אפליקציית הניווט טלמפ "מפשיטה" את המשתמש

האפליקציה עלולה לצלם את המשתמש בכל זמן בלי ידיעתו, לקרוא את יומן השיחות של הטלפון, כולל שיחות נכנסות ויוצאות ואנשי קשר - ואפילו לעיין במסרונים שלו

חברת טלמפ הישראלית החלה היום בבוקר (ג') להציע את תוכנת הניווט החדשה של M8 בחינם דרך חנויות האפליקציות של גוגל ואנדרואיד. מבדיקת "גלובס" עולה שהאפליקציה עלולה לסכן מאוד את פרטיות המשתמש. הסיבה לכך שהיא דורשת מהמשתמש הרשאות רבות, שלא כל צרכן יסכים לקבל אותן, אם יקרא את האותיות הקטנות לפני התקנת האפליקציה.

M8 יכולה לצלם את המשתמש בכל זמן נתון בלי ידיעתו, לקרוא את יומן השיחות של הטלפון, כולל שיחות נכנסות ויוצאות ואנשי קשר ואפילו לעיין במסרונים שלו. לא ברור מדוע תוכנת ניווט צריכה לקבל את כל המידע הזה ולא להסתפק רק במידע על מיקומו של המשתמש, שהכרחי לתפעולה.

חברת טלמפ נרכשה על-ידי אינטל בספטמבר 2011 ב-120 מיליון דולר. החברה לא מוכרת ללקוחות בשמה אלא תחת המותגים שמפעילות הסלולר משווקות אותה. למשל, סלקום נוויגייטור. השירות ניתן ללא תוספת תשלום במסגרת חבילת הגלישה מהמפעילה או בתשלום של 10-25 שקל. כאמור, גרסה M8 ניתנת לשימוש בחינם.

M8 מציעה יכולות משופרות לעומת הגרסאות הקודמות שלה, היא כוללת אופציית הזמנת מקום במסעדה דרך אתר זאפ Rest, הטבות מבוססות מיקום דרך אתר OnMyWay ושכירת חניות בבניינים פרטיים דרך איזי פארק פרייבט. בהמשך ניתן יהיה לשלם בחניות כחול-לבן, חניונים ובתחנות שטיפת רכב דרך פאנגו. כמו כן, התוכנה כוללת דיווחי עומסי תנועה ושוטרים בכבישים על-ידי המשתמשים וגם ממקורות נוספים, כמו מחברת דה סל הישראלית.

מחברת טלמפ נמסר, כי "חברת טלמפ מודעת היטב לרגישות הרבה הקשורה לפרטיות המשתמש ועל כן פיתחה את M8 באופן שמכבד את פרטיות המשתמשים. אין באפליקציית M8 שום רכיב אשר חודר לפרטיות המשתמשים שלא לצורך או שלא באישור מפורש של המשתמש".

בחברה מסבירים ש-M8 מבקשת לאשר הרשאות מהמשתמש בדומה לשירותי ניווט או מיקום אחרים. בטלמפ הסבירו את ההבדלים בהרשאות הספציפיות: למשל, ההרשאה לשירותים שעולים למשתמש כסף או דורשים גישה להודעות, מאפשרת למשתמשי M8 לשלוח ולקבל מסרונים המכילים מיקום (שיתוף מיקום) ולבצע חיוג לבתי עסק.

"פעולה זו מתקיימת רק אחרי בקשה מפורשת שבוצעה על-ידי המשתמש ולעולם לא תבוצע בצורה אוטומטית או ללא בקשת המשתמש", אומרים בחברה. אותו הסבר התקבל גם לגבי שימוש בשיחות הטלפון במכשיר.

בנוגע לשימוש במצלמה בטלפון מגיבים בחברה: "טלמפ אינה מבצעת שום שימוש במצלמת המכשיר ואינה מאפשרת גישה לרכיב זה. הבקשה להרשאה זו תעודכן בגרסה הבאה שתעלה לחנות". אם לנסח את המשפט הזה בצורה יותר פשוטה, בטלמפ אומרים שיבטלו את הגישה שלהם למצלמה.

גם ווייז חודרים לפרטיות

טלמפ היא לא אפליקציית הניווט היחידה שרוצה לחדור לפרטיות המשתמש. גם ווייז מבקשת הרשאות מהסוג של טלמפ, כמו למשל אפשרות לקרוא את נתוני הכתובות של אנשי הקשר, אבל לא פרטים נוספים ולא את יומן השיחות או את המסרונים. גם ווייז מקבלת הרשאה לצלם תמונות או להקליט וידיאו בכל עת.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובס טק?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988