תמ"א 35 לא תכלול הרחבה גורפת של שטחים

השר עמיר פרץ בעקבות ההחלטה: "ההחלטה היום היא בשורה לאזרחי ישראל שסוף סוף ייהנו גם מהיצע נרחב של יחידות דיור במחיר הוגן וגם מריאות ירוקות"

עמיר פרץ / צילום: איל יצהר
עמיר פרץ / צילום: איל יצהר

ניצחון לגופים הירוקים, ארגוני המתכננים, האדריכלים והמשרד להגנת הסביבה במאבק על עידכון תמ"א 35. המועצה הארצית דחתה את הצעת מינהל התכנון במשרד הפנים והחליטה שלא לגרוע באופן גורף אחוזים מהשטחים הפתוחים. בהצבעה שהתקיימה בסוף הדיון רק תשעה חברי המועצה הארצית תמכו בעמדת מינהל התכנון בעוד 14 חברי המועצה הצביעו בעד יוזמת מרכז השלטון המקומי לא לאפשר חריגה גורפת אלא שכל חריגה מהגבולות הקיימים של תמ"א 35 שתתבקש, תידון לגופה על ידי ועדות התכנון במועד שייקבע.

כזכור, הארגונים הירוקים כמו החברה להגנת הטבע, ארגוני המתכננים והאדריכלים וגם המשרד להגנת הסביבה התנגדו להגדלת שטחי הפיתוח כפי שהציע צוות העדכון לתמ"א בעוד נציגי משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל תומכים בהרחבת שטחי הפיתוח בהיקף שבין 5% ל-10%. במהלך הדיון הציגה ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, את המלצת הצוות הבינמשרדי שדן בנושא עדכון תמ"א 35 ואמרה כי ההמלצה קובעת גמישות של 4% מהמצב הקיים במחוזות המרכז, חיפה וירושלים וגמישות של 8% במחוזות הדרום והצפון. כאמור, ההצעות לחריגה גורפת מהגבולות הקיימים לא אושרה.

במסגרת הדיון הסופי התנגדו להצעת מינהל התכנון גם נציגי משרד הבריאות וגם נציג משרד המשפטים.

השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ בעקבות ההחלטה: "ההחלטה היום היא בשורה לאזרחי ישראל שסוף סוף ייהנו גם מהיצע נרחב של יחידות דיור במחיר הוגן וגם מריאות ירוקות. ההישג הזה מצטרף להישג הגדול שהשגנו במאבק על פצלי השמן ועתיד עמק האלה ומראה עד כמה צדק סביבתי קשור בקשר בל ינותק בצדק חברתי".

מהחברה להגנת הטבע נמסר לאחר קבלת ההחלטה כי: "מדובר בהחלטה נכונה, ראויה ומוצדקת. ישנן מאות אלפי יחידות דיור מאושרות, שרק מחכות להיבנות, יש לפעול למימושן המיידי ולא להמשיך וליזום עוד ועוד תכניות, שלא יתרמו במאום למצוקת הדיור, לא יוסיפו ולו יחידת דיור חדשה אחת ורק יפגעו באיכות ורווחת חייהם של האזרחים, באזורי הפנאי והנופש שלהם, בשטחים הפתוחים ובטבע הישראלי. בעד ההצעה הצביעו ארגוני סביבה, משרדי ממשלה והשלטון המקומי, מתוך אחריות לדמותה העתידי שדל מדינת ישראל".

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין': "זהו הישג ציבורי ענק שמשמעויתיו מרחיקות לכת. הוסרה הסכנה מעל הריאות הירוקות בהרי ירושלים, שטחי חוף השרון והשטחים הפתוחים ברחבי הארץ. האינטרס הציבורי ניצח הודות למאבק הנחוש והקואליציה החשובה בין הארגונים הירוקים לשלטון המקומי".

"פארסה מביכה"

יש לציין שלצד שמחת הארגונים הירוקים על דחיית הצעת מינהל התכנון, היו גם מי שנותר היום מחוץ לישיבה. מדובר בהחלטה אחרת שהייתה אמורה להתקבל, החלטה הנוגעת להרחבת שטחי המגורים במושבים ובקיבוצים ולאפשרות של בניית בית שלישי בנחלה. נושא זה ירד מסדר היום של המועצה אתמול בעקבות בג"צ שהגישו אדם טבע ודין בו נטען על ניגוד עניינים לכאורה של ראש מינהל התכנון בית שוורץ ועל אי יכולתה לדון בנושא זה.

"זו היא פארסה מביכה שהקיבוצים הופכים בה שוב לשק חבטות בידי גופים ירוקים וגופים אנטי ציוניים שכל מטרתם היא להכשיל את הפיתוח והצמיחה במדינת ישראל", כך איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית. "פסילת בינת שוורץ מהדיון היא מסע אישי של הכפשה וביזוי הגופים בראשם היא עומדת ורצון לפגוע בהתיישבות העובדת באופן אנוש. אנחנו לא ניתן למזימות קטנוניות לעמוד בדרך לפיתוח וצמיחה ברחבי הארץ".

בתנועה הקיבוצית קראו עם תום הישיבה לשר הפנים בבקשה להוציא את הנושא מידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, זאת מכיוון שלטענתם "החלטה מסוג זה הינה החלטה אסטרטגית ולאומית ועל הממשלה להנחות את הגופים כיצד לפעול בה ולא להשאירה לדיון בין ארגונים ופורומים משתנים המושפעים מפוליטיקה מפלגתית ומלחצים כאלה ואחרים. פיתוח הנגב והגליל, פתרון משבר הדיור ושמירה על הקיבוצים הינם יעדים לאומיים שהממשלה צריכה לעמוד מאחורי יישומם".

אדר' חיימי שנייידר, חבר הנהלת עמותת אדריכלים מאוחדים, מסר בתגובה להחלטת המועצה הארצית בנוגע לתמ"א 35: "עמותת האדריכלים מברכת על ההחלטה להימנע מפגיעה בשטחים הפתוחים, דבר שהיה מביא לפגיעה ודאית בפריפריה, בחיזוק הערים וההתחדשות העירונית ובערכים סביבתיים. המלצנו במהלך הדיון שבכל בקשה נקודתית עתידית לנצל שטחים פתוחים התנאי יהיה הקצאת משאבים להתחדשות עירונית ולחיזוק הפריפריה - בעיקר בתחום התעסוקה והחינוך, על מנת למנוע את המשך חיזוקה של תל אביב על חשבון החלשתן של באר שבע וחיפה והפריפריה בכלל".

צרו איתנו קשר *5988