"הקיצוץ בקצבאות הילדים בנוי על שנאה לחרדים; זו הסתה"

מנכ"ל המועצה לשלום הילד תקף בחריפות את האוצר: "הקצבאות בארץ מהנמוכות במערב" ■ קדמן הציע להעלות את קצבת הילדים ל-350 שקל ולהטיל עליה מס הכנסה ■ ח"כים חרדים הצטרפו למתקפה: "50 אלף ילדים יהפכו עניים"

"הקיצוץ בקצבאות הילדים בנוי כולו על שנאה: לחרדים, לערבים, למשפחות ברוכות ילדים, למוסד ביטוח הלאומי, לתפיסה של קצבאות בזכות", כך תקף אתמול (ג') ד"ר יצחק קדמן, מנכ''ל המועצה לשלום הילד, בוועידה הכלכלית השנתית של העיתון החרדי "המודיע". הדוברים השונים בכנס תקפו בחריפות את שר האוצר יאיר לפיד, את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת פקידי האוצר, והאשימו אותם בדרדור משפחות רבות לעוני, באטימות כלפיהן, בשימוש במניפולציות, בפגיעה בשכבות החלשות, ואף בהסתה נגדן.

ד"ר קדמן ביקש לחשוף עובדות שנוגדות את תפיסות האוצר, והדגיש כי רוב משפחות מקבלי הקצבאות הן משפחות עובדות. "עושים מניפולציה ומוכרים לציבור שיש בפניו שתי אפשרויות: או לעבוד או לקבל קצבאות". הוא סיפר כי הציע לבכיר באוצר ש"יצהיר עכשיו כי ילד להורים עובדים, לא תקוצץ הקצבה - הרי אתה לא צריך לעודד עבודה בקרב עובדים. הוא לא הסכים, כמובן".

קדמן הזכיר כי קצבאות הילדים בישראל הן מהנמוכות בעולם המערבי. לגבי הטענה שלפיה הקצבאות מעודדות ילודה, הוא גיחך ואמר "כאילו שניתן לגדל ילד בישראל עם 175 שקל", והדגיש כי רק כ-1,500 משפחות הן בעלות יותר מ-11 ילדים, רק ל-4% מהמשפחות יותר מ-6 ילדים ול-82% מהמשפחות פחות משלושה ילדים. "אז למה מהלכים עלינו אימים עם משפחות ענק שיגזלו את מלוא כספינו?", הוא תהה, וטען כי "יש כאלו שגם רומזים שהכסף הולך לממן עראק להורים. זו הסתה פרועה".

קדמן הוסיף כי לביטוח הלאומי יש רזרבה של 175 מיליארד שקל לקצבאות ילדים, ולכן הסיבה לקיצוץ נעוצה בכך ש"קל מאוד לבטל שירותים לעניים. הם לא נחשבים ואין להם לוביסטים".

קדמן התייחס גם לקשר בין קצבאות לעוני, ואמר כי "ישראל מובילה את העולם יחד עם מקסיקו בשיעור הילדים עניים. פאר מדינה הקמנו. הראשונים שיסבלו הן משפחות העניים. למה צריכים להוציא חלב או לחם לילד שבא ממשפחה ענייה? מה הוא עשה? מה הוא אשם? ונניח שהוריו לא עובדים, אז צריכים להשליך אותו לנהר? אז עכשיו רוצים להוסיף עוד ילדים מתחת לקו העוני. אני אומר לכם: ילדים לא ימותו מרעב אם יקצצו, אבל עוני זה לא מקרר ריק. ילד צריך ספר, צריך חוג, צריך שתהיה לו מתנה לחבר וילד צריך גם לחלום על עתיד טוב יותר".

הוא גם התנגד להצעה לבטל קצבאות לילדים שהוריהם ישלמו מס יסף (משתכרים יותר מ-811 אלף שקל בשנה). "אני ממש לא דואג להם. אבל כדי לפרום בגד, מספיק להוציא חוט אחד. אני מוטרד משבירת העיקרון האוניברסלי. כי כך מתחילים, אבל לא יודעים איפה זה ייגמר. כבר היו כמה שאמרו שכדאי לבטל לאלו שמשתכרים פחות מ-811 אלף גם".

ד"ר קדמן לא הסתפק בדברים ואף קרא להדיח את הפקידות הבכירה באוצר. "אם פקידי האוצר ידעו שיש בור תקציבי של 40 מיליארד ונתנו לזה לקרות, אז צריך להדיח אותם. אם הבור התקציבי נוצר ללא ידיעתם, קל וחומר, צריכים לפטר אותם".

קדמן הציע להעלות את קצבת הילדים ל-350 שקל ולהטיל עליה מס הכנסה, כך שאלו שלא מגיעים לסף המס יקבלו את מלוא הסכום והעשירים יותר יקבלו פחות. לפי הצעתו, 175 שקל יינתנו להורים, והשאר יופקדו בקרן שהילד יוכל לפתוח בהגיעו לגיל בגרות, כדי שיתחיל חיים טובים יותר.

