הרוג בעימותים בקהיר בין תומכיו למתנגדיו של הנשיא מורסי

מצד אחד אלפים המסרבים לעזוב את כיכר תחריר כבר יותר משבוע, בדרישה להפיל את הנשיא מורסי ■ מצד שני: אנשי "האחים המוסלמים" שהגיעו לכיכר כדי להביע תמיכה בחוקה שאושרה בהוראתו

יותר משבוע אחרי פרוץ המהומות בכיכר תחריר שבקהיר על רקע הדיונים לאישור החוקה - כוננות שיא של כוחות הביטחון בבירת מצרים מחשש למהומות: אלפי בני אדם, הפוקדים בימים האחרונים את הכיכר בקריאות בלתי פוסקות להפלת הנשיא מורסי בטענה כי נכשל בתקופת הניסיון שלו לאשר את החוקה, חידשו מאז שעות הבוקר את ההפגנות נגד הנשיא המכהן. במקביל, בשעות אחר הצהריים המוקדמות החלו לזרום לאזור גם אלפים מתומכיו של מורסי, אנשי "האחים המוסלמים", וכעת גובר החשש מגלישת האירועים למהומות דמים. כלי תקשורת במצרים דיווחו כי בעימותים שהתפתחו בין הצדדים נהרג לפחות אדם אחד ועשרות נפצעו.

בימים האחרונים נרשמו מספר עימותים אלימים בין שני הצדדים, וכן בין המפגינים נגד מורסי לבין כוחות הביטחון. לפחות שלושה בני אדם נהרגו בשבוע החולף, עשרות נפצעו ונעצרו.

עיקר הביקורת נובעת מהחשש שמורסי, שלא מזמן ציין 100 ימים בשלטון, יבקש להפוך את מצרים, באמצעות החוקה חדשה, לדיקטטורה דתית באופן הדרגתי וכי הוא מתחיל לממש את תכניותיו. אלא שתומכיו טוענים כי מטרת הצווים שפרסם היא "למנוע רעשי רקע" בניסיונות להשלים את גיבוש החוקה החדשה במצרים, עם התערבות מינימלית מצד הרשויות.

פרשנים בכירים בעולם הערבי סבורים כי המראות מהימים האחרונים במצרים מהווים הוכחה ניצחת לטענה לפיה המהפכה במצרים, שהחלה בפברואר בשנה שעברה, למעשה עדיין לא הושלמה. היה זה רק עניין של זמן עד שהקולות האחרים, שאינם בהכרח מקרב "האחים המוסלמים", ואפילו גם אלו מקרב "האחים", ייצאו לרחוב ויקראו תיגר על הדרך בה בחר מורסי. בלי שריעה (הלכה מוסלמית) שמתערבת בחוקה, בלי מאבק אלים בישראל ועם תלות נמשכת בארצות הברית - גוברת הביקורת מצד הגורמים הקיצוניים יותר שרואים בנשיא מצרים כעת כ"מובארק החדש".

צרו איתנו קשר *5988