דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

קבוצת דלק מכרה מניות דלק US בכ-4 מיליארד ש' בשנתיים

קבוצת דלק מכרה שלשום 15.5% ממניות דלק US תמורת כמיליארד שקל ■ נותרה עם החזקה של 9.8% מחברת הזיקוק בשווי של כ-180 מיליון דולר ■ מניית הקבוצה נסחרת בשיא על הזמנים, סביב 1,500 שקל

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה ממשיכה בתהליך מכירת מניותיה בחברת הזיקוק האמריקנית דלק US, אותה הקימה בתחילת העשור הקודם. אתמול (ה') דיווחה הקבוצה כי שלשום, לאחר סיום המסחר בוול-סטריט, היא ביצעה הצעת מכר למפיצים אמריקאים ובהם בנק ההשקעות ברקליס, ואלה רכשו 9.2 מיליון מניות של חברת הזיקוק (כ-15.5% מהון החברה) במחיר של 30 דולר למניה (כ-3.5% מתחת למחיר הסגירה).

סך התמורה שתקבל דלק מהמכירה עומד על 276 מיליון דולר (כ-954 מיליון שקל), וכעת, לאחר המהלך, נותרה החברה עם החזקה של 9.8% מהון מניות דלק US. השווי הבורסאי של הנתח הנותר עומד על כ-180 מיליון דולר (כ-625 מיליון שקל בשער החליפין הנוכחי).

לבתי ההשקעות שרכשו את המניות, וצפויים להפיץ אותם למשקיעים אחרים, ניתנה אופציית "גרין שו" לרכוש מהקבוצה בתוך 30 יום עוד 1.38 מיליון מניות (כ-2.3% מההון) באותו המחיר. אם אכן תמומש האופציה, צפויה קבוצת דלק לקבל תמורה נוספת של כ-41 מיליון דולר (כ-145 מיליון שקל), והיא תיוותר עם החזקה של 7.5% בלבד בחברת הזיקוק האמריקנית.

קבוצת דלק במחיר שיא

קבוצת דלק, המנוהלת ע"י אסי ברטפלד, החלה במימוש מניות דלק US, בקיץ 2012 (ראו טבלה). בתחילה בוצעו מכירות בהיקף קטן יחסית ובמספר פעימות, עד שבמארס 2013 ביצעה הקבוצה הצעת מכר בה מימשה 19% מהמניות בתמורה ל-1.45 מיליארד שקל. מאז ביצעה הקבוצה מספר מימושים נוספים, האחרון שבהם לפני חודשיים, וכעת, כאמור, היא ביצעה בפעם השנייה הצעת מכר גדולה למניות שבידיה. בסך הכל מאז קיץ 2012 מכרה קבוצת דלק 59% ממניות דלק US, בתמורה מצטברת של כ-3.92 מיליארד שקל.

על רקע המכירה, מניית קבוצת דלק נמצאת כעת במחיר שיא של כ-1,500 שקל למניה, המשקף לקבוצה שווי של כ-17.6 מיליארד שקל.

חברת דלק US , המנוהלת על ידי עוזי ימין, מפעילה היום שני בתי זיקוק: אחד בטיילר טקסס, שאותו רכשה ב-2005, והשני באלדוראדו ארקנסו, שנרכש ב-2011. כושר הזיקוק המשותף שלהם עומד על כ-140 אלף חביות ליום. נוסף על כך, לדלק US פעילות קמעונית הכוללת 370 תחנות תדלוק וחנויות נוחות, וכן פעילות לוגיסטית לשיווק דלקים, המונפקת כשותפות, ונסחרת תחת הסימול DKL.

מימוש המניות על ידי קבוצת דלק מגיע כשבוע לאחר שחברת הזיקוק פרסמה את דוחות הרבעון הראשון לשנת 2014. דלק US סיימה את הרבעון ברווח של 33.7 מיליון דולר, ירידה של 56% בהשוואה לרבעון המקביל, וזאת בעיקר בשל ירידה במרווחי הזיקוק בין התקופות, וכן שיפוץ מתוכנן שנערך בבית הזיקוק באל-דוראדו במהלך התקופה. מה ששיפר את השורה התחתונה ברבעון זה הייתה הכנסה שרשמה החברה כתוצאה מרווחי גידור שביצעה החברה, בהיקף של כ-33 מיליון דולר לפני מס.

דלק US דיווחה על חלוקת דיבידנד לבעלי המניות בהיקף של כ-9 מיליון דולר (15 סנט למניה) בחודש הבא, כך שהרוכשים של מניות דלקUS בהצעת המכר הנוכחית, יזכו לקבלו. עם או בלי קשר להצעת המכר שבה לקח חלק בית ההשקעות ברקליס, לאחר פרסום הדוח הוציא בית ההשקעות המלצת "קנייה" למניה, והעלה את מחיר היעד שלו מ-35 ל-40 דולר למניה.

כך מימשה קבוצת דלק מניות דלק US
 כך מימשה קבוצת דלק מניות דלק US

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות