בקרוב: היולדות בבתי-החולים יוכלו לבחור בין שני תחליפי חלב

במהלך ינואר צפוי לצאת לדרך מכרז בנושא, שיהיה פתוח לכל השחקניות הפועלות בענף - מטרנה, סימילאק, נוטרילון ואופטימיל

האם בקרוב תתאפשר בחירת של פורמולת מזון (תחליף חלב) לתינוקות במחלקות היולדות בבתי-החולים? במהלך ינואר צפוי לצאת לדרך מכרז, שלפיו בתי-החולים הממשלתיים יאפשרו ליולדות לבחור בין שני תחליפי חלב להזנת תינוקן - בשונה ממה שנהוג עד כה.

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יורם נועם, קבע היום (ד') כי אין לעכב את הליכי המכרז הראשוניים שייצאו לדרך ב-10 בינואר, בעוד שהחלק העיקרי של המכרז, שלב התיחור הדינמי, בשלב זה יעוכב עד להכרעת בית המשפט - שמועדה לא ידוע.

כל מי שעבר במחלקת יולדות בבתי-חולים ממשלתיים ודאי זוכר איזו פורמולת מזון מזוהה עמו, בחלוקה שווה יחסית בין מטרנה לסימילאק, השולטות בענף, ולפי חוזים ארוכי-טווח של שתי החברות עם בתי-החולים - חוזים ששווים מיליונים.

ומדוע? לפי הנתונים, כ-60% מהורי הצרכנים הצעירים לרוב ימשיכו לצרוך את המוצר שקיבלו בבית-החולים (אם לא תתאפשר אופציית ההנקה, כמובן). כך שעד כה, במחלקת היולדות בבתי-החולים הממשלתיים, תינוקות שלא ינקו, הוזנו בהתאם לתחליף החלב שבית-החולים מצוי בהתקשרות: מטרנה או סימילאק.

כאמור, מדובר במכרה זהב בהסכמים ששווים מיליוני שקלים תמורת בלעדיות ארוכת-שנים, וככל שבית-החולים פופולרי יותר - התשלום גבוה יותר.

לפי ההערכות, בית-החולים תל-השומר, לדוגמה, שבו מתבצעות כ-11,000 לידות בשנה, מקבל ממטרנה כ-2.5 מיליון שקל לשנה.

משרד הבריאות מקדם את פתיחת הענף, כך שכל בית-חולים יהיה חייב לאפשר ליולדת לבחור בין שני תחליפי חלב - מצב שקיים במדינות רבות בעולם. את התשלום, שימשיך לעמוד על מיליוני שקלים בשנה, יעבירו החברות למשרד הבריאות, שיעביר אותו בפיקוחו לבתי-החולים. ההחלטה אילו פורמולות יחולקו בבתי-החולים תיקבע לפי מכרז.

הרעיון בא על רקע הצעת חוק לעידוד ההנקה ביוזמת ח"כ דנון. החוק עורר מחלוקות רבות, אולי משום השם שקיבל, המסתיר כוונה חשובה שנסתרת בתוכו והיא האפשרות לבחור.

אגב, כבר מ-1 בספטמבר האחרון, לפי הוראה של משרד הבריאות, אמורים היו בתי-החולים לאפשר ליולדות לבחור בין שתי פורמולות מזון לתינוק, אלא שרוב בתי-החולים הממשלתיים המשיכו בשלהם. בתי-חולים שבה מתאפשרת בחירה הם פורייה, הלל יפה, ברזילי.

נזכיר כי פעילות מסחרית או שיווקית בתוך המחלקות בבתי-החולים אסורה בתכלית האיסור, ולכן הבחירה של ההורים בפורמולה אמורה להיות נטולת השפעות מסחריות לגמרי.

המכרז פתוח לכל השחקניות הפועלות בענף, כך של-4 המותגים - מטרנה (אסם), סימילאק (פרומדיקו), נוטרילון (טבע) ואופטימיל (מדיצ'י) - יש אפשרות להגיש הצעות.

המכרז, שאמור לצאת לדרך כבר החודש, הוא מכרז חדש, אחרי שאופטימיל ונוטרילון נפסלו במכרז קודם. המכרז הזה, בהתאם לתוצאותיו, למעשה מבטל הסכמים קיימים בין בתי-החולים הממשלתיים ובין מטרנה או סימליאק, ככל שאלה עדיין קיימים.

נתחי סימליאק ומטרנה מהווים יותר מ-90% מענף תחליפי המזון לתינוק. עד כה אופטימיל ונוטרילון לא הצליחו לנגוס נתחים משמעותיים, גם עם בשורת המחיר. ההתנהלות בענף נמצאת גם תחת בחינה של הרשות להגבלים עסקיים.

לפי המכרז, ההצעה הראשונית של כל יצרנית תעמוד על מיליון שקל לפחות. הזכייה במכרז מותנית בגובה ההשקעה שכל חברה תבחר להשקיע. עוד מעריכים כי התמחור של כל בית-חולים עבור כל לידה יישאר כ-300 שקל (ויהיה שווה בין בתי-החולים בארץ). היות ובתי-החולים הם מלכ"ר, הכספים הללו מושקעים בבתי-החולים עצמם.

המכרז ייערך בשיטת התיחור הדינמי, שבה כל המשתתפים מציעים און-ליין את הצעות המחיר (בזמן קצוב), כך שבכל רגע יודע כל משתתף מהי ההצעה שעליו להגיש בכדי לעבור לשלב הבא.

בעוד כשבועיים ייערך דיון נוסף בעתירה, ועד אז יוכלו החברות להגיש הצעה ראשונית בשבוע הבא.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988