"עובדה": אלה 3 המנתחים שביקשו כסף "מתחת לשולחן"

(עדכון) - תחקיר "עובדה" שישודר הערב תיעד במשך חודשים כיצד 3 מנתחים בכירים באיכילוב מבקשים מתיירי המרפא תשלום נוסף של עשרות אלפי שקלים ■ המנתחים שתועדו: פרופ' צביקה רם, פרופ' שלמה קונסטנטיני וד"ר יוסי פז

תוכנית התחקירים "עובדה" תיעדה במשך חודשים כיצד 3 מנתחים בכירים בבית-החולים איכילוב דורשים, במסלול עוקף, כסף "מתחת לשולחן" עבור טיפול בחולים זרים - כסף אשר אמור להיכנס במלואו לקופה הציבורית, במסגרת שירות "תיירות מרפא" שקיים בבית-החולים ומממן את שכרם של המנתחים. שמות הרופאים הותרו הבוקר (ב') לפרסום: ד"ר צבי רם, ד"ר שלומי קונסטנטיני וד"ר יוסי פז.

בתחקיר שישודר הערב, ייחשף כיצד בתוך מסדרונות בית-החולים, בשעות העבודה, רופאים מקבלים אליהם, במסלול מקוצר, סוכנת של תיירי מרפא ומבקשים תשלום של עשרות אלפי שקלים, נוסף לזה שדורש מהחולים הללו בית-החולים באופן רשמי.

מדובר בבכירי המנתחים באיכילוב, אשר חלקם נהנים ממשכורות גבוהות ביותר כעובדי ציבור, בין השאר בעבור הניתוחים שהם מבצעים בחולים זרים.

יש לציין כי בעקבות טענות שנשמעו בחודשים האחרונים במסדרונות בית-החולים, הכחישו אותם רופאים שהם מקבלים כספים עבור "דמי ניתוח", אולם התיעוד של התוכנית "עובדה" מגלה מציאות לגמרי שונה.

גורמים בהנהלת איכילוב הגיבו בתדהמה לממצאי התחקיר. כבר בשבוע שעבר, לאחר ש"עובדה" פנתה לבית-החולים, דיבר מנהל איכילוב, פרופ' גבי ברבש, עם הרופאים המדוברים, ולדברי מקורביו, ההסברים שסיפקו לו "לא שיכנעו אותו".

ברבש אף מיהר להוציא לאחר מכן מכתב לכלל הרופאים באיכילוב, שבו הוא מזהיר מפני קבלת תשלום מחולים. "ברצוני להבהיר כאן בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים מה שאמור להיות ברור מאליו: חל איסור מוחלט לגבות מהתייר או המלווים או המייצגים שלו כל תשלום נוסף או אחר שלא באמצעות מחלקת תיירות מרפא, עבור השירותים הניתנים בבית-החולים".

35,000 תיירים רפואיים מכניסים לבתי-החולים מיליארד שקל בשנה

מאיכילוב נמסר בתגובה: "הרופאים נשוא הכתבה הם רופאים מובילים, בעלי שם עולמי, מוערכים ומסורים, המקדישים את חייהם ללא מגבלת שעות, ימים, או לילות - לציבור החולים, למחלקות אותן הם מנהלים. בנושא הכתבה, עמדת המרכז הרפואי היא ברורה - חייבת להיות הפרדה מוחלטת בין פרקטיקה פרטית לבין שירותים הניתנים (לרבות לתיירי מרפא) בתוך בית-החולים, וחל איסור לקבל מחולים תשלום עבור שירותים (כולל ניתוחים) הניתנים בבית-החולים. עמדה זו הובהרה בצורה ברורה גם לסוכני תיירות המרפא.

"נוהלי הטיפול בתיירות המרפא מצויים כיום בבחינה של ועדה מיוחדת שהוקמה על-ידי שרת הבריאות. מרגע שהובאו בפני ההנהלה העובדות, חזרנו והבהרנו את המותר והאסור בנושא, ונקטנו צעדים שמטרתם מניעת התנהגות בלתי הולמת בממשק של צוותי בית-החולים עם שירות תיירות המרפא".

תגובה פרופ' צביקה רם ופרופ' שלמה קונסטנטיני: "מרבית זמננו מוקדש לרפואה הציבורית בבית-החולים. על הניתוחים והטיפול שניתן למטופלים הישראלים איננו מקבלים כל תשלום נוסף. תיירים הפונים אלינו ומבקשים טיפול על-ידינו באופן אישי, משלמים תמורה כספית בהתאם לצרכים שלהם ולטיפול הכוללני הניתן. חשוב לציין: הטיפול באזרח הישראלי לא נפגע כתוצאה מניתוחים של תיירות מרפא. לא נעשים איפה ואיפה - לא ברמת הטיפול, לא באיכות הטיפול ולא בזמינות הרופאים למטופלים".

תגובה ד"ר יוסי פז: "הייתה אליי פנייה של אדם שהציג את עצמו כסוכן עצמאי של תיירות מרפא בקשר לניתוח מעקפים לתייר רוסי. הפנייה נעשתה אליי באופן אישי ולא דרך בית-החולים. הפגישה התקיימה אמנם בבית-החולים, אולם באותו מועד לא נמצאתי בתפקיד. למיטב זכרוני, ייעצתי לסוכן לבצע את הניתוח בבית-החולים איכילוב הגובה תשלום עבור תיירות מרפא, תשלום שנועד בפועל לשיפור השירות לחולים הישראלים.

"למיטב זכרוני, הודעתי לסוכן כי עבור הליווי הרפואי על-ידי לחולה הפרטי, התייר, אגבה תמורה כספית. לגבי לוח הזמנים, מכיוון שמדובר בחולה הנמצא בחו"ל, בפועל מדובר ב-10 ימים עד שבועיים מפתיחת התהליך, שהוא משך הזמן הרגיל להזמנת ניתוח במחלקה".

צרו איתנו קשר *5988