נפטר אפי ארזי, "האב המייסד" של ההיי-טק הישראלי

אפי ארזי היה ממייסדי חברת סאיטקס, אחת מספינות הדגל של ההייטק הישראלי

אפי ארזי, אחד מבכירי יזמי ההייטק הישראלים, הלך לעולמו היום, ביום הולדתו ה-76. ארזי היה חולה במחלת האלצהיימר. הוא השאיר אחריו אישה - דליה, ושני ילדים - מיקלה ומוניקה.

אפי ארזי היה ממייסדי חברת סאיטקס, אחת מספינות הדגל של ההייטק הישראלי. החברה הוקמה לשם ייצור מכונות בתחום הטקסטיל, אך התפתחה לתחום הדפוס והמעגלים המודפסים, ובשיאה הייתה ממובילות הקטגוריה של דפוס בפורמט רחב ושל דיגיטציה של תהליך הקדם דפוס. ארזי הוביל את החברה להנפקה בנאסד"ק, והיא הייתה מהחברות הישראליות הראשונות שעשו זאת.

לאחר שפרש מהחברה ב-1988, הקים ארזי את חברת EFI, גם היא בתחום הדפוס. החברה נסחרת כיום בשווי של 1.18 מיליארד דולר בנאסד"ק, ועל פי ההערכות היא תמכור השנה ב-700 מיליון דולר. ארזי הקים וניהל מספר חברות סטארט אפ נוספות, שחלקן נמכרו. כמו כן הוא עסק בפילנתרופיה בתחום החינוך הטכנולוגי.

ארזי נולד בירושלים ב-1937, וכבר בשירותו הצבאי, שאותו החל בגיל 16 וחצי, זכה בפרס על המצאה ותושייה טכנית במסגרת מבצע קדש. הוא התקבל לאוניברסיטת MIT היוקרתית בארה"ב, ללא תעודת בגרות, והיה מעורב בפיתוח מצלמת טלוויזיה, ששימשה בשידור התמונות הראשונות של חללית אפולו 11 מהירח בשנת 1969. בגיל 23, ובלי לדלג על שירות צבאי, הפך ארזי לעמית מחקר בהרווארד.

צרו איתנו קשר *5988