האפיפיור פרנציסקוס בישראל: "שימו קץ לסכסוך"

מנהיג הכנסייה הקתולית הגיע הבוקר לביקור ראשון בארץ הקודש ■ הזמין את פרס ואבו מאזן לוותיקן

האפיפיור פרנציסקוס נחת הבוקר (א') בבית לחם לאחר ביקור בן יום בירדן. לאורך ביקורו הביע האפיפיור במספר דרכים את הזדהותו עם שאיפותיהם של הפלסטינים למדינה. "הגיעה השעה לשים קץ למצב זה, שהופך ליותר ויותר בלתי מתקבל על הדעת", אמר האפיפיור בהתייחסו לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

"על כולם לאזור את האומץ לרוחב לב וליצירתיות למען טובת הכלל; האומץ לשלום, המבוסס על ההכרה של כולם בזכותן של שתי המדינות להתקיים וליהנות משלום ומביטחון בגבולות המוכרים מבחינה בינלאומיות".

בנוסף, האפיפיור נועד עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ובלוח הזמנים הרשמי של ביקור האפיפיור, תיאר הוותיקן את אבו מאזן כנשיא "מדינת פלסטין".

האפיפיור גם הקדים לבקר ברשות הפלסטינית לפני ביקור בישראל, שהחל רק אחר הצהריים. זו הפעם הראשונה שבה אפיפיור מקדים לבקר ברשות הפלסטינית לפני ביקורו בישראל.

לאחר קבלת הפנים והפגישה עם אבו מאזן, ערך האפיפיור מיסה בכנסיית המולד בבית לחם, שבה על פי המסורת הנוצרית נולד ישו. במהלך המיסה קרא האפיפיור לאבו מאזן ולנשיא שמעון פרס לוותיקן. "כאן, במקום הולדתו של נסיך השלום, אני מזמין את שני הנשיאים להצטרף אליי לתפילה מעומק הלב לאלוהים עבור מתנת השלום. אני מציע את ביתי בוותיקן כמקום המפגש לתפילה זו", אמר. מאוחר יותר נענו אבו מאזן ופרס להזמנה.

היום אחר הצהריים צפוי האפיפיור להגיע לישראל ובמשטרה נערכים לחסימות כבישים בדרך לירושלים ובתוכה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קידם את הגעתו של האפיפיור בפתח ישיבת הממשלה. "ביקורו כאן מהווה הזדמנות להציג בפני העולם את ישראל האמיתית, ישראל המתקדמת, המודרנית, הסובלנית, למעשה, המדינה היחידה במזרח התיכון שמבטיחה חופש פולחן מוחלט לבני כל הדתות, שומרת על אתרי התפילה ומבטיחה את הזכויות של כולם - יהודים, מוסלמים, נוצרים, כולם".

אתמול עצרה המשטרה 26 פעילי ימין בגין זריקת אבנים על שוטרים והפרת הסדר בקבר דוד בעיר העתיקה בירושלים, שבו יערוך האפיפיור מיסה בסוף ביקורו. מהמשטרה נמסר, כי 150 בני אדם הפגינו באתר במחאה על השמועות שישראל תעביר לוותיקן את השליטה באתר. על פי המסורת הקתולית, האתר הוא מקום הסעודה האחרונה של ישו, אך יהודים רבים מאמינים כי באתר קבור דוד המלך. פקידים בישראל אמרו כי אין שום תוכנית למסור את האתר לידי הוותיקן, אך הוסיפו כי ייתכן שיגובש הסדר שיאפשר עריכת תפילות נוצריות רבות יותר במקום.

צרו איתנו קשר *5988