פרשת השחיתות בקופ"ח מאוחדת: אישום נגד ראש צוות במע"מ

אילן יוסף ואברהם סיבוני מואשמים בעבירות של שוחד, קשירת קשר לשוחד ושיבוש מהלכי משפט, על רקע פרשת השחיתות בקופת-חולים מאוחדת

פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) הגישה הבוקר (ג') לבית המשפט המחוזי מרכז כתב אישום נגד ראש צוות מחלקת החקירות במכס ומע"מ ונגד בעלים של חברות אשר סיפקו שירותים לקופת-חולים מאוחדת, בגין קבלת שוחד על רקע פרשת השחיתות בקופה.

הנאשמים, אילן יוסף ואברהם סיבוני, מואשמים בעבירות של קשירת קשר לשוחד ושיבוש מהלכי משפט. סיבוני מואשם גם במתן השוחד, ויוסף מואשם בקבלת השוחד וכן במירמה והפרת אמונים. כתב האישום הוגש גם כנגד עו"ד איילת אפיק-חכמון, המואשמת בשיבוש מהלכי משפט.

מכתב האישום, שהוגש על-ידי עו"ד נעם עוזיאל, עולה כי לעובד במחלקת החקירות מכס ומע"מ ירושלים, ליאור מירז, נודע על חקירה סמויה המתנהלת בקשר לחשדות לביצוע עבירות על-ידי עובדים בכירים בקופת-חולים מאוחדת ונגד גורמים אשר העניקו לקופה, לכאורה, שירותי שיווק שונים. סמוך לאחר מכן, על-פי כתב האישום, שיתף מירז במידע את הנאשם אילן יוסף, אשר היה ממונה עליו, וסיפר לו כי חברו ושכנו, הנאשם אברהם סיבוני, הוא אחד החשודים המרכזיים בפרשה.

על-פי כתב האישום, קשרו מירז ויוסף קשר להדליף לסיבוני את דבר החקירה ופרטיה, וזאת במטרה לקבל ממנו כספי שוחד, תמורת מתן המידע. השניים הגיעו לפגישה בביתו של סיבוני וחשפו בפניו את פרטי החקירה הסמויה, וכן מסרו לו מידע סודי מתוך תיק החקירה. באותו מועד ותמורת המידע, שילם סיבוני ליוסף שוחד מזומן של לפחות 30,000 שקל, ובהמשך העביר יוסף מחצית הסכום למירז.

פרשת השחיתות בקופת-חולים מאוחדת נחשפה בנובמבר 2010 בעקבות דוח חמור של מבקר המדינה דאז, השופט מיכה לינדנשטראוס. לינדנשטראוס קרא אז באופן חסר תקדים למשרד הבריאות, לממשלה או לכנסת להקים ועדת חקירה לבדיקת תפקודם של הנהלת קופת-חולים מאוחדת והמוסדות המנהלים שלה.

הדוח העלה ממצאים חמורים על התנהלות הקופה והציג תמונה כוללת המעידה על פעולות מאורגנות ושיטתיות מצד הנהלת הקופה, שנעשו בהיעדר מוחלט של פיקוח מצד הדירקטוריון, שאף הוא התגלה במערומיו בדוח.

דוח המבקר כלל גם פרשה מביכה, שנחשפה ב"גלובס" כבר באוגוסט 2006: קופת-חולים מאוחדת ניהלה מעין "קופה ב'", שחילקה לאנשים שונים תרופות מצילות חיים ללא תשלום וללא אישור משרד הבריאות.

הדוח הוביל להקמה של צוות מיוחד שהורכב מחוקרי מע"מ ומבלשי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יחא"ה). במסגרת חקירת הפרשה נעצרו בכירים בקופה בחשד שניסו להטות מכרזים של קופת-החולים תמורת שוחד וטובות הנאה שונות.

לפני כשנה המליצה המשטרה לפרקליטות להגיש כתבי אישום בגין עבירות של מירמה והפרת אמונים נגד בכירי קופת-חולים מאוחדת לשעבר, מנכ"לי הקופה לשעבר, עוזי סלנט ושמואל מועלם. בנוסף, המליצה המשטרה להגיש כתבי אישום בגין מירמה והפרת אמונים נגד מנהל מחוז ירושלים במאוחדת לשעבר, משה חברוני, ונגד הרוקח הראשי לשעבר של הקופה, ג'ורג' שריקי.

במסגרת החקירה נחשפה גם פרשת השוחד שבגינה הוגשו כתבי האישום היום, זאת לאחר שהתברר כי נעלמו ראיות וכספים בטרם נחשפה החקירה בפני החשודים. בהמשך עלו החוקרים על ההדלפה של החקירה מתוך הצוות המיוחד בחקירה שכלל חוקרים מיאח"ה וממע"מ, מה שהוביל לעצרם של ראש מדור חקירות מע"מ ירושלים, אילן יוסף, וחוקר המע"מ ליאור מירז.

נגד מירז הוגש כתב אישום בשלהי 2011 בגין עבירות של נטילת שוחד ושיבוש מהלכי משפט.

מכתב האישום נגד סיבוני ויוסף עולה כי במהלך חקירת פרשת מאוחדת נודע למירז ויוסף גם המועד בו המשטרה אמורה לעצור את החשודים המרכזיים, להקפיא חשבונות בנק, לתפוס כספים, נכסים ומסמכים ולעבור לחקירה גלויה, והם הדליפו מידע זה לאברהם סיבוני. בעקבות זאת הורה סיבוני לבנק למכור ניירות ערך בסך 7 מיליון שקל והבריח כ-2 מיליון דולר נוספים לחשבון בנק על שמו ועל שם אשתו בבנק יוליוס בר ושות' בשוויץ, על מנת למנוע את תפיסתם ובמטרה לשבש החקירה.

עו"ד אפיק-חכמון מואשמת בכך שבמסגרת הייצוג שנתנה למירז העבירה לו מידע בנוגע לחקירתו של הנאשם אילן יוסף על-ידי המשטרה כעד, וסייעה לו לתאם גרסתו לגרסה שמסר יוסף.

"הנאשמת מסרה את פרטי גרסתו של הנאשם אילן יוסף לליאור מירז, ביודעה כי העברת פרטי הגרסה עלולה לשבש את החקירה נגדו, וכי מעצרו של מירז נועד למנוע פעולה זו, ובכך סייעה לליאור מירז לנסות ולתאם את גרסתו אל מול גרסת הנאשם אילן יוסף", נכתב באישום.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988