שיאני השכר במגזר הציבורי שמרוויחים עד 124 א' ש' בחודש

הרופאים שוב כובשים את טבלת השכר, אבל לעובדי חברת החשמל והנמלים אין מה להתלונן ■ מנהל מרפאה שעבר לפריפריה והשתכר 124 א' ש' בחודש, המפכ"ל דנינו מרוויח 85 א' ש', והרמטכ"ל היוצא בני גנץ עם 81 א' ש'

רופא רפואה חדר ניתוח רופאים סטטוסקופ תרופה  מחלה / צלם: thinkstock
רופא רפואה חדר ניתוח רופאים סטטוסקופ תרופה מחלה / צלם: thinkstock

תלושים מהמציאות: 174 מיליארד שקל מכספי משלם המיסים משולמים מדי שנה לעובדי המגזר הציבורי - כך עולה מדוח הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, שהוצג היום (ג'). אם שר האוצר לשעבר יאיר לפיד תהה איפה הכסף, אז הנה התשובה: 140 מיליארד שקל מתוך תקציב המדינה מוקדש לתשלום שכר וגמלאות למגזר הציבורי.

כתבות נוספות בנושא:

המחסנאי והנהג שמרוויחים כל חודש 50-60 אלף שקל

ליו"ר רשות השידור אין תפקיד - אך הוא משתכר 41 א' ש' בחודש

שיאן השכר לשנת 2013 הוא מנהל מרפאת מומחים בשירותי בריאות כללית, שהרוויח בשנת 2013 שכר ממוצע בגובה 124,365 שקל ברוטו בחודש, ועלות שכרו עמדה על 152,576 שקל ברוטו. במשרד האוצר לא ציינו זאת, אולם מתברר ששכרו כולל מענק בסך 250 אלף שקל שקיבל באותה שנה לאחר שעבר לנהל מרפאה בדרום הארץ, בהתאם לתמריצים שניתנו לרופאים שעברו לפריפריה כפי שנקבע בהסכם הקיבוצי משנת 2011.

אל המקום השני בטבלת הגופים הציבוריים הגיע מומחה לרפואת עיניים בשירותי בריאות כללית, שהרוויח 115,772 שקל ברוטו בחודש. כמעט כל שכרו (107,985 שקל) מגיע ממשרתו הרגילה ואילו 7,877 שקל בחודש קיבל במסגרת פעולות שנעשות אחר הצהריים לצורך קיצור תורים ובגין פעולות בתחומים שאינם מצויים בסל הבריאות.

בצמרת רשימת מקבלי השכר במגזר הציבורי עומד מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו המשתכר 85 אלף שקל בחודש. אחריו בטבלה ממוקם ראש השבס אהרון פרנקו עם 84 אלף שקלים בתלוש החודשי והרמטכ"ל בני גנץ עם 81 אלף שקל חודשיים. שיאן השכר בשירות המדינה הוא מנהל יחידת טיפול נמרץ בבי"ח פוריה המרוויח 106 אלף שקל מדי חודש. שמונה מבין השיאנים הם בכירים בקופת חולים כללית.

שיאני שכר נוספים במגזר הציבורי: מנכ"ל תעשייה אווירית מרוויח 108,115 שקל, מנכל אלתא - 105,485 שקל, יו"ר חברת חשמל - 98,908 שקל, מנכ"ל חברת החשמל - 96,464 שקל; בנמל אשדוד, נתב משתכר 87,786 שקל, נתב 2 -78,349 שקל, רב חובל - 73,167 שקל.

דוח הממונה על השכר מספק הסבר מדוע האמא היהודיה חולמת שילדיה יהיו רופאים או עורכי דין. המרוויחים הגדולים במגזר הציבורי הם בכירי משרד המשפטים שמרוויחים בממוצע 49 אלף שקל בחודש, ואחריהם מדורגים הרופאים המומחים עם שכר ממוצע של כ-38 אלף שקל בחודש.

אולם, מנתוני הדוח עולה כי האמא היהודיה יכולה להסתפק גם בבן עובד בחברת חשמל, בנמלים או במונופולים הגדולים. השכר הממוצע של עובדי חברת החשמל עומד על כ-29 אלף שקל. יו"ר הדירקטוריון יפתח רונטל מרוויח 75 אלף שקל, מנכל חברת חשמל מרוויח 71 אלף שקל, והסמנ"כלים כ-62 אלף שקל בחודש. בנמל אשדוד משתכר נתב כ- 87 אלף שקל בחודש, רב חובל מרוויח 73 אלף שקל בחודש, והמנכל כ-60 אלף שקל בחודש.

