שופטים: מורסי פתח במתקפה חסרת תקדים על מערכת המשפט

(עדכון) על רקע המחאה הגוברת ברחוב המצרי נגד הצווים שהוציא הנשיא מוחמד מורסי, המעניקים לו סמכויות נרחבות, מזהירים גם במערכת המשפט מהמהלך ■ מועצת השופטים העליונה פרסמה הצהרה שבה האשימה הנשיא בפגיעה במשטר הדמוקרטי

אחרי המחאה הסוערת של הציבור המצרי והביקורת שהביעו קצינים בצבא, גם השופטים במצרים יוצאים נגד הסמכויות הנרחבות שלקח לעצמו הנשיא מוחמד מורסי. מועצת השופטים העליונה האשימה את הנשיא ב"מתקפה חסרת תקדים" על מערכת המשפט.

הנשיא המצרי הוציא השבוע צווים המעניקים לו סמכויות נרחבות ובהן כאלו הפוגעות בעצמאות מערכת המשפט. המהלך שנקט מורסי גרר ביקורת חריפה בציבור, שהפכה להפגנות מחאה סוערות בקהיר. להגנתו טען, כי הוא פועל להגן על הישגי המהפכה.

בהצהרה שפרסמה היום מועצת השופטים העליונה כונה הצעד של מורסי "מתקפה חסרת תקדים על עצמאותה של מערכת המשפט ופסיקותיה". השופטים קראו למורסי לחזור בו מהחלטתו.

על פי כמה דיווחים ממצרים, מועצת השופטים שוקלת בהמשך לפזר את מועצת החוקה בפעם השנייה - מה שצפוי לפגוע קשות במאמצי המצרים לעבור למשטר דמוקרטי ולדחות את הבחירות החדשות לפרלמנט.

ביקורת בצבא נגד הנשיא

מוקדם יותר היום דיווח העיתון "אל-קודס אל-ערבי", הרואה אור בלונדון, כי קבוצה שנקראת "קציני צבא מצרים" הביעה את תמיכתה במפגינים המוחים נגד הרחבת סמכויותיו של הנשיא מורסי.

על פי הדיווח, חילק הארגון כרוזים שבהם נכתבה עמדת חברי הקבוצה. "זוהי קריאתו הראשונה של הצבא המצרי לעם", צוין. "זאת מכיוון שלגיטימיות המולדת היא כוחה הצבאי". עוד הוסיפו הפעילים, כי הם נאמנים לארצם. "אנו לא בוגדים", כתבו בכרוז ותקפו בחריפות את הנשיא המכהן מוחמד מורסי: "או שתחזיר את מצרים - או שתלך ממנה".

המפגינים הציתו את משרדו של מורסי

הביקורת של קציני הצבא מגיעה לאחר שבפעם הראשונה מאז ההפיכה במצרים ומאז נבחר לנשיא המדינה מטעם האחים המוסלמים, התקיימו הפגנות מחאה סוערות נגד מוחמד מורסי על רקע צווים שהוציא ומאפשרים לו סמכויות נרחבות.

במהלך המהומות, שפרצו אתמול ברחבי מצרים ובעיקר בקהיר, התלוננו המפגינים כי המשטרה המצרית השתמשה נגדם בגז מדמיע - כדי לפזרם. אלפי בני אדם שבו אתמול לכיכר תחריר להפגנה נגד ריכוז הסמכויות של הנשיא הטרי. המפגינים קראו להפיל את שלטונו של מורסי ולהביא לדמוקרטיה אמיתית במצרים.

בעיר אלכסנדריה התקיימה הפגנה מול משרדי מפלגת "האחים המוסלמים" שבמסגרתה יידו המפגינים אבנים ואף הציתו את משרדו של מורסי.

צרו איתנו קשר *5988