יעקב פרי לא רוצה לאכזב

אז הוא "מעמד ביניים" כמו מנהיגו לפיד, שאותו כינה "הקפטן שלי"?

"כל המספרים שהופרחו באוויר לאחרונה בנוגע למשכורת שלי היו דמיוניים וכשאתבקש לפרסם את הצהרת ההון שלי תתאכזבו לגלות כי אני הרבה יותר קרוב למעמד הביניים ממה שחושבים" - אמר יעקב פרי בטלוויזיה במסגרת מערכת הבחירות.

הוא הוסיף, שיתמוך בחוק שיחייב פרסום כזה. המצב כיום הוא שהנבחרים חייבים בחוק להגיש הצהרות הון ליו"ר ועדת הכספים, הוא שומר אותם בכספת וחושף רק אם וכאשר נוצר צורך.

והנה פרי בכנסת, חבר מס' 5 בשורות יש עתיד. והנה הוא גם שר המדע בממשלת נתניהו החדשה. והנה הגיע הזמן שהוא התבקש לפרסם את הצהרות ההון שהגיש. והנה הוא מסרב לעשות זאת (דה מרקר, 17.3.13).

למה? אולי כי הוא לא רוצה לאכזב אותנו? מכל מקום פרי החליט לחסוך מאתנו את המידע ה"מאכזב" שהוא לא רק קרוב למעמד העשיר, אלא נמצא עמוק בתוכו. ואולי הוא "מעמד ביניים" כמו מנהיגו יאיר לפיד, שאותו כינה "הקפטן שלי"?

באין חוק

אין לדעת, כי גם הוא, הקפטן, מסרב לגלות את מצב הונו. שזו אינה עבירה. החוק אינו מחייב את איש הציבור למסור את פירוט הונו לפרסום. החוק משאיר אפשרות זו לרצונם הטוב או הלא טוב במקרה זה - של הנבחרים. יכול לבוא השואל ולהקשות: אם החוק לא מחייב, מה אתם רוצים מחייהם של סרבני הגילוי? שאלה ממש טובה. התשובה היא שבדרך כלל אולי באמת אי אפשר לבוא בטענה כל עוד אין חוק.

מעמד ביניים או מתחזים?

אבל במקרה זה, של לפיד ופרי וכמותם, עסקינן באנשים שצעדו אל הבוחר ובידיהם מונף דגל מעמד הביניים. ובפיהם האמירה-שאלה הנחרצת: איפה הכסף? מגיע לנו הציבור לדעת: איפה באמת הכסף? כלומר, הכסף שלכם, אבירי מעמד הביניים? וכמה יש לכם? זה מידע רלבנטי תמיד; הוא שבעתיים כזה במקרה שלכם. כדי לדעת אם אכן מדובר במעמד ביניים, או, חלילה, במתחזים? עדיין יש לכם זמן לתרום את שכבות השומן של הונכם כדי להיכנס לקטגוריה של הביניים.

לכו בעקבות יחימוביץ'

בקיצור, תפסיקו להיות "פוצים", תסלחו לי, ותנהגו כמו נבחרים רבים אחרים שחשפו את הצהרות ההון שלהם, ובעיקר תנהגו על פי אמירותיכם. ואז תלכו עוד צעד, עם שר האוצר הטרי והסרבן, ועם פרי שכבר התחייב, והצטרפו להצעת החוק שהגישה שלי יחימוביץ בעניין זה.

שכן, כל עוד הצהרות ההון אינן גלויות לציבור בכל זמן ומצב, ערכן בטל בששים, ולפעמים בהרבה מאד מיליונים. כי שם, בהצהרות ההון הללו, מסתתרים לעתים הרבה מאוד מן השחיתויות הפורצות מתי שהוא, לכותרות (או נשארות חסויות מעין הציבור).יהיה מצער אם מה שייצא בסוף מהפוליטיקאים החדשים זה "עשירים חדשים" (כלומר יותר עשירים מכפי שהם כיום).

צרו איתנו קשר *5988