הימור מנצח: זה המשקיע שהרוויח מיליארד דולר מקריסת הנפט

"אם אתם נמצאים בפוזיציית לונג, אני באמת מצטער בשבילכם", אמר זאק שרייבר, מנהל קרנות גידור, בכנס משקיעים שנערך לפני 8 חודשים ■ ההימור נגד הנפט סייע לחברה שלו להשיג רווח כולל של 2 מיליארד דולר ב-2014

Zach Schreiber צח שרייבר / צילום: רויטרס
Zach Schreiber צח שרייבר / צילום: רויטרס

בשוק ההון לכל צד מפסיד יש גם צד מרוויח. מנהל קרנות הגידור זאק שרייבר שייך לצד המרוויח. לפני כ-8 חודשים שרייבר עמד בפני קהל משקיעים וסיפק תחזית אמיצה במיוחד. הוא טען כי מחירי הנפט בדרכם מטה והמליץ לכולם להמר נגד הנפט. ההימור סייע לקרן הגידור שבראשה הוא עומד לגרוף רווח עצום של יותר ממיליארד דולר.

"אנו מאמינים שמחיר הנפט יצנח - ויצנח בחדות" אמר שרייבר לקהל של 3,000 משקיעים ביניהם כמה ממנהלי ההשקעות הבכירים בתעשייה, במהלך כנס השקעות שנערך בניו-יורק בחודש מאי 2014, רגע לפני שמחירי הזהב השחור החלו לצלול. "אם אתם נמצאים בפוזיציית לונג אני באמת מצטער בשבילכם", הוא אמר אז.

ביום שבו נערך כנס ההשקעות שבו נאם שרייבר, מחיר הנפט עמד על 99 דולר לחבית והמשיך לעלות לרמה של 107 דולר לחבית בתחילת חודש יוני בעקבות ספקולציות לפיהן רוסיה תקצץ את יצוא הנפט בשל הסנקציות שהוטלו עליה.

מאז חודש יוני ועד סוף 2014, מחירי הנפט צנחו ביותר מ-50% בעיקר בשל ירידה חדה בביקושים וסירובה של סעודיה וקרטל אופ"ק לחתוך את תפוקת הנפט במטרה לבלום את הירידה במחירים.

הקריסה במחירי הנפט סייעה לקרן הגידור שמנהל שרייבר, PointState Capital, לסיים את 2014 עם רווח נקי של 2 מיליארד דולר, כאשר ההימור נגד הנפט אחראי על 50% מהרווח, קרי מיליארד דולר. כך לפי דיווח ב"בלומברג" המבוסס על אנשים המקורבים לחברה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988