דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

דנקנר ואלשטיין בניסיון אחרון להגיע להסדר עם נושי IDB

אלשטיין נעתר לשים את כספי ההשקעה ב-IDB אחזקות בחשבון נאמנות במקרה שייחתם הסדר החוב ■ במקביל הציעו השניים מתווה לחיזוק מבנה הפיננסי של IDB פתוח ■ נציגות מחזיקי האג"ח: "מדובר בהצעה לא רצינית ולא מחייבת"

ניסיון של הרגע האחרון מצד IDB אחזקות, שבשליטת נוחי דנקנר, להגיע להסדר עם מחזיקי האג"ח שלה, זאת שעות ספורות לפני הדיון הצפוי מחר (בשעה 12:00), בבית המשפט המחוזי בת"א, בו אמור להכריע השופט איתן אורנשטיין על גורל השליטה בקבוצה.

בבקשה שהגישה החברה הערב לבית המשפט, נכתב כי אדוארדו אלשטיין חתם בשישי בערב על כתב התחייבות להעברת כספי ההשקעה ב-IDB אחזקות לחשבון לנאמנות. עוד קודם לכן פרסמה החברה כי ביום חמישי בלילה שלחה בקשה לבית המשפט, למתן ארכה נוספת על מנת להציג בפניו את פרטי המתווה החדש, ולכנס בנושא את אסיפות הנושים.

בהודעה שפרסמה IDB אחזקות נכתב כי אלשטיין חתם על כתב התחייבות כלפי החברה ובו הוא מתחייב להפקיד בהדרגה, באמצעות קרן "דולפין" שבבעלותו, את כספי השקעתו בחשבון נאמנות ייעודי עבור מחזיקי האג"ח.

העברת כספים תתבצע בשני שלבים: השלב הראשון בו מפקיד אלשטיין 25 מיליון דולר לאחר הגעה להסכם מפורט תוך 14 ימים. את הסכום הנותר (50 מיליון דולר), יפקיד תוך 60 יום מאישור ההסכם על-ידי בית המשפט.

בחברה ביקשו להדגיש כי חתימת כתב ההתחייבות פותרת את שתי הבעיות המרכזיות שעמדו בבסיס המשא ומתן בין החברה למחזיקי האג"ח: הראשונה - אי הוודאות לגבי השקעת אלשטיין, והשנייה - העדר התייחסות להזרמת כספים ל-IDB פיתוח.

בהתאם הוסיפה החברה כי באותו הערב נחתם כתב התחייבות נוסף בין דנקנר לאלשטיין בנוגע לחברה הבת, IDB פיתוח, המבוסס על המתווה שהוצע בדוח של עו"ד חגי אולמן, המשקיף החיצוני בחברה, שכולל מתן "תקופת שקט קצובה בת מספר חודשים, בה החברה תפעל לגיוס הון ותמכור חלק מאחזקותיה בכלל ביטוח".

נזכיר כי מאז הרבעון הראשון של השנה נושאת IDB פיתוח הערת "עסק חי" בדוחותיה הכספיים.

במסגרת "כתב התחייבות" זה התחייבו דנקנר ואלשטיין ל"חיזוק משמעותי של מבנה ההון של IDB פיתוח", באמצעות גיוס הון מצדם, או דרך צדדים שלישיים, בהיקף של 800 מיליון שקל, זאת בנוסף למכירה של לפחות חצי מאחזקות החברה (55%) בכלל ביטוח.

החברה פורסת לוחות זמנים לשם מהלכים פיננסים אלה, שבמקרה שלא תעמוד בהם, יאבד למעשה דנקנר, כמו גם שותפו אלשטיין, את השליטה בחברה.

תחנת הזמן הראשונה נוגעת לגיוס של 400 מיליון שקל, או לחילופין מכירת חצי מהחזקותיה בכלל ביטוח (27.5%) בלא פחות מ-4 מיליארד שקל, וזאת עד 60 יום לאחר חתימה על הסדר החוב ב-IDB אחזקות, או עד ה-31 בדצמבר 2013, המוקדם מבין שני תאריכים אלה. זאת כאשר במהלך ספטמבר-דצמבר 2013 דנקנר ואלשטיין יפקידו, כל אחד, בחשבון נאמנות של החברה 65 מיליון שקל לצורך עמידה ביעד זה.

במקרה שהחברה לא תעמוד ביעד זה יומרו 130 מיליון השקל הללו (של אלשטיין ודנקנר) להון. בנוסף יומר 75% מהחוב של מחזיקי האג"ח למניות. מחזיקי האג"ח של IDB אחזקות יקבלו כ-10% ממניות IDB פתוח, בנוסף לכמות מניות IDB פתוח לה הם זכאים במסגרת הסדר החוב של דנקנר מולם, והיתרה לבעלי מניות IDB אחזקות.

מתווה זה יוצע גם לבנקים המממנים של החברה, שעמלים בימים אלה על גיבוש הסדר חוב משלהם, הכולל פריסה של החוב מולם.

מנציגות אידיבי פיתוח נמסר כי "החברה הוציאה הערב את הספין היומי כמה שעות לפני הכרעת בית המשפט בעניינה. מדובר בהצעה לא רצינית ולא מחייבת הכוללת הבטחות להזרמות כספים שכתובות על הקרח והתלויות בתנאים אינסופיים, מהלך שכל מטרתו היא למשוך עוד זמן מבלי להגיע לפתרון. זאת על-ידי מי שהודה בפומבי כי הוא לא משקיע את הכסף שלו ועל-ידי בעל השליטה הנוכחי שהבהיר שאין לו כספים משלו. בנוסף, ההצעה אינה כוללת גיוס הון אמיתי, אלא הצעה שכוללת מכירת נכסים של הקבוצה ופריסת חובות מצד הבנקים. המסמך מעיד בצורה חד משמעית שגם בעל השליטה והחברה בדעה כי אידיבי פיתוח חדלת פירעון".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות