מגעים לפשרה בתביעה הנגזרת שהוגשה נגד בכירי לאומי

מדובר בפשרה בגובה 50-70 מיליון שקל, שתשולם ע"י חברת הביטוח לוידס במסגרת הפוליסה לנושאי המשרה בבנק

איתן רף וגליה מאור/ צילום: תמר מצפי
איתן רף וגליה מאור/ צילום: תמר מצפי

מגעים לפשרה בתביעה הנגזרת שהוגשה נגד בכירי בנק לאומי לשעבר על רקע פרשת הסיוע ללקוחותיהם האמריקאיים להעלים מס.

השופט בדימוס יעקב טירקל מונה כמגשר בתביעה הנגזרת שהוגשה נגד בכירי הבנק, בהם היו"ר לשעבר, איתן רף, והמנכ"לית לשעבר, גליה מאור.

לפי הערכות, מדובר על פשרה בגובה של 50-70 מיליון שקל, שתשולם בעיקר על-ידי חברת הביטוח לוידס במסגרת פוליסה שרכש הבנק לנושאי המשרה שלו.

הפשרה נוגעת לתביעה נגזרת שהוגשה בספטמבר 2013 בידי עורכי הדין עמית מנור, יוקי שמש וענבל לייפר. עורכי דין אלה הם בעלי ניסיון בהגשת תביעות ייצוגיות ותביעות נגזרות בכלל ונגד הבנקים בפרט, ולא אחת הם אף זכו בתביעות וזכו לתשלום נאה.

התביעה הוגשה במסגרת הפרשה בגינה הודה לפני כשבועיים בנק לאומי כי סייע ללקוחותיו האמריקאיים להעלים מס - פרשה שעלתה לבנק כ-1.7 מיליארד שקל (סכום שעיקרו קנס לרשויות בארה"ב, אך גם הוצאות משפטיות).

בתביעה שהוגשה בזמנו נכתב: "תביעה זו עוסקת במעשיהם של נושאי משרה בכירים בלאומי, מעשים שהסבו נזקים כספיים בסכומים העולים עד מאות מיליוני שקלים".

מלבד מאור ורף, נתבעים גם צבי איצקוביץ', שהיה ראש החטיבה לבנקאות פרטית ובינלאומית; עוזי רוזן, שניהל את לאומי ארה"ב; ובנימין נווה, ששימש סמנכ"ל לאומי ארה"ב.

"נושאי המשרה הבכירים אחראים לנזק שנגרם לבנק, שעה שהניעו אותו לקחת חלק בפעילות בלתי חוקית בארה"ב, או לכל הפחות לא מנעו זאת. פגיעה נוספת שנגרמה לבנק היא פגיעה תדמיתית, שכן קרוב לוודאי שהבנק תויג בארה"ב כנותן סיוע לפעילות עבריינית", נכתב בתביעה.

לא ברור גם אם במקרה שהצדדים יגיעו לפשרה, האם בזאת יסיימו מאור, רף ויתר הבכירים את הפרשה.

נזכיר כי באחרונה פורסם ב"גלובס" כי עו"ד אסף ברם מוביל מאבק הקורא למשקיעים המוסדיים להגיש גם כן תביעה נגזרת כנגד בכירי בנק לאומי בפרשה.

בנוסף לכך, בנק ישראל עדיין לא אמר את המילה האחרונה, והוא אמור לקיים בימים אלה בדיקה של הפרשה, וייתכן שידרוש מבכירי הבנק לשעבר להחזיר בונוסים שקיבלו לאורך השנים, ושהתבססו על רווחים שהושגו בשנים בהם עוסקת הפרשה - 2002-2010.

צרו איתנו קשר *5988