ציפי לבני: לא לאסור חייבים כחלק מהאמצעים לגביית חובות

שרת המשפטים תקדם חקיקה שתקבע כי לא ניתן לאסור חייבים כחלק מאמצעי ההוצאה לפועל לגביית חובות ■ הורתה לגבש חלופות אכיפה אפקטיביות לגבייה

שרת המשפטים, ציפי לבני, תקדם חקיקה שתקבע כי לא ניתן לאסור חייבים כחלק מהאמצעים שמפעילה רשות ההוצאה לפועל לגביית החוב. על הצעד הודיעה היום (ד') גם חברת הכנסת מרב מיכאלי, בכנס מיוחד שערכה בנושא ולאחר שיזמה הצעת חוק פרטית לקידום מטרה זו.

בחודשים האחרונים קיימה שרת המשפטים שורה של דיונים בנושא, בין היתר עם מנהל רשות האכיפה והגביה, דוד מדיוני, ועם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי-פיסקאלי), אבי ליכט.

מנתונים שנאספו עלה כי חרף הקפאת היכולת לעשות שימוש במאסרים ככלי לגביית חובות בשנים האחרונות, עדיין קיימת עלייה עקבית בשיעור הגבייה במערכת ההוצאה לפועל.

לאור נתונים אלה, וכן נוכח הקושי האמיתי להבדיל בין חייבים בעלי יכולת המשתמטים מחובותיהם לבין חייבים שאין ביכולתם לשלם את חובותיהם בשל מצוקה כלכלית אמיתית, החליטה לבני כי יש לבטל כליל את המאסרים ככלי לגביית חובות בהוצאה לפועל.

לבני הורתה לדרג המקצועי לגבש חלופות אכיפה אפקטיביות לגבייה, על מנת לאפשר לבעלי החוב להשיב לעצמם את מה שחייבים להם.

לדברי לבני, "לאסור אדם זה אמצעי חמור ופוגעני ביותר. לאסור אדם שבאופן אמיתי אין בידיו אמצעים להחזיר את חובו, בוודאי לא יעזור להחזיר את החוב - אבל זה כן יפגע בכבודו ובמשפחתו. עם זאת, לצד ביטול המאסרים, נדאג לצייד את ההוצאה לפועל בכלים משמעותיים, מרתיעים ואפקטיביים, כדי שיוכלו לפעול בנחישות בקרב החייבים ולהביאם להחזר חובותיהם".

צרו איתנו קשר *5988