איראן בדרך למשבר כלכלי חמור בגלל קריסת מחיר הנפט

חסן רוחאני: "הסיבה המרכזית לקריסת הנפט היא קונספירציה פוליטית שתוכננה ע"י מספר מדינות כנגד האינטרסים של האזור והעולם האיסלאמי" ■ התקציב של איראן מבוסס על 100 דולר לחבית וכעת הנפט נסחר סביב 62 ד'

חסן רוחאני / צילום: רויטרס
חסן רוחאני / צילום: רויטרס

נשיא איראן חסן רוחאני הגיב היום (ד') לקריסת מחירי הנפט וטען כי ירידת המחירים אינה מבוססת על גורמים כלכליים בלבד אלא על קונספירציה שרקמו מדינות המערב כנגד העולם האיסלאמי.

"צניחת מחירי הנפט אינה משהו כלכלי, זה לא קשור רק למיתון הגלובלי", אמר רוחאני במסגרת ישיבה מצולמת של בכירי הממשל. "הסיבה המרכזית לקריסת הנפט היא קונספירציה פוליטית שתוכננה ע"י מספר מדינות כנגד האינטרסים של האזור והעולם האיסלאמי".

נשיא איראן הוסיף עוד כי הוא מתכנן להורות לממשלה לנקוט בצעדים שימנעו את נפילת מחירי הנפט, אך לא סיפק באילו צעדים יהיה מדובר.

בדומה לרוסיה, גם איראן, הנחשבת לאחת היצאוניות הגדולות של הזהב השחור, נאלצת להתמודד עם ירידה חדה בהכנסות. מאז חודש יוני הנפט איבד כ-40% מערכו וצנח לשפל של יותר מ-5 שנים.

התקציב של איראן ב-2014 היה מבוסס על מחיר של 100 דולר לחבית נפט בעוד שכעת מחיר חבית נפט מסוג ברנט נסחרת סביב 65 דולר. כעת, הממשלה נאלצת למצוא מקורות הכנסה חלופיים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988