דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

דירקטוריון אי.די.בי אישר הנפקת זכויות של 800 מיליון שקל

בנוסף, יקבלו הבעלים הקיימים אופציות שהמרתן המלאה תגדיל את התמורה לחברה ל-1.2 מיליארד שקל ■ מניית אידיבי פתוח זינקה השבוע ב-51% אך ב-3 החודשים האחרונים צנחה ב-52%

אדוארדו אלשטיין / צילום: רוני שיצר
אדוארדו אלשטיין / צילום: רוני שיצר

דירקטוריון אי.די.בי אישר הערב (ה') את הצעת אחד משני הבעלים, אדוארדו אלשטיין, להזרמה מיידית של 800 מיליון שקל לחברה בדרך של הנפקת זכויות במסגרת הניסיון לחלצה מהמצוקה הפיננסית שאליה נקלעה. אלשטיין מאמין כי הדרך היחידה שבה תוכל החברה לעמוד בהתחייבויותיה היא באמצעות גיוס הון משמעותי.

מניית אידיבי פתוח זינקה בשבוע האחרון ב-51% אך ב-3 החודשים האחרונים צנחה ב-52%, בעקבות רצף של אירועים שליליים שהעמידו בספק את יכולתה להמשיך ולשרוד. זאת, על רקע מחלוקת קשה בין שני בעלי השליטה, אלשטיין ומוטי בן משה, שמנעה עד כה כל אפשרות לשינוי המגמה.

אי.די.בי פתוח נסחרה היום לפי שווי של כ-589 מיליון שקל בלבד, כאשר שווי החזקותיהם של אלשטיין ובן משה בה משקף לשניים הפסד כביר "על הנייר" של יותר ממיליארד שקל על השקעה של 1.4 מיליארד שקל שהם ביצעו עד כה תמורת רכישת השליטה בקבוצה המדממת.

הדירקטוריון אישר היום במסגרת התוכנית החדשה שהציע אלשטיין לבצע מיידית הנפקת זכויות לגיוס של 800 מיליון שקל מבעלי מניות קיימים. בנוסף, יקבלו הבעלים הקיימים אופציות שהמרתן המלאה תגדיל בעתיד את התמורה לחברה ל-1.2 מיליארד שקל. אלשטיין עצמו התחייב שיממש את מלוא חלקו בהנפקת הזכויות בהיקף של 256 מיליון שקל, וישקיע עד 144 מיליון שקל נוספים באמצעות רכישת זכויות מבעלי מניות שיבחרו שלא להשתתף במהלך.

בנוסף, כוללת התוכנית אפשרות להנפקת זכויות נוספת בהיקף של עד 460 מיליון שקל, במקרה שבהנפקה הראשונה לא תצליח החברה לגייס את מלוא הסכום שביקשה (עקב חוסר היענות מצד בעלי המניות האחרים). עוד התחייב אלשטיין כי בתוך 6-12 חודשים מרגע השלמת הנפקת הזכויות, תוכל הנהלת אי.די.בי לפנות אליו בבקשה כי יממש למניות את מלוא האופציות מסדרה א' שברשותו, תמורת 150 מיליון שקל שיוזרמו גם הם לחברה.

עם זאת, מימוש האופציות החדשות יבוצע רק אם הבנקים יסכימו לשנות את אמות המידה שלהם התחייבה בעבר החברה, והמפקחת על הביטוח במשרד האוצר תסכים להעניק לאי.די.בי היתר שליטה בכלל ביטוח.

מה מציע אלשטיין

התוכנית:

1. הנפקת זכויות בהיקף של 800 מיליון שקל

2. הנפקת שלוש סדרות אופציות חדשות לגיוס 400 מיליון שקל נוספים

ההתחייבות:

1. מימוש חלקו בהנפקה תמורת 256 מיליון שקל

2. רכישת זכויות נוספות תמורת 144 מיליון שקל

3. מימוש אופציות א' שברשותו ב-150 מיליון שקל תוך 6-12 חודשים

תנאים למימוש האופציות החדשות:

1. שינוי אמות המידה של אי.די.בי בבנקים

2. מתן היתר שליטה לאי.די.בי בכלל ביטוח

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות