הפתעה בקידוח "כריש": 13 מיליון חביות קונדנסט

נובל אנרג'י ודלק, השותפות בקידוח "כריש" כ-100 ק"מ מערבית לנהריה, פרסמו דוח משאבים ■ כמות הקונדנסט (נוזל הידרוקרבוני שנוצר בהפקת גז טבעי) שנמצאה ב"כריש" שווה כמעט להיקף חביות הקונדנסט במאגר "תמר"

השותפות בקידוח "כריש", נובל אנרג'י, דלק קידוחים ואבנר, חושפות הבוקר (א') את דוח הערכת המשאבים בקידוח, שנערך על-ידי חברת NSAI. על-פי הדוח, כמות הקונדנסט (נוזל הידרוקרבוני שנוצר במהלך הפקת גז טבעי, המשמש ליצירת דלק) שנמצאה בקידוח "כריש" כמעט ושווה להיקף חביות הקונדנסט במאגר "תמר" (כ-13 מיליון חביות), כאשר מאגר "תמר" גדול פי חמישה מ"כריש". יש לציין כי מדובר במשאבים מנובאים, ועדיין לא ידוע מה הכמות הסופית במאגר.

בסה"כ, ב"תמר", "לווייתן" ו"כריש" ישנם על-פי דוחות הרזרבות כ-60 מיליון חביות קונדנסט. בעבר מכרו השותפות את הקונדנסט לפז במחיר של כ-100 דולר לחבית (בדומה למחיר הנפט), אולם במקרה של "כריש" לא ידוע עדיין איזו כמות ניתן להוציא מהמאגר.

מהדוח עולה עוד באומדן המשאבים הטוב ביותר נמצאו משאבים מותנים בהיקף של 1.3 TCF (טריליון רגל מעוקב) של גז טבעי. בנוסף, מכיל המאגר בהסתברות גבוהה עוד 0.5 TCF של גז, ובסה"כ 1.8 TCF גז טבעי.

יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר חיפושי נפט גדעון תדמור אמר היום כי "מדובר בהוכחה נוספת לעוצמתו של משק האנרגיה הישראלי ולחשיבות המשך פעילות החיפושים, שכן אם מחפשים - גם מוצאים. כמות של כ-13 מיליון חביות קונדנסט הינה משמעותית ומהווה בשורה למשק האנרגיה בישראל".

מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו ציין כי "משאבי הקונדנסט הינם הפתעה מבורכת - מדובר בהוכחה נוספת לכך שקיים פוטנציאל משמעותי נוסף במשק האנרגיה הישראלי והמשך פעילות חיפושי גז ונפט מובילה למציאה של יותר גז טבעי, יותר קונדנסט ואנו מקווים שבמשק האנרגיה הישראלי יהיו גם תגליות נפט".

קידוח "כריש" נמצא כ-100 ק"מ מערבית לנהריה וצפונית למאגר "לווייתן" ברשיון "אלון C". דלק קידוחים ואבנר מחזיקות כל אחת 26.5% מקידוח "כריש" ונובל אנרג'י, מפעילת הקידוח, מחזיקה ב-47% הנותרים.

צרו איתנו קשר *5988