ח"כ סתיו שפיר מובילה מרד נגד סלומיאנסקי בוועדת הכספים

פנתה ליועמ"ש לכנסת בטענה לניגוד עניינים בו מצוי יו"ר ועדת הכספים על רקע תחקיר שחשף העברות כספים בעייתיות לכאורה ■ חברי כנסת נוספים בוועדת הכספים תומכים בעמדת שפיר נגד סלומיאנסקי

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) ממשיכה במאבקה "לעשות סדר" בוועדת הכספים ומובילה מרד של ממש ביו"ר ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי). שפיר פנתה ליועץ המשפטי לכנסת בבקשה לפסול סלומיאנסקי מניהול דיונים בנוגע לתקציבי החטיבה להתיישבות.

הדרישה, אליה הצטרפו גם חברי הכנסת יעקב ליצמן, משה גפני, אראל מרגלית, מיכל בירן, יצחק כהן ועיסאווי פריג', באה בעקבות תחקיר של מכון מולד שחשף כי החטיבה תומכת בעמותות ימין של מקורבים לבית היהודי שבינן לבין התיישבות ופיתוח הפריפריה - מטרותיה הרשמיות של החטיבה - אין כל קשר.

המחקר, שחשף לראשונה את תקציב החטיבה לשנת 2014 והתבסס על נתונים רשמיים של משרד האוצר, העלה בין היתר כי עמותת "הקרן להתחדשות קהילות בישראל", שבראשה עומד יו"ר ועדת החוקה של הבית היהודי, הרב דניאל טרופר, קיבלה מהחטיבה בשנת 2014 תקציב של יותר מחצי מיליון שקל. בעבר שימש טרופר כיו"ר ועדת המִפקד של מפלגת הבית היהודי והיה אחראי על ארגון הפריימריז של המפלגה.

עוד נחשף כי עמותת "שעלי תורה", שבראשה עומד הרב רחמים נסימי, פעיל מרכזי ב"בית היהודי" קיבלה 815 אלף שקל מהחטיבה להתיישבות. נסימי התמודד בפריימריז של הבית היהודי ב-2013 ושובץ במקום ה-16. על-פי ההערכות, הוא פקד כ-3,000 איש למפלגה.

"במהלך הדיונים בוועדת הכספים, למרות בקשותינו החוזרות ונשנות, לא דווח לחברי הוועדה על פעילות זו של החטיבה ועל השקעותיה בעמותות ובישיבות הסדר, לא על ידי החטיבה ולא על ידי נציגי האוצר והחשבות", כותבת שפיר בפנייה ליועמ"ש לכנסת. "במקום, אמרו לנו שוב ושוב שהחטיבה משקיעה את כספה בפיתוח הפריפריה. יו"ר הוועדה, ניסן סלומינסקי, אשר בוודאי מכיר את אנשי מפלגתו התלויים בכספי התמיכות של החטיבה, לא ראה לנכון לערוך גילוי נאות או ליידע את חברי הוועדה במטרותיו האמיתיות של הכסף שאותו אישרה הוועדה להעביר".

חברי הכנסת התומכים בשפיר ציינו כי "אנו חברי ועדת הכספים מרגישים מרומים לאור הפער בין ממצאי התחקיר לבין ההצהרות שניתנות לפרוטוקול בוועדה על יעדי התקציבים ופעילות החטיבה. אנו מבקשים את חוות דעתך בנוגע לסתירה וזו ומבקשים לפסול את ח"כ ניסן סלומינסקי מניהול דיונים בנוגע לתקציבי החטיבה להתיישבות, כל עוד תקציבה אינה מפורסם לציבור".

סלומיאנסקי מסר בתגובה: "חבל ששוב חברי כנסת מהאופוזיציה, מתוך כוונה להרוויח הון פוליטי, מוכנים להונות את הציבור. חשוב לציין כי בניגוד לטענת הח"כים לא היו כל העברות חדשות לחטיבה להתיישבות במהלך שנת 2014. הכספים בהם מדובר הינם עודפים מחויבים משנים קודמות בגין פרויקטים רב שנתיים. כספים אלו אושרו בהחלטת ממשלה ועל ידי וועדת הכספים עוד בשנה שעברה, מכאן שאין מדובר כלל בהעברות חדשות.

"כמו כן, יו"ר החטיבה להתיישבות הופיע בפני הוועדה ומסר פירוט מלא על כל שקל למה הוא מיועד, למרות שמדובר בעודפים מחויבים והוועדה אישרה את ההעברה בעקבות כך. הייתי מציע לאחדים מחברי האופוזיציה להתאמץ מעט יותר על מנת למלא כראוי את תפקידם כאופוזיציה ולמצוא נושאים חדשים לביקורת, במקום למחזר שוב ושוב את אותן טענות סרק".

צרו איתנו קשר *5988