מכרה זהב בבורסה: מניות הביומד זינקו עד 570% השנה

מניות קטנות כגון בי.אס.פי ואייסקיור מדיקל זינקו והתממשו השבוע בעשרות אחוזים ■ מדד הביומד טיפס מתחילת השנה בכ-10% ■ כמעט בכל יום בולטת מניה אחרת, כמו למשל אפוסנס שטסה היום כ-70%

שבוע סוער ותנודתי עבר על מניות הביומד. מניות קטנות כגון אייסקיור מדיקל, פלוריסטם ובי.אס.פי, זינקו והתממשו בעשרות אחוזים, כתגובה להודעות שפרסמו החברות. כעת, רבים שואלים את עצמם האם מניות הביומד התנפחו למימדים של "בועה"? או שמא מדובר בהזדמנויות.

מדד הביומד אומנם התמתן בכ-1% מתחילת החודש, אך רשם תשואה של כ-10% מתחילת השנה. מניות ביומד רבות בלטו השנה עם תשואות תלת ספרתיות. היום (ה') מככבת מניית אפוסנס שמזנקת לאחר קבלת פטנט לטיפול בסרטן. (לסיפור המלא)

כך למשל, מזור רובוטיקה , המפתחת רובוט לניתוחי גב, זינקה בשנה החולפת בכ-570%. בחודש האחרון המניה רשמה עליות של כ-35% לאחר שהונפקה בנאסד"ק בשלהי חודש מאי. האנליסט ג'פרי כהן מבנק ההשקעות לנדנברג ת'למן, המליץ בסוף מאי על מחיר של 28.6 שקל למניה, לעומת כ-26 שקל במסחר היום. עם זאת, ביומיים האחרונים מניית החברה השלימה ירידה של כ-5% וככל הנראה המשקיעים החלו לתהות האם ביצועי החברה אכן משקפים שווי שוק עצום יחסית של כ-770 מיליון שקל?

חברת ביומד נוספת שהשלימה זינוק אדיר השבוע היא אייסקיור מדיקל . החברה בעלת שווי שוק של כ-30 מיליון שקל, הודיעה השבוע כי חברת הביטוח הרפואי האמריקאית HCSC החליטה להעניק, החל מ-15 ביוני השנה, כיסוי ביטוחי לטיפול בהקפאה בגידולים שפירים בשד מסוג פיברואדנומה הניתנים ע"י מערכת ה-IceSense3.

החברה הודיעה בנוסף על קבלת הלוואה מחברת Island Ventures, בהיקף של 670 אלף דולר ובריבית של 8%, לפירעון עד דצמבר 2013. רוב נכסי החברה, כולל הכנסותיה העתידיות, משועבדים להלוואה. בקופתה של החברה 5.5 מיליון שקל ועל דוחותיה מתנוססת הערת "עסק חי". אייסקיור גייסה עד היום כ-17 מיליון דולר, מהם כ-12 בבורסה בתל אביב.

אתמול הצטרפה ל"רכבת ההרים של הביומד" גם מניית בי.אס.פי שזינקה בכ-170% לאחר שהחברה דיווחה כי קיבלה אישור לרישום פטנט בארה"ב. הפטנט מתייחס לטכנולוגיית ה-HyperQ שפיתחה החברה, ועניינו שיטה לזיהוי איסכמיה לבבית. מניית החברה מתממשת היום בכ-20%.

מניית בריינסווי , שזינקה בעשרות אחוזים לשיא של כ-65 שקל, מאז שהודיעה מוקדם יותר השנה כי ה-FDA העניק אישור לשיווק מכשיר ה-DEEP TMS שהיא פיתחה - התממשה בכ-20% לרמה של כ-50 שקל.

צרו איתנו קשר *5988