דיווח: כוחות ישראלים פועלים בסוריה לאיתור נשק כימי

ה"סאנדיי טיימס" הבריטי מדווח על מבצע חשאי של כוחות מיוחדים לאיתור מאגרי הנשק הלא קונבנציונאלי של אסד ■ "קיבלנו סימנים שהמאגרים הועברו לאתרים חדשים", צוטט מקור ישראלי.

ישראל פועלת בחשאי בשטח סוריה? ה"סאנדי טיימס" הבריטי מדווח הבוקר כי כוחות מיוחדים של ישראל פועלים בסוריה לאתר את מאגרי הנשק הכימי של אסד. במקביל, פרסמו המורדים קטע וידיאו בו נראים תושבי עיירה סמוכה לחלב, כשהם סובלים מפגיעה של נשק כימי. לא ניתן לאמת בשלב זה את מידת מהימנות התמונות.

על פי הדיווח בעיתון הבריטי, המבצע בשטח סוריה מהווה חלק ממערכה חשאית משולבת של ישראל ומדינות נוספות במערב, שמטרתה למצוא את מאגרי הנשק הלא קונבנציונאלי של משטר אסד, לחבל בו ואף להשמידו. הפעולה הישראלית בסוריה יצאה לדרך, לאחר שתוכניות חלופיות להשמדת מאגרי הנשק הכימי בסוריה נדחו.

אחת התוכניות החלופיות שהוצעה הייתה כניסה קרקעית רחבה, שנשללה עקב היותה מסוכנת מדי. בנוסף, נשללה גם תקיפה מהאוויר של מאגרי הנשק עקב החשש מהיפלטות של חומרים כימיים שעלולים היו לפגוע בריכוזי אוכלוסייה סמוכים. "במשך שנים ידענו את המיקום המדויק של מאגרי הנשק הכימי והביולוגי של סוריה‭,"‬ צוטט מקור ישראלי, "אבל בשבוע האחרון קיבלנו סימנים שהמאגרים הועברו לאתרים חדשים‭ ."‬

בשבוע האחרון הזהירו גורמים שונים במערב את אסד מפני שימוש במאגרי הנשק הכימי העצומים בהם הוא מחזיק ואף דווח כי צבא סוריה כבר הטעין טילים בגז עצבים. עם זאת, משטרו של אסד הכחיש כי בכוונתו להשתמש בנשק לא קונבנציונאלי. אתמול הזהירו גורמים מטעם השלטון בדמשק כי דווקא כוחות המורדים הם אלה שישימו את ידם על מאגרי הנשק הכימי ויעשו בו שימוש נגד כוחות הצבא.

עם זאת, למרות ההכחשות הגורפות מצד המשטר הסורי, ייתכן שנאמניו של אסד כבר עשו בו שימוש. קטעי וידאו שפורסמו ביממה האחרונה באינטרנט על ידי המורדים מראים תושבי עיירה הסמוכה לחלב כשהם סובלים מפגיעות של נשק כימי. בשלב זה קשה לאמת את מקורן של התמונות ואת מהימנותן.