נתניהו: "האם נשיג רגיעה ממושכת? מוקדם עדיין לומר"

ראש הממשלה: "כאלף ממחבלי האויב נהרגו; פגיעה כמו שספג החמאס הוא לא ספג מאז הקמתו" ■ "השינוי של הכוחות המתונים במזרח התיכון יוצר אופק מדיני אפשרי למדינת ישראל" ■ יעלון: "אם יאתגרו אותנו שוב - יחטפו עוד יותר"

בנימין נתניהו - מבצע "צוק איתן" / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו - מבצע "צוק איתן" / צילום: רויטרס

"עם כינון הפסקת האש אני יכול לומר שיש פה הישג צבאי גדול והישג מדיני גדול למדינת ישראל. החמאס הוכה קשות, ולא קיבל אף אחד מהתנאים שהציב להפסקת האש. כראש ממשלת ישראל אני נושא באחריות הגדולה לביטחון האזרחים וזה מה שהנחה אותי ואת עמיתי שר הביטחון והרמטכ"ל בכל שלב ושלב במבצע צוק איתן", כך פתח ראש הממשלה בנימין נתניהו את מסיבת העיתונאים לסיכום מבצע "צוק איתן", יחד עם שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל בני גנץ.

לדברי נתניהו, "מהרגע הראשון הצבנו יעד ברור: לפגוע קשה בחמאס ובארגוני הטרור ותוך כדי כך להביא לשקט ממושך לכל אזרחי ישראל. אני יכול לומר שהחמאס אכן הוכה קשות. השמדנו את מערך המנהרות ההתקפיות. הכנסנו את הכוח הקרקעי למטרה הזו וכשמטרה זו השולמה משכנו את הכוחות אחורה על מנת למנוע מהחמאס את האפשרות להרג חיילינו, לחטיפתם או פציעתם.

"כאלף ממחבלי האויב נהרגו. זה כולל בכירים ובכירים מאוד בצמרת הפיקוד שלו. השמדנו אלפי רקטות, אמצעי ייצור, מאגרי תחמושת, מאות עמדות פיקוד ושליטה, סיכלנו נסיונות של חמאס לפגוע בנו, ומעל הכל סיכלנו באמצעות כיפת ברזל נסיון של קטל המוני באזרחי ישראל. הדבר הזה הושג בין השאר הודות להחלטה שקיבלתי כראש ממשלה בקדנציה הקודמת שלי לצייד את המדינה באלפים רבים של מיירטים שבלמו את המתקפה הרצחנית של החמאס.

"פגיעה כמו שספג החמאס הוא לא ספג מאז הקמתו, פגיעה קשה מאוד. הוא גם ספג פגיעה מדינית. אנחנו קיבלנו כבר בימים הראשונים את היוזמה להפסקת אש ללא תנאים וללא מגבלת זמן, אלא שהחמאס הציב תנאים. הוא דרש נמל - לא קיבל; שדה תעופה - לא קיבל; שחרור אסירי שליט שהחזרנו לכלא בעקבות רצח הנערים - לא קיבל; תיווך קטארי - לא קיבל; תיווך טורקי - לא קיבל. לא קיבל שום תנאי. אנחנו הסכמנו מלכתחילה לעשות דבר אחד שהוא שיקום הומניטרי ברצועה, כשהאמצעים לפיקוח בידינו.

"החמאס גם מבודד מדינית. קיבלנו לגיטימציה בינלאומית ל-50 יום לפעולה תקיפה מאוד. הטמענו בקהילה הבינלאומית את ההבנה שחמאס, דאע"ש ואלקאעידה הם בני אותה משפחה. הטמענו את ההבנה שהיעד לטווח ארוך הוא פירוז הרצועה. אלה הישגים חשובים, בצד רה-ארגון של הכוחות האזוריים במזרח התיכון, והשינוי של הכוחות המתונים במזרח התיכון יוצר אופק מדיני אפשרי למדינת ישראל. אני חושב שהוא טומן בחובו אפשרויות חדשות למדינה ובהחלט ננסה לקדם אפשרויות אלה בצורה אחראית ומפוקחת כפי שעשינו עד עכשיו. האם נשיג את היעד לרגיעה ממושכת? מוקדם עדיין לומר, אבל הפגיעה הקשה בחמאס והיכולת שלנו למנוע התעצמות מחודשת על ידי שליטה בגבולות מגבירים את האפשרות שהיעד יושג".

"אל תתרשמו מדברי הרהב של חמאס"

יעלון אמר כי "החזרנו את חמאס ואת ארגוני הטרור ברצועה שנים אחורה. רצועת עזה אינה נראית היום כפי שנראתה ערב המבצע. השיח שם היום מדבר על שיקום של 10 שנים לפחות. כשיתפזר האבק, יופנו לא מעט שאלות קשות לראשי החמאס, לאור העובדה שאין להם הישגים.

"אל תתרשמו מדברי הרהב של אנשי חמאס, שנאמרים רגע אחרי שיצאו מהבונקרים שלהם. גם הם יודעים שאם יאתגרו אותנו שוב - יחטפו מכה קשה עוד יותר".

יעלון התייחס גם לסוגיות הפוליטיות שעלו במהלך המבצע ואמר כי "גם כשהותקפנו מבית בעת הלחימה, נשכנו שפתיים והמשכנו לנווט לפי מצפן, ולא לפי שבשבת הרוחות. אנחנו מבטיחים שנפיק את הלקחים הנדרשים מהמבצע".

לדברי הרמטכ"ל גנץ, ההישגים מול חמאס הביאו "להפסקת הלחימה בעת הזו, מבלי ישראל נדרשה לפשרות מדיניות". גנץ פנה גם לתושבי עוטף עזה ואמר כי "אתם יודעים שאנחנו אתכם שעה שעה, מלווים אתכם כל התקופה, מכירים וחשים את הקושי הרב להתמודד עם אתגר המערכה. נפעל בכל עוצמה ובכל צורה על מנת להגן עליכם גם בעתיד, נוכח כל איום שיהיה".

גנץ חזר והבטיח כי צה"ל יעשה כל שביכולתו לאפשר את השבת גופותיהם של חיילי צה"ל שנפלו בעזה - סמ"ר שאול אורון וסגן הדר גולדין.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988