הדוח מאיר באור בעייתי את מחוללי השביתות במגזר הציבורי בשנים האחרונות: הרופאים המתמחים שפתחו בשביתה לפני כשלוש שנים בטענה כי אינם משתכרים מספיק, מרוויחים בממוצע 23 אלף שקל בחודש, האקדמאים של רשות המיסים שבימים אלו פתחו בעיצומים גורפים מדי חודש כ-17.2 אלף שקל בממוצע, וזאת בדומה לאחיות שמשתכרות 17.5 אלף שקל בחודש ורק לפני שנתיים הסתיים המשבר בתחומן. עובדי שירות החוץ מרוויחים 18 אלף שקל בממוצע, ואלו המספרים בטרם ההסכם החדש שנחתם עימם רק לפני כחודשיים. עובדי מנהל רשות מקרקעי ישראל מרוויחים 22 אלף שקל בחודש והמהנדסים משתכרים כ-16 אלף שקל בחודש.

מהדוח, המתייחס לנתונים מגדריים עולה כי השכר של הגברים גבוה מזה של הנשים ב-23% בברוטו. בנטו מסתכם הפער ב-13%. רוב הפער נובע מרכיבי עבודה נוספת המקובלים במגזר הציבורי ובהם שעות נוספות וכוננויות. גברים מבצעים יותר שעות נוספות מנשים, אולם הפערים בשכר מצטמצמים בגלל הטבות שניתנות לנשים.

מרבית הגופים שהם שיאני השכר הם גופים שההסתדרות שולטת בהם והיא הארגון היציג שאחראי למרבית עלויות השכר במגזר הציבורי. מהשכר הממוצע הגובה ביותר נהנים עובדי נמל אשדוד וחברת חשמל עם 28 אלף שקל בחודש, עובדי חברת נמלי ישראל נהנים מ-26 אלף שקל, ובבנק ישראל ורשות לניירות ערך מרוויחים בממוצע 25 אלף שקל ו-24 אלף שקל בחודש בהתאמה. במפעל הפיס ובחברת החשמל מרוויחים 24 אלף שקל בממוצע. את הרשימה סוגרים עוברי רפאל עם 23 אלף שקל בחודש, ואלת"א ותע"א עם 21 אלף שקל בחודש.

מספרם של מקבלי השלמה לשכר מינימום עומד על פי הדוח על 40% מכלל עובדי המדינה, בעוד השכר הממוצע שלהם עומד על כ-11,786 שקל. עוד מקבלים השלמה לשכר מינמום עובדי נמל אשדוד שהשכר הממוצע שלהם עומד על כ-19 אלף שקל, עובדי נמל חיפה ששכרם הממוצע עומד על כ-18 אלף שקל, עובדי רשות שדות התעופה ששכרם עומד על למעלה מ-17 אלף שקל, עובדי הרכבת ששכרם עומד על 14 אלף שקל.

באשר לסוגיית שכר המינימום הנידונה בימים אלו אמר אמסלם כי האוצר נמצא בדיונים עם היועץ המשפטי לממשלה וממתין להכרעתו.

"שכר המינימום היא תופעה מעניינת כשלעצמה", המשיך אמסלם. "קו שכר המינימום עומד על 4,300 ואילו 40% מכלל עובדי המדינה מקבלים השלמה לשכר מינימיום אולם שכרם הממוצע עומד על 11 אלף שקל. העיוות הזה נובע מכללים שנקבעו על פי חוק שכר מינימום, בונוסים, פרמיות ובמקביל הסכמי החרגת עובדים שעשתה המדינה במהלך השנים. זה ייצר את החישוב שלא מביא בחשבון הרבה מאוד רכיבי שכר לצורך שכר מינימום".

גם השנה עלה השכר הריאלי של כל עובדי המגזר הציבורי פרט לצה"ל. בניגוד לביקורת המושמעת על צה"ל, השכר הממוצע שם קרוב מאד לשכר עובדי ההוראה בשירות המדינה, אולם ברור שתנאי עבודתם של משרתי הקבע בצה"ל שונה לחלוטין מתנאי העבודה של המורים.

עשרת השיאנים23.12.14
 עשרת השיאנים23.12.14


שכר ממוצע חודשי ברוטו
 שכר ממוצע חודשי ברוטו

צרו איתנו קשר *5988