כל החוקים שצפויים להקל על הכיס שלכם החל מהיום

קונים סלולרי? אין קשר לתעריף השיחות ובלי "חיוב-זיכוי" ■ ההחזרים הכספיים צפויים להגיע בזמן סביר ■ וגם: דוח שנתי של חיובים בבתי עסק, סימון מוצרים אורגניים ואיסור לשווק מוצר קוסמטי שנוסה על בעלי חיים

היום (ג'), ביום הראשון של 2013, ייכנסו לתוקפם חוקים חדשים לטובת הצרכן בתחומים שונים - החל מתחום הסלולר ועד לתחום המזון והקוסמטיקה. לצד החוקים האלה, שהצליחו לצלוח את ההצבעות, חוק אחד חשוב דווקא לא הצליח לעבור בכנסת הנוכחית, וזאת למרות מאמצים רבים. מדובר בחוק "קלאב הוטל" - שאמור היה לאפשר ללקוחות קלאב הוטל להשתחרר מהעסקה הכובלת שכרוכה בעשרות אלפי שקלים, בתמורה לדמי ביטול. החוק יידון מחדש בכנסת הבאה.

קונים סלולרי? אין קשר לתעריף השיחות

היום ייכנס לתוקף החוק שיזם יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה-הכהן, שמטרתו להסיר את חסם המעבר האחרון בין חברות הסלולר. עד כה יכלו חברות אלה לגבות "החזר הטבה" מלקוחות שביקשו להתנתק מהחברה ואשר היו מצויים במסגרת מסלול של חיוב-זיכוי שבו שילמו עבור מכשיר הטלפון לפי שיחות שביצעו. ומה הבעיה? מחירון ההטבה כפי שקבעה החברה הוא מן הסתם גבוה בעשרות אחוזים ממחיר מכשיר הטלפון בשוק. נציין כי לקוחות עסקיים שמצויים במסגרת זו יוכלו להמשיך לצרף מנויים במסגרת ההסכם הקיים בארגון.

דוח מרוכז במקום מצבור חשבוניות

חוק שיזמו חברי הכנסת אורי מקלב, משה גפני, יריב לוין וכרמל שאמה-הכהן, מחייב בתי עסק לשלוח לצרכנים פירוט שנתי אודות חיובים של עסקאות מתמשכות (המשולמות בהוראת קבע או בכרטיס אשראי). הפירוט יישלח לצרכנים בחודש מרץ בכל שנה ויכלול תשלומים ששולמו ומועד פירעונם הוא עד 31 בדצמבר של שנת הכספים שחלפה וחיובים שטרם שולמו באותה שנה. כך יוכלו הצרכנים לעקוב אחר הוצאותיהם ולשמור פירוט זה במקום אוסף חשבוניות חודשיות. אם קיים חיוב נוסף שלא צוין בדוח, נטל ההוכחה לקיומו של חוב כזה יחול על בעל העסק.

הקץ לסחבת בהחזרים כספיים?

תיקון מספר 35 לחוק הגנת הצרכן קובע כי אם בית עסק גבה סכום גבוה מדי מן הצרכן במסגרת עסקה מתמשכת, עליו להשיב את הכספים בתוך 4 ימי עסקים (אחרי בירור שיימשך עד 10 ימי עסקים), בתוספת להצמדה ולריבית ובתוספת של 16 שקל (עבור הוצאות הצרכן). סכום עודף הנמוך מ-50 שקל יוחזר לצרכן בחיוב העוקב.

קוסמטיקה נקייה מניסויים על בע"ח

סמל הארנב המוטבע על מוצרי קוסמטיקה מקבל משנה תוקף מהיום. ביוזמת ח"כ איתן כבל, יו"ר שדולת זכויות בעלי החיים בכנסת, כשנתיים לאחר שאושר סופית במליאת הכנסת, ייאסר מהיום יבוא או שיווק מוצרי קוסמטיקה שנוסו על בעלי חיים. החוק הנוכחי, שכבר תקף במדינות מערביות רבות, מהווה תוספת לחוק שהתקבל ב-2007 ולפיו נאסרה לחלוטין עריכת ניסויים בבעלי חיים בישראל לצורך בדיקת מוצרי קוסמטיקה וניקוי, ומטרתו לאזן בין הערך של הגנה על בעלי חיים לבין העיסוק בשיווק מוצרי קוסמטיקה. נקודת המוצא היא שקיימות חלופות מדעיות לחלק ממבדקי היעילות והרעילות של כימיקלים, שאינן כרוכות בניסויים בבעלי חיים.

לזהות מוצר אורגני

התוצרת האורגנית תסומן בתו שיאפשר לצרכנים לוודא שאכן רכשו מוצר אורגני. עוד ייכנסו לתוקף תקנות של משרד החקלאות המסדירות ביקורת משלב הייצור ועד שלב המכירה של התוצרת האורגנית מן החי (ביצים, בשר, עופות ועוד). התו הרשמי יאשר כי התוצרת עומדת בתקנים וכי היא נקייה מחומרי הדברה וכימיקלים אחרים.

צרכנות
 צרכנות

צרו איתנו קשר *5988