ילדים הם נכס

דבריו של קדמן קיבלו חיזוק מצד מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף. "אנו ברגע האמת. התוכנית הכלכלית נמצאת בדיון הכנסת, שאיננה כנסת של 'כן, כן, כן'", אמר. "זה לא יהיה קל, אבל ניתן לתקן בסכין יפנית דברים שהאוצר מנסה לתקן בגרזן". לדבריו, "ביטוח לאומי אינו יכול לומר לאזרח: 'יש קיצוצים, לא אושר תקציב וכו''. אנו לא עובדים לפי תקציב, אלא לפי זכויות. אני חייב לשלם, ובזמן, את מה שמגיע".

מור יוסף הצטרף למתקפה על פקידי האוצר. "האוצר רושם לצד כל המהלכים כמה הם יחסכו לקופת המדינה, ולבסוף כותב: מצאנו 4 מיליארד שקל לכיסוי הגירעון. אנו רושמים ומתרכזים בטור נוסף: החברתי. כי לכל דבר יש השלכות חברתיות. כמה ילדים ירדו מתחת לקו העוני, איך כל מהלך ישפיע על אי השוויון, איך זה ישפיע על בעלי הכנסות הגבוהות לעומת הנמוכות".

לטענת מור יוסף, "קצבאות הילדים איבדו את משמעותן. כאשר הציעו קצבאות ילדים, זה היה במקום נקודות זיכוי שעלותן 450 שקל. עכשיו רוצים לתת 149 שקל. אז מה השיטה? פשוט לשחוק את הקצבאות עד שיהפכו ללא רלוונטיות".

מור יוסף גם סירב לקבל את הטענה שלפיה האחריות על הילדים מוטלת על ההורים בלבד. "שמעתי אנשים שאומרים שילידים הם נטל. הילדים הם נכס למדינה. התפקיד של המדינה לעזור להורים לגדל ילדים. המדינה משקיעה בחינוך לילדים, בצהרונים לילדים - אז המדינה כן משקיעה בילדים. זה אותה המהות לגבי קצבאות ילדים".

הברית החדשה - בין לפיד לבנט

שלא במפתיע, הח"כים החרדים הצטרפו לביקורת הקשה והאשימו את האוצר באכזריות ובהסתה נגדם. "מדובר בגזירות הקשות ביותר על האוכלוסייה החרדית מאז קום המדינה", אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי. "האכזריות והרדיפה כה בולטות, וזה עובר בשקט בציבור הרחב. הקיצוץ בקצבאות הילדים יכניס עוד 50 אלף ילדים לעוני, ולשר האוצר אין זמן לפגוש את מנכ"ל הביטוח הלאומי".

דרעי האשים את ה"ברית החדשה" - הברית בין נפתלי בנט ללפיד - בגזירות הכלכליות, אבל גם הודה כי "כשלנו בהסברה". יו''ר ש''ס טען כי הפתרון למצב הוא אחדות בין החרדים. "להשתדל לשתף פעולה ולאחד כמה שאפשר. כל חילוקי דעות וכל המריבות חייבים להיפסק", קרא. "הרי הגזירות הללו נופלות על אשכנזים וספרדים וליטאים וחסידים. כוחנו באחדותנו", סיכם.

נציג יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן, תקף את ראש הממשלה. "נתניהו קרא לי ולח"כ משה גפני לפגישה אחרי שסירבנו לענות לו בטלפון", סיפר. "שאלנו אותו: איך אתה עומד בצד ונותן לשר האוצר להגיד שבמשך 30 שנה שאנו שדדנו את הקופה. הרי, אתה היית ראש הממשלה וגם שר האוצר באותה תקופה. על זה לא נסלח לו". ח"כ ישראל אייכלר ממפלגתו אף כינה את שר האוצר "המן הרשע" ואת נתניהו "אחשוורוש, המלך הטיפש".

עם זאת, ליצמן הרגיע את הקהל שרואה בגזירות מלחמה נגד החרדים, והבטיח כי "מי שירצה ללמוד, ילמד תורה. אף אחד לא יתגייס. כלא-לא כלא - הכל שטויות והבל הבלים. לא מעניינים אותי חוקי שוויון בנטל. אל דאגה: לא יגייסו אף אחד ולא יסגרו שום ישיבה".

החוקים שמרגיזים את החרדים

חוק גיוס חובה ("שוויון בנטל")

התניית תקצוב מוסדות חינוך חרדיים בלימודי ליבה

קיצוץ בתקציב הסמינרים (מכללות לבנות)

החלת סעיף מיצוי כושר השתכרות כתנאי להנחה בארנונה

ביטול מימון הבאת אברכים מחו"ל

קיצוץ בתקציב לטיפולי שיניים לילדים עד גיל 12

פגיעה בקצבאות הילדים
 פגיעה בקצבאות הילדים

צרו איתנו קשר *5988