הנשיא פרס התראיין בתקשורת הטורקית: "העבר מת"

פרס פירט בין היתר את הדרכים לשיתוף-הפעולה הנדרש בין ישראל לטורקיה ולהחזרת היחסים והידידות

שלוש שנים לקח עד שהושג הפיוס בין ישראל לטורקיה, והיום שלח הנשיא שמעון פרס יד ראשונה לקראת העם הטורקי - בניסיון להשיב גם את יחסי הידידות בין המדינות. בראיון מיוחד לכלי תקשורת טורקיים הוא התייחס גם לסוגיות ביטחוניות, בהן הגרעין האיראני, הנשק הכימי בסוריה, תהליך השלום עם הפלסטינים ומקומה של טורקיה בחיזוק השלום והיציבות באזור.

"ישנן אלף סיבות מדוע על טורקיה וישראל להיות ידידות, ואי-אפשר למנות אף סיבה מדוע שיהיו אויבות", אמר פרס בריאיון לרשת CNN Turk ולעיתון הפופולרי "הורייט", שניים מכלי התקשורת הגדולים ביותר בטורקיה. "איני מתעסק בעבר מהסיבה הפשוטה שהבר מת ואיננו יכולים לשנותו - יש להישיר מבט אל עתיד היחסים".

על-פי ההודעה שנמסרה מלשכת פרס, הנשיא ניסה בכך - "לפנות אל העם הטורקי בצורה ישירה ובלתי אמצעית, עם סיום המשבר בן 3 השנים בין ישראלי לטורקיה".

הריאיון ישודר היום בשעה 17:00 ברשת הטלוויזיה, ויפורסם בעיתון בגיליונם מחר. בין היתר הוא קרא בו לעם הטורקי לפעול לאיחוי הקרע בין שני העמים, "להם שורשים היסטוריים עמוקים", כלשונו. הוא הוסיף ופרט את הדרכים לשיתוף-הפעולה הנדרש בין המדינות והדרכים להחזרת היחסים והידידות בין העמים לסדרם.

פרס הוסיף והתייחס גם לסוגיות שעל סדר היום ונוגעות לשתי המדינות - הגרעין האיראני, החשש מזליגת הנשק הכימי בסוריה, תהליך השלום עם הפלסטינים ומקומה של טורקיה בחיזוק השלום והיציבות במזרח התיכון.

מדובר בריאיון ראשון של הנשיא פרס לכלי תקשורת טורקי מאז פרוץ המשבר, שכן לאחריו סירב פרס להתראיין אליהם, וזאת למרות פניות חוזרות ונשנות שקיבל מהם.

הרמטכ"ל בירך: "הקרנה נכונה על האינטרסים הבטחוניים"

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, התייחס גם הוא להתפתחות המדינית ובירך על סיום הנתק עם טורקיה. ""טוב עשה ראש הממשלה. תהיה לזה הקרנה נכונה על האינטרסים הביטחוניים והאסטרטגיים של ישראל", אמר גנץ בביקור שערך עם נשיא המדינה לרגל החג בחטמ"ר בנימין.

"הפעולה של השייטת במרמרה הייתה מקצועית וערכית, יש לי אמון מוחלט במפקדי השייטת - גם הם מבינים את הפרופורציה בין הדיבור עליהם לבין הצורך האסטרטגי", כך הרמטכ"ל הבוקר.

צרו איתנו קשר *5988