חשד: איים ברצח על שופט בית המשפט המחוזי בלוד

תושב השרון בשנות ה-30 לחייו נעצר בחשד ששלח מכתבי איום ברצח לשופט ולקצין שב"ס ■ בביתו של החשוד נמצאו מכתבי איום שיועדו לעשרות אישי ציבור

בית המשפט השלום בראשון-לציון התיר היום (ה') לפרסום פרשה חמורה שנחקרת בחודשים האחרונים ביחידה המרכזית של משטרת מחוז מרכז. במוקד הפרשה עומד איום ברצח שנשלח לשופט בית המשפט המחוזי בלוד.

אמש (ד') עצרה המשטרה חשוד במעשה, תושב השרון בשנות ה-30 לחייו. על-פי החשד, החשוד תכנן לפגוע בעשרות בני אדם נוספים, בהם ראשי ערים וקציני משטרה.

השופט אילן בן-דור האריך את מעצרו ב-8 ימים ואמר כי "קיים חשד סביר מהרף הגבוה שקושר את העצור לחשדות".

הפרשה החלה לפני מספר חודשים, אז קיבל השופט מעטפה ללשכתו ובתוכה מספר קליעים ומכתב עם הכיתוב: "יומך יגיע, אני ארצח אותך". בלשכת השופט מיהרו להגיש תלונה במשטרה. מכתב זהה נשלח גם לקצין בשירות בתי הסוהר.

תחילה חשבו במשטרה כי מדובר במעשה קונדס, אך עד מהרה הגיעו למסקנה כי מאחורי המכתב עומד איום ממשי. עקב כך החליט מפקד מחוז המרכז, ניצב ברונו שטיין, להטיל את החקירה על היחידה המרכזית. במקביל הוצא צו איסור פרסום גורף על הפרשה.

בחקירתו שמר החשוד על זכות השתיקה, אך חומר החקירה קושר אותו לאירועים.

מהדיון בבית המשפט עלה כי האיש ביצע לכאורה את המעשים מספר פעמים, חלקם התרחשו כבר בשנת 1997. המשטרה מעריכה כי מדובר בלפחות 7 או 8 מכתבים דומים שנשלחו לגורמים נוספים.

יחד עם זאת, יש לציין כי החשוד היה נתון באשפוז פסיכיאטרי בבית-החולים שער מנשה מאז שנת 2013.

נציג המשטרה אמר בדיון כי "כל מי שמעצבן אותו זוכה למסכת איומים". עוד ציין כי "קיים חוט מקשר בין כל האישים המאוימים לבין חייו של החשוד".

חיפושים בכל רחבי הארץ

חקירת המשטרה, בפיקודו של ניצב משנה יגאל בן-שלום, התמקדה תחילה בניסיון לשרטט פרופיל של חשוד פוטנציאלי. בהמשך סרקה המשטרה ברחבי הארץ בחיפושים אחר מאוימים נוספים. להפתעתם גילו השוטרים עשרות בני אדם שקיבלו מכתבי איום זהים. במקביל עברו החוקרים על מאות תיקים בהם דן השופט, שעסק הן בתיקים פליליים והן בתיקים אזרחיים.

בתום חקירה ארוכה הצליחו חוקרי המשטרה לצמצם את מספר החשודים הפוטנציאליים לעשרה בלבד, ומרגע זה יצא המבצע לדרך, והחשודים הושמו תחת מעקב סמוי. בעקבות המעקב הצליחו השוטרים לצמצם את רשימת החשודים לשלושה בלבד, ולבסוף הגיעו אל החשוד שנעצר.

בדיקה העלתה כי החשוד מוכר לאנשי היחידה המרכזית, וכי הוא נחקר בעבר על-ידי מפקד היחידה, נצ"מ בן-שלום. לפני מספר שנים עמד החשוד לדין בטענה כי הטמין מטען חבלה בפתח ביתה של שכנתו, עמה היה מסוכסך. למרבה המזל, מטען החבלה התפוצץ כשהשכנה לא הייתה בביתה. באירוע לא היו נפגעים, אך נזק רב נגרם לבית.

עשרות מכתבי איום

בשלב זה הוחלט במשטרה לפשוט על ביתו של החשוד. בביתו התגלו רשימות ובהן שמותיהם של עשרות אישים, בהם ראשי ערים, קציני משטרה, אנשי שב"ס ועורכי דין. במשטרה אומרים כי כמעט כל מי שבא במגע עם החשוד - סומן.

על-פי החשד, במסגרת הכנותיו איתר החשוד את כתובותיהם של מי שסומנו כיעדים והכין לכל אחד מהם מכתב ובו קליעים ואיום ברצח. ברשימתו של החשוד הופיע גם שמו של נצ"מ בן-שלום, המפקד על החקירה נגדו.

עוד עלה מהחקירה כי שופט בית המשפט המחוזי בלוד הוא השופט שדן בתיק שבו הואשם החשוד בהנחת מטען חבלה מחוץ לבית שכנתו. השופט שלח אותו בזמנו למעצר עד תום ההליכים. קצין השב"ס, שקיבל גם הוא איום, היה מופקד עליו בזמן שהותו בכלא.

במקביל נמצאו מכתבי איום נוספים שיועדו לכאורה לראשת העיר נתניה, מרים פיירברג, ולמפקד משטרת מחוז מרכז, ניצב ברונו שטיין.

אמש, לאחר שנאספו כל הממצאים, הוחלט לעצור את החשוד.

פרקליטתו של החשוד, עו"ד חגית יהלומי מהסנגוריה הציבורית, מסרה בשמו: "בשלב הזה מוקדם להתמודד עם ההאשמות החמורות. כשניחשף לחומר הראיות, נגיב בהתאם".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988