסים, ו-22% על-ידי הקבוצות שמאכלסות את המגרשים החדשים. מחיר ממוצע של מגרש בייסבול או פוטבול הגיע ל-480 מיליון דולר; מחיר של אולם כדורסל והוקי קרח עמד על 170 מיליון דולר.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988