סטארט-אפ ישראלי: הצופה בבית יהפוך ל"מצלמה ניידת" במגרש

חברת ריפליי טכנולוגיות יצרה פורמט המאפשר לצופה או לבמאי השידור להפיק זווית צפייה כרצונו, מבלי להיות תלוי במיקום המצלמות המוצבות במגרש

האם בקרוב יוכלו צופי ספורט שיושבים על הספה בבית לקבוע בעצמם כל זווית צפייה אפשרית לאירוע שמתרחש במגרש? חברת ריפליי טכנולוגיות הישראלית היא אחת מחמש המועמדות הסופיות לזכייה בפרס ה-Emmy היוקרתי, בקטגוריית טכנולוגיות שידור פורצות דרך לשנת 2012. החברה, שהוקמה ב-2012, מפתחת מזה כשנה פורמט וידאו מהפכני הנקרא FreeD, המאפשר לצופה במשחק ספורט או לבמאי השידור להפיק זווית צפייה כרצונו, מבלי להיות תלוי במיקום המצלמות המוצבות במגרש. הפורמט יאפשר גם זוויות שידור בהן הצבת מצלמה היא בלתי אפשרית.

הפורמט יאפשר לצופים לשלוט בזמן אמת בתכנים המשודרים ולצפות בתכנים אלה מזוויות ייחודיות, למשל עיני השוער במשחק כדורגל, או עיני הזמרת בתכנית ריאליטי.

החברה בחרה בשידורי ספורט בשל הדינמיות והחדשנות המאפיינים אותם והאתגרים הטכנולוגיים שהם מציבים, להיות הבימה בה תשיק את הפורמט בשלבי התפתחות שונים. הטכנולוגיה תאופשר על גבי טלוויזיות חכמות (SmartTV) ומשתמשי פלטפורמות מסך שני (טאבלטים וסמארטפונים) שיתמכו בפורמט.

את הפורמט הבסיסי השיקה החברה בקיץ שעבר בשידור חי של טורניר גולף יוקרתי בפלורידה. פורמט מתקדם יותר הושק בהמשך הקיץ במסגרת המשחקים האולימפיים בלונדון. ההילוכים החוזרים שיצרו אפקטים יוצאי דופן, בעיקר בתחרויות התעמלות, הוגדרו על-ידי מומחים כפורצי דרך בטלוויזיה של הספורט, ואפשרו לחברה להתמודד בחודש מאי הקרוב בניו יורק בטקס על הפרס היוקרתי. מלבד החברה הישראלית מועמדות ארבע מחלקות טכנולוגיות של ענקיות הטלוויזיה FOX ו-NBC.

החברה התל-אביבית מונה 10 אנשים. מנכ"ל החברה הוא אורן חיימוביץ'-יוגב, ובעלי החברה העיקריים מלבדו הם שותפיו המייסדים, שפירא אביב ומתיאו שפירא, וכן קרן הון הסיכון האמריקאית הפרטית Cervin Ventures. החברה חתמה בשבוע שעבר חוזה שידור משמעותי המכסה מאות שעות של שידור חי במהלך 2013 עם קבוצת הבייסבול הפופולארית ביותר בארה"ב ניו יורק יאנקיז, ותאפשר לבמאים המשדרים את משחקי הקבוצה להשתמש בפורמט שפיתחה. החברה מתכוונת כבר השנה להשיק את פורמט הווידאו בתחומים נוספים, מלבד תחום שידורי הספורט.

צרו איתנו קשר *5988