בג"ץ הורה לעצור את קידוחי הנפט ברמת הגולן

אדם טבע ודין: על אף הצו, הבוקר עלו טרקטורים של חברת אפק במטרה להתחיל בעבודות ■ אפק: ההודעה של אדם טבע ודין שקרית - לא הפרנו את הצו

רמת הגולן / צילום: אייל הצפון
רמת הגולן / צילום: אייל הצפון

בג"ץ הוציא אמש (ב') צו ארעי שלפיו על חברת אפק להפסיק כל פעילות בגולן ולהימנע מבניית כל מבנה או ביצוע כל שינוי בקרקע, וכבר אתמול הורתה החברה למפעילים בשטח לעצור את פעילותם.

הצו של בג"ץ יצא בעקבות עתירת אדם טבע ודין (אט"ד) ותושבי רמת הגולן נגד קידוחי הנפט של החברה, ובמטה המאבק הביעו שמחה רבה נוכח החלטת בג"ץ ואמרו כי זהו צעד חשוב במאבק לשמירה על הגולן ועל מקורות המים של ישראל נקיים ובריאים. הבוקר (ג') מסרו אדם טבע ודין הודעה שלפיה גם היום נצפו פועלים של חברת אפק במתחם.

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין, אמר: "כנראה לאור ההצלחה במאבק נגד פרויקט פצלי השמן, אצה לחברת אפק הדרך לקבוע עובדות בשטח ולנסות להפוך את קידוחי הנפט בגולן לעובדה מוגמרת. אנו מברכים על החלטת בג"ץ שתעצור את הפארסה הזאת ותבטיח דיון מעמיק בשאלה אם ניתן לאשר פרויקט עם סיכון להשלכות סביבתיות ובריאותיות כה הרסניות".

מחברת אפק נמסר בתגובה: "ההודעה השקרית שלפיה בוצעו עבודות היום בבוקר מצטרפת למסכת שקרים בוטים ודיבה שמפיצה אט"ד באופן שיטתי וחסר אחריות. ההחלטה בדבר הצו הארעי התקבלה לידינו אתמול בערב, ומיד כשהתקבלה הורינו לקבלן לעצור ולפנות את האתר, וכך בוצע הבוקר.

"אישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז הצפון לביצוע הקידוחים ניתן לפני שבועות אחדים. החברה התארגנה לתחילת עבודות ואף עדכנה בעניין את צוות הבקרה מטעם הרשויות ואת מזכירויות היישובים.

"בימים האחרונים הוגשו בקשות מטעם המדינה ומטעם חברת אפק ארכה למתן תגובה לעתירה שהגישה אט"ד וכמה תושבים מהגולן כנגד הקידוחים. בעקבות כך הסכים בג"ץ למתן הארכה, ועל מנת למנוע שינוי במצב הקיים, ניתן צו ארעי בלבד".

חברת אפק קיבלה באפריל 2013 את רישיון לבצע פעולות חיפוש נפט וגז בשטח. הרישיון ניתן למשך 3 שנים שבהן זכאית החברה לחפש נפט וגז. באישור של הוועדה המחוזית לתכון ובנייה יכולה הוועדה גם לבצע קידוחי חיפוש והפקה ניסיונית.

ואכן, בחודש יולי 2014 אישרו חברי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז הצפון את בקשת חברת אפק לביצוע עד 10 קידוחי חיפוש בשטח הרישיון. במקרה שיוכחו הימצאותם של נפט או גז, תהיה אפק זכאית לקבל זכות ארוכת-טווח להפקה מסחרית בשטח הרישיון.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988