השוויון בנטל: הישיבות עתרו לבג"ץ - נגד החלטת בג"ץ

פנו לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטתו להפסיק את העברת התקציבים לישיבות שגיוס תלמידיהן נדחה ■ בין הנימוקים: לשופטים לא היה די מידע בנושא

הישיבות משיבות מלחמה משפטית: בצעד נדיר, הישיבות הציוניות וישיבות ההסדר מאחדות ידיים עם הישיבות החרדיות ועותרות היום (א') לבג"ץ במטרה לבטל את ההחלטה לעצור את המימון לישיבות. העותרים ציינו כי גם הישיבות הציוניות וישיבות ההסדר נפגעו קשות מההחלטה, וביקשו להקפיא אותה עד לצירופן כמשיבים ולדיון מחודש.

"קולם של הנפגעים מהחלטת השופטים לא נשמע", הסביר בא-כוחם של העותרים, עו"ד הדין בצלאל סמוטריץ'. "הנתונים וההשלכות של הצעד הזה לא היו בידי השופטים כשקיבלו החלטה. מדובר בניגוד מוחלט לכל ההלכות ובניגוד לכל אמת-מידה של צדק".

לא רק במגזר החרדי - גם בציבור הדתי-לאומי נשמעה ביקורת חריפה על החלטת בג"ץ. בעצם ההחלטה למנוע באופן גורף תקציבים ממוסדות שבהם לומדים מועמדים לשירות בני 18 עד 20 נפגעו גם ישיבות ציוניות, למרות העובדה שהן פועלות מתוקף הסדר ארוך-שנים עם הרשויות ועם צה"ל ואף נחשבות למוסדות שאחוזי הגיוס בהם גבוהים מאוד, במיוחד לשירות קרבי. עם זאת, מדובר במהלך מפתיע בשל ההבדלים המהותיים בהשקפה בין הישיבות החרדיות לישיבות ההסדר.

בעקבות ההחלטה: לפיד הנחה לעצור את הכספים

בג"ץ קבע ביום שלישי שעבר כי כי תלמידי ישיבות שלא התגייסו מאז אוגוסט 2013 יחויבו להתייצב בלשכות הגיוס, ולא - הישיבות בהן הם לומדים לא יקבלו תקציבים ממשרד החינוך. כך לפחות ייעשה עד שגיוס בני הישיבות יהפוך להיות מעוגן בחוק שיוצג על-ידי הכנסת.

בית המשפט העליון, בראשותו של הנשיא אשר גרוניס, קיבל את העתירה של התנועה לאיכות השלטון, עמותת חדו"ש וארגונים נוספים, בדעת רוב של 8 שופטים מול שופט אחד שהתנגד. החלטת בג"ץ נוגעת לתלמידי ישיבות שקיבלו צווי גיוס למועדים שונים החל מחודש אוגוסט 2013.

ביום חמישי, לאחר התייעצות דחופה, הנחה שר האוצר יאיר לפיד את החשבת הכללית במשרדו לעצור את כל הכספים הנמצאים במשרד החינוך ומיועדים לתלמידי הישיבות, וזאת על מנת למלא אחר פסיקת בית המשפט. במקביל, פועל משרד החינוך בשיתוף עם משרד הביטחון על מנת לפצל את רשימות תלמידי הישיבות ולהפריד מתוכם את אלה שגיוסם נדחו החל מחודש אוגוסט האחרון.

רק משתסתיים הבדיקה ישחרר משרד האוצר רק את הכספים של בני הישיבות שאינם נכללים בפסיקת בג"ץ. מדובר במכה קשה עבור החרדים, שהביעו זלזול בהחלטה בשל המועד שבו התקבלה, זמן קצר לאחר שהכספים לחודש פברואר כבר הועברו לידי המשרד.

צרו איתנו קשר *5988