קר בחוץ, חם בכיס: מחירי הירקות זינקו עד 466%

מחיר המלפפון נסק ב-122%, הקישואים ב-225% החסה ב-100% והכרובית ב-218% ■ כמו כן מורגש בשוק מחסור בחלק מהירקות

תוצאות הסופה שפקדה את הארץ לפני שבועיים באות לידי ביטוי גם בענף הירקות: מחירם של חלק מהירקות זינק במאות אחוזים, ובנוסף, בשוק קיים מחסור בחלק מהירקות. ‏ מחירה של עגבנייה עמד היום בשוק הסיטונאי על 8.4 שקל לק"ג, לעומת מחיר של 2.5 שקלים לפני שלושה שבועות טרם הסופה - זינוק של 236%. מחיר המלפפון נסק גם הוא ב-122% - ממחיר של 3.5 שקלים לקילו למחיר של 7.8 שקלים לקילו.

את הזינוק הגדול ביותר נרשם במחיר החצילים שנמכרו בשוק הסיטונאי לפני הסערה, מ-1.5 שקלים לקילו בלבד ל-8.5 שקלים לקילו היום, עלייה של 466%.

עלייה חדה של 225% נרשמה במחיר הקישואים - ממחיר של 4 שקלים לקילוגרם למחיר של 13 שקל לקילוגרם וזאת במקביל להכפלת מחיר החסה, שמחירן של שמונה יחידות עומד היום על 36 שקלים לעומת 18 שקל קודם לכן. גם מחיר הכרובית המריא ל-7 שקלים לקילו, לעומת מחיר של 2.2 שקלים - זינוק של 218%.

קמעונאים אומרים היום כי בשוק ניכר מחסור בקישואים, בחצילים, בכרובית ובמקביל למחסור נמוך יותר בעגבניות, מלפפונים, וכרוב אדום.

דודו חמואל, מבעלי חברת ש.פ.י.ט לשיווק ירקות ופירות, אומר ל"גלובס" כי "עיקר המחסור הוא בעגבניות, קישואים, מלפפונים וחצילים. בהמשך צפוי גם מחסור בתפוחי אדמה כיוון ששדות תפוחי אדמה שלמים בדרום הושמדו. קודם הסופה היה צפוי שמחיר תפוח אדמה ירד אך תקווה זו התבדתה לאור גל הקור שגרם לשריפת הצמחים ויימנע את ירידת המחירים. שריפת הצמחים בגל קור היא אותה תופעה של שריפה שמגיעה עקב חום. המלפפון והקישואים הם שני ירקות הרגישים מאוד לקור וראינו חלקות שלמו שנפגעו והושמדו. גם החציל הגדל בשטח פתוח הושמד לחלוטין כתוצאה מהברד וגל הקור. חציל בחממה נעצרה גדילתו לתקופה מסוימת. כרגע אנחנו מנסים להשלים את הכמויות החסרות במלפפונים ועגבניות על ידי יבוא מירדן מה שאומר שבחודש הקרוב לפחות, המחירים יישארו גבוהים".

יעקב נוימן, חקלאי ממושב גני יוחנן המגדל חצילים מקווה שהמדינה תכריז על הסופה כ"אסון טבע". לדבריו, "ביום שישי בצהריים של הסופה ירד ברד עשרים דקות ברצף, ירדה כמות של 7-10 ס"מ שכיסתה את כל השדות. הניילון של החממות קרס על הצמחים בשל המשקל הכבד. בשטחים הפתוחים שאנחנו קוטפים בדרך כלל בינואר פברואר, החצילים נשרפו. לאחר הברד הייתה יומיים קרה וזה היה וידוא הריגה שהשמיד כליל את הגידולים. יש נזקים אדירים".

- מישהו יפצה אתכם?

"הרבה מהגידולים יצאו מטווח הביטוח אבל אני מקווה שיכריזו על אסון טבע. חצי מדינה היתה בלי חשמל וגמ"שים נכנסו לירושלים, זה אומר שזה אסון טבע. ירדו אצלנו 240 מ"מ גשם בשלושה ימים שזה קרוב לחצי מהמכסה השנתית. אז אם לא יכריזו על זה אסון טבע זה יהיה הזוי כמו שהסופה הייתה הזויה".

צרו איתנו קשר *5988