הערכה: מבצע "צוק איתן" יפגע במכירות הגז מ"תמר"

כך מעריך המשנה למנכ"ל נובל אנרג'י ■ מגלה: "אנו קרובים לחתימה עם לקוחות נוספים לגז מלוויתן" ■ הפקה הגז מתמר ולוותין צפויה לזנק פי 3.6 עד 2018

קידוח תמר / צילום: יחצ
קידוח תמר / צילום: יחצ

מבצע "צוק איתן" צפוי לחולל "ירידה קלה" במכירות הגז מ"תמר" בישראל, כך מעריך דייויד סטובר, המשנה למנכ"ל נובל אנרג'י המפעילה את מאגרי הגז של ישראל.

בשיחה עם אנליסטים בעקבות פרסום תוצאות הרבעון השני אמר סטובר, שיתמנה בסוף השנה למנכ"ל נובל אנרג'י, כי "מאגר 'תמר' הפגין ביצועים חזקים במהלך המחצית הראשונה של 2014 והושבת מפעילות למשל 30 דקות בלבד במצטבר. אנו צופים מכירות גבוהות יותר ברבעון השלישי של השנה אולם כאמור מיתנו קלות את הערכותינו כתוצאה מהמצב באזור".

סטובר הוסיף כי בניגוד לפרסומים בנושא לא ייחתם הסכם סופי למכירת גז מ"תמר" לחברת יוניון פנוסה הספרדית לפני סוף השנה. לפי מכתב הכוונות שנחתם במאי תספק "תמר" ליוניון פנוסה כ-4.4 מיליארד מ"ק (BCM) גז לשנה או בסך הכל כמחצית מכמות הגז במאגר, בעסקה ל-15 שנה שהיקפה הכספי הכולל עשוי להגיע ל-20 מיליארד דולר. בנוסף חתמה נובל עם שותפותיה על מכתב כוונות עם בריטיש גז לאספקת 7 BCM לשנה ממאגר "לוויתן".

סטובר אמר כי "אנו קרובים לחתימה עם לקוחות נוספים לגז מלוויתן". אם יתממשו כל תוכניותיהן של נובל ושותפתה קבוצת דלק תגדל הפקת הגז מהמאגרים הישראלים ממיליארד קוב ליום בממוצע כיום ל-3.6 מיליארד בשנים 2017-18 עת תחל הפקת הגז מ"לוויתן".

סטובר הוסיף כי מערכת הולכת הגז הנוכחית מ"תמר" הגיעה כבר במספר ימים לשיא יכולת ההולכה שלה כתוצאה מהביקוש הגבוה לגז בישראל ולכן נובל לא תוכל לספק גז ללקוחות נוספים אלא על בסיס לא-קבוע - זאת עד להשלמת פרויקט המדחסים שיאפשר הגדלת הקיבולת של המערכת בכ-25%.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988