המלצות חמות: 4 מניות שצפויות ליהנות מנפילת מחירי הנפט

הנה ארבע חברות, שאמורות להרוויח דווקא על רקע נפילת מחירי הנפט האחרונה, אם לאור זאת שהוא משמש אותן כחומר גלם, ואם בשל הגידול הצפוי בהכנסה של הצרכן

נפט / צילום: shutterstock
נפט / צילום: shutterstock

חודשים האחרונים אנו עדים לירידות חדות במחירה של חבית נפט שצלל מרמה של 105 דולר ל-63 דולר במהלך 6 חודשים בלבד. בין אם מדובר במהלך לטווח הקצר ובין אם מדובר בתנאי שוק שילוו אותנו לתקופה ממושכת יותר, ישנן חברות ספציפיות שעשויות דווקא ליהנות ממחירי נפט נמוכים. ישנן שתי השפעות מרכזיות למגמה זו: האחת, הוזלת עלויות אצל חברות אשר משתמשות בנפט כחומר גלם; והשנייה, גידול בהכנסה הפנויה של הצרכן כתוצאה מירידה במחיר הדלק. בחרנו להתמקד בארבע חברות, שעשויות ליהנות מאחת מהשפעות אלה או משילוב ביניהן.

easyJet

easyJet היא חברת תעופה אירופית, הפועלת בשיטת ה-Low Cost ומתמקדת בנישה של טיסות למרחקים קצרים בלבד. עיקר הפעילות של החברה במערב אירופה, עם דגש מיוחד על בריטניה - שם החברה שולטת ב-20% מהשוק. החברה מעסיקה כ-8,300 עובדים ברחבי העולם ונסחרת בבורסה של לונדון בשווי שוק של 6.4 מיליארד פאונד. easyJet צפויה ליהנות ממחירי נפט נמוכים, משום שנפט משמש כידוע כחומר גלם לייצור דלק מטוסים. הירידה החדה במחירי הדלק תתורגם לירידה בהוצאות התפעוליות ולשיפור משמעותי בשורה התחתונה, כך שכל ירידה של 1% במחיר דלק מטוסים מתורגם לחיסכון שנתי של 3.5 מיליון דולר בעלויות. המניה נסחרת כיום במכפיל רווח חזוי (לשנת 2014) של 13 ועם תשואת דיבידנד נאה של 3%, בהשוואה לענף שנסחר במכפיל רווח חציוני של 20.

Michelin

Michelin היא החברה המובילה בעולם לייצור צמיגים. החברה מעסיקה כ-106,000 עובדים ברחבי העולם ונסחרת בבורסה של פריז בשווי שוק של 13.3 מיליארד אירו. החברה צפויה ליהנות פעמיים מהירידה במחיר חבית נפט: בפעם הראשונה, נפט משמש כחומר הגלם העיקרי לייצור צמיגים, ולכן ירידה במחירו מתורגמת לשיפור בשולי הרווח של החברה; בפעם השנייה, ירידה במחיר הנפט הופכת את פעולת התדלוק של הרכב המשפחתי לנוחה יותר לכיסו של הצרכן, ובכך מעודדת נהגים לנסוע מרחקים ארוכים יותר ולהחליף צמיגים לעתים תכופות יותר. מניית החברה נסחרת כיום במכפיל רווח חזוי (לשנת 2014) של 10 ועם תשואת דיבידנד נאה של 3.3%, בהשוואה לענף שנסחר במכפיל רווח חציוני של 14.

UPS

ענקית השילוח המובילה בעולם United Parcel Service מעסיקה כ-400,000 עובדים ברחבי העולם ונסחרת בשווי שוק של 101 מיליארד דולר. בשנים האחרונות נהנית UPS משיפור בנתוני הצריכה העולמיים ומציגה שיעורי צמיחה גבוהים, בין היתר כתוצאה מעליונות טכנולוגית על פני המתחרים. הירידה במחירי הנפט עשויה לתרום לרווחיות של החברה באופן כפול: ראשית, נפט זול משמעו עלויות שינוע זולות יותר; שנית, ההוזלה במחירי הנפט מעודדת את הצריכה הפרטית בארה"ב ובכלל. במבט קדימה, החברה הודיעה באחרונה על חלוקה של 30 מיליארד דולר לבעלי מניותיה במהלך חמש השנים הקרובות, באמצעות תשלום דיבידנד וביצוע רכישה עצמית של מניות. מניית החברה נסחרת כיום במכפיל רווח חזוי (ל-2014) של 22 ועם תשואת דיבידנד של 2.5%, בהשוואה לענף שנסחר במכפיל חציוני של 25.

Costco

חברת Costco היא אחת הרשתות הקמעונאיות הגדולות בצפון אמריקה, אשר מתמחות בתחום מרכזי המסחר המוזלים מחוץ לערים. החברה, שנסחרת בשווי שוק של 61 מילארד דולר, מוכרת מוצרי צריכה שונים, החל ממוצרי מזון וכלה בהלבשה ומוצרי חשמל. כיום, במסגרת התוכנית האסטרטגית שלה, החברה עומדת לפתוח את חנויותיה ב-31 אתרים גיאוגרפיים חדשים, מהם 60% בארה"ב. כמו כן, החברה מתכננת לפתוח חנות וירטואלית בפורטל עליבאבא, שתאפשר לה להגדיל את מצבת הלקוחות באופן משמעותי. חברת Costco צפויה להמשיך ליהנות מהוזלת מחירי הנפט, שתתמוך בעלייה בקצב הצריכה הפרטית בעולם כולו ובארה"ב בפרט. מניית החברה נסחרת כיום במכפיל רווח חזוי (לשנת 2014) של 26, עם תשואת דיבידנד של 1.3%.

הכותבים הם אנליסטים ני"ע זרים במערך הייעוץ של לאומי. הסקירה בוצעה על בסיס מידע ונתונים ציבוריים, המפורסמים לכלל המשקיעים, ועליהם בלבד. הגורמים בכתבה עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים, לרבות אלו שהוזכרו בה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

החברות שצפויות ליהנות מנפילת מחירי הנפט
 החברות שצפויות ליהנות מנפילת מחירי הנפט

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988