צה"ל הפציץ בדרום הרצועה בתגובה לירי הרקטות לבאר-שבע

מטוסי חיל האוויר הפציצו יעדים ברפיח ובחאן יונס ■ יותר מ-50 רקטות ופצצות מרגמה נורו לשטח ישראל מאז פקעה הפסקת האש ב-8:00 ■ פגיעה ישירה בשדרות, שני פצועים בשדות נגב ■ צה"ל תקף 47 יעדים: "5 הרוגים בעזה"

צוק איתן  / צילום: רויטרס
צוק איתן / צילום: רויטרס

הירי מתרחב: לראשונה מאז פקיעת הפסקת האש נשמעו הערב (שישי) אזעקות בבאר שבע לאחר ירי רקטות לעבר העיר. מערכת כיפת ברזל יירטה בשמי נתיבות שתי רקטות ששוגרו מרצועת עזה. אזעקות נשמעו גם במועצות האזוריות בני שמעון, מרחבים ושדות נגב.

בתגובה חידש חיל האוויר את תקיפותיו ברצועת עזה, והפציץ מספר מטרות ברפיח ובחאן יונס שבדרום הרצועה. עד לשעות הערב המוקדמות תקף צה"ל 47 יעדים ברחבי הרצועה, ומשרד הבריאות בעזה מסר כי מאז פקיעת הפסקת האש, נהרגו חמישה בני אדם בתקיפות צה"ל ו-31 נוספים נפצעו. עוד נמסר, כי מאז תחילת המבצע נהרגו בעזה 1,898 בני אדם ו-9,837 נפצעו.

מאז פגה הפסקת האש ב-8:00, נורו לעבר ישראל יותר מ-50 רקטות ופצצות מרגמה.

בשעות הבוקר והצהריים נורו מטחים לעבר יישובי עוטף עזה והדרום. רקטה פגעה בבית בשדרות באירוע שבו לא היו פצועים, אולם אישה לקתה בחרדה. מוקדם יותר נפצעו שני בני אדם מפגיעת רסיסי רקטה שהתפוצצה סמוך לתחנת דלק במועצה האזורית שער הנגב. מצבו של אחד מהם, מנכ"ל מכללת ספיר, ד"ר נחמי פז בן 71, מוגדר קל עד בינוני. הוא פונה לקבלת טיפול בבית החולים סורוקה שבבאר שבע כשהוא סובל מחבלה בגפיו. מצבו של הפצוע השני, חייל צה"ל כבן 20, מוגדר קל. הוא פונה לבית החולים סורוקה כשהוא סובל מפגיעות בפלג גופו התחתון.

במועצה האזורית שדות נגב נפצע קל גבר, בעת שרץ למרחב מוגן. במקביל, חיל האוויר חידש את תקיפותיו בעזה ותקף 47 יעדים ברצועה. משרד הבריאות בעזה מסר כי מאז פקיעת הפסקת האש, נהרגו חמישה בני אדם בתקיפות צה"ל ו-31 נוספים נפצעו. עוד נמסר, כי מאז תחילת המבצע נהרגו בעזה 1,898 בני אדם ו-9,837 נפצעו.

בתוך כך, נמשכים המאמצים הדיפלומטיים בקהיר, שם נועדות משלחות ישראל, פתח והפלגים הפלסטיניים, בתיווך מצרי. גורמים מצריים טענו כי הושגה התקדמות ניכרת במגעים בין חמאס לבין ישראל. עוד נמסר, כי רוב המחלוקות העיקריות בין הצדדים נפתרו, מלבד נושאים שוליים. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, התייחס לדיווחים על כך שהפלגים הפלסטיניים הכריזו על הפסקת אש בלתי רשמית עד השעה 20:00, ואמר: "אין התחייבות בלתי מוגבלת להפסקת אש. נגן על עמנו באמצעות כל מה שיש ברשותנו".

תגובה מסיבית של צה"ל

ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו היום את צה"ל להגיב בעוצמה להפרת הפסקת האש של חמאס - גורמים מדיניים הבהירו כי ישראל לא מנהלת מו"מ תחת אש. זמן קצר לאחר מכן פתחו הכוחות בשטח בירי ארטילרי לעבר מטרות שיגור ברחבי רצועת עזה וגם חיל האוויר תוקף מספר מטרות.

התגובה של צה"ל היא לירי המסיבי של רקטות מהחמאס בעזה לעבר ישראל מאז תום הפסקת האש ב-8:00. עוד קודם לכן שבה המשלחת הישראלית לשיחות ממצרים לאחר שהמגעים להפסקת האש קרסו. הצוות הגיע סמוך לשעה 7 לישראל.

ירי הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה והדרום חודש מיד לאחר תום הדד-ליין של הפסקת האש בין ישראל וחמאס, ועד להוראת נתניהו, למשך כשעתיים צה"ל לא הגיב. אזעקות נשמעו באשקלון, ביישובי עוטף עזה ובמועצות האזוריות אשכול וחוף אשקלון.

הפסקת האש בת 72 השעות בין ישראל לחמאס הסתיימה היום ב-8:00 וחמאס מסר כי הפסקת האש לא תוארך. גם לפני תום הדד-ליין של הפסקת האש, בשעה 4:00 לפנות בוקר שתי רקטות נורו לעבר כרם שלום והתפוצצו בשטחים פתוחים. מדובר צה"ל נמסר כי לא נמסר על נפגעים או על נזק. חמאס הכחיש כי הוא זה שירה. בישראל הבהירו כי ירי חמאס ייענה במכת אש כבדה.

הלילה נמשכו הניסיונות לגשר בין המשלחת הישראלית, בהובלת ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד, והמשלחת הפלסטינית, בהשתתפות נציגי הרשות הפלסטינית, חמאס והג'יהאד האיסלאמי - להגעה לפתרון ארוך טווח למשבר ברצועת עזה. המגעים לא הבשילו והצוות הישראלי עזב את מצרים לפנות בוקר.

דקות ספורות לאחר שארגונו חידש את הירי לעבר ישראל, הצהיר דובר רשמי מטעם החמאס כי למרות שהשיחות בין הנציגים הפלסטינים למצרים לא הבשילו לכדי הסכם ארוך טווח - המשא ומתן נמשך. "לא הושגו בקהיר הבנות שיאפשרו הארכת ההפוגה אבל השיחות נמשכות", אמר הדובר סאמי אבו-זוהרי. גם המצרים, המתווכים בין ישראל לפלסטינים, מסרו כי הם קוראים מחדש לצדדים להמשיך ולחתור להפוגה.

גורם מצרי המעורה בפרטי המשא ומתן, אשר נמשך כבר מאז יום שלישי, אמר היום לסוכנות הידיעות אי-פי כי המשלחת הפלסטינית "הקשיחה" לאחרונה את עמדתה, עם הצטרפות נציגי חמאס והג'יהאד האיסלאמי לשיחות.

בישראל הבהירו אתמול שורה של גורמים בכירים כי התגובה לחידוש הירי מעזה תהיה קשה. גורם מדיני בכיר טען אמש כי ישראל אינה מזלזלת באיומים של חמאס והוסיף כי הדבר נובע בעיקר ממצוקת הארגון מול מצרים, שמנסה להביא לכך שאבו-מאזן יקבל לידיו את השליטה על הרצועה.

ראש הממשלה נתניהו התראיין הלילה לרשת פוקס האמריקנית והתייחס לאפשרות שהפסקת האש לא תוארך. "אני לא בטוח שהקרב נגמר. אני חושב שפגענו ביכולות שלהם באופן משמעותי. אני חושב שהשמדנו את כל המנהרות שאנחנו יודעים עליהן", הדגיש נתניהו. "ייתכן שיש כאלה שאנחנו לא יודעים עליהן, שהם בנו לאורך שנים. ואני חושב שעליהם לקחת בחשבון את האפשרות שאם הם ימשיכו אנחנו נמשיך להגיב".

שר הכלכלה, נפתלי בנט, הגיב על סיומה של הפסקת האש וחידוש הירי לעבר הדרום ואמר כי "על ישראל להחזיר מידית את המשלחת ממצרים, לא ייתכן שיתקיימו שיחות תחת פרוטקשן - ירי על אזרחים ישראלים כאמצעי לחץ". לדבריו, "זה רגע מבחן להרתעה הישראלית לשנים הקרובות, התגובה חייבת להיות קשה".

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, אמר בגלי צה"ל שלא צריך להיות מופתעים מחידוש הירי וקרא להגיב בחומרה: "ההתרחשות הזאת הייתה צפויה, אני חושב שהיינו צריכים אחרי פגז אחד לתת להם בערך פי 100. צריכה להיות שפה ברורה לא מטושטשת, לא מגומגמת, מי שרוצה מלחמה יקבל מלחמה".

בשל חידוש הירי הבוקר, עדכן פיקוד העורף את הנחיות ההתגוננות לציבור. בטווח על עד 40 קילומטרים מגבול רצועת עזה אסורות התכנסויות והתקהלויות של למעלה מ-500 בני אדם - הן בשטח פתוח והן בשטח סגור. פעילויות הפגה לרווחת הציבור ניתן לקיים בתנאי שבזמן הישמע אזעקה או קול נפץ, יעמוד לרשות הציבור המשתתף הפעילות מרחב מוגן תקני. המרחב חייב להיות במיקום אשר תואם לפרק הזמן שעומד לרשות הציבור כדי להגיע אליו. בטווח של 80-40 קילומטרים מהרצועה, אסורות התקהלויות והתכנסויות של למעלה מאלף בני אדם בשטח פתוח. בטווח מרחק של למעלה מ-80 קילומטרים מגבול הרצועה, ההוראות היחידות נכון לשעה זו הן פתיחת המקלטים.

בפיקוד העורף הורו הבוקר לתושבים בדרום לשהות ליד מרחבים מוגנים - זאת לאחר שכבר הוכרזה חזרה מוחלטת לשגרה בכל הארץ. אמש קיימו בפיקוד העורף שיחות עם ראשי הערים והמועצות והכינו אותם לאפשרות כזו. במקביל, במשרד הביטחון החליטו להאריך את המצב המיוחד בעורף ביישובים המרוחקים עד 40 קילומטר מהרצועה עד ליום ראשון. להחלטה הזו יש כמובן גם משמעות כלכלית.

במקביל, הודיעה עיריית אשדוד על ביטול כל הפעילויות שהיו אמורות להתקיים במרחבים הציבוריים - הפארקים וחופי הים. פיקוד העורף הנחה את עיריית ראשון לציון לפתוח את המקלטים.

השיחות בקהיר נערכו בצל האולטימטום שהציב חמאס לפיו יחודש הירי אם לא תהיה הסכמה ישראלית עקרונית להקמת נמל ימי בעזה. דובר חמאס אבו עוביידה איים על ישראל ואמר כי "כל החלטה ישראלית לפלוש שוב לרצועה משמעותה הרס צה"ל. אנו מוכנים להתחיל מחדש את המערכה וללכת למלחמת התשה ארוכה. ההתנגדות מסוגלת בעזרת אללה וכוחו לכפות את תנאיה ואת תנאי העם על האויב הציוני. נהפוך את הטנקים של האויב למשחק בידי עזה".

אבו עוביידה הזהיר כי הארגון עלול לגרור את ישראל ל"מלחמת התשה ארוכה שתשבש את החיים ואת השגרה בנמל התעופה בן גוריון" או לגרור את צה"ל למערכה יבשתית רחבה עם נפגעים רבים